Aydin Büyüktaş- surrealistyczne fotografie z drona

Nowy wymiar znanych miejsc
9 minut czytania
204
0
Agata Połajewska
Agata Połajewska
20 marca 2017

Odsłuchaj

Zabawy fotografią mogą prowadzić do fenomenalnych efektów. Prace tureckiego fotografa Aydina Büyüktaşa zdrowo namieszają wam w głowach.

Artysta urodził się w Ankarze, w 1972 roku. Gdy porzucił studia z zarządzania na Bilkent University, przeprowadził się do Stambułu, gdzie zajął się pracą w przemyśle filmowym, kręcił także reklamy. Dzięki współpracy z największymi tureckimi koncernami zdobył też pierwsze szlify w animacji 3D. W 2012 roku ponownie zaczął studiować – tym razem fotografię na Mimar Sinan Fine Arts University. Choć przez ostatnie 10 lat wykonał kilkanaście doskonałych projektów, popularności przysporzyły mu przede wszystkim dwie serie fotograficzne – FLATLAND i FLATLAND II. Mimo wybuchu zainteresowania jego twórczością, artysta znalazł czas, by opowiedzieć krótko o tym projekcie.

Aydın Büyüktaş, stworzył serię FLATLAND zainspirowany książką Edwina Abbota „Flatland: A Romance of Many Dimensions”. W kolekcji – jak sam mówi – określa podstawy nowego wymiaru. Pierwsza seria zawierała zdjęcia ze Stambułu. Büyüktaş uwiecznił na fotografiach nie tylko charakterystyczne zabytki miasta, ale także bazary, skate parki, centra handlowe i obiekty sportowe. Popularność tej serii sprawiła, że fotograf zdecydował się na kontynuację projektu.

fot. Aydin Büyüktaş

 

 

fot. Aydin Büyüktaş

 

fot. Aydin Büyüktaş

– Żyjemy w miejscach, które przez większość czasu nie przykuwają naszej szczególnej uwagi. To także miejsca, które wpływają na nasze wspomnienia, a ja jako artysta chcę nadać im nowego wymiaru. Moje prace mają zaskoczyć widza swoją wielowymiarową, romantyczną wizją nowej rzeczywistości – opowiada Büyüktaş.

– Kiedy w latach 2003-2004 zainteresowałem się efektami wizualnymi i animacją, pomyślałam, że w końcu mogę odtworzyć surrealistyczne miejsca, które widziałem w moich snach od wczesnego dzieciństwa. Gdy byłem jeszcze chłopcem, czytałem książki science-fiction takich pisarzy jak Isaac Asimov i H.G. Wells oraz czasopisma naukowe i techniczne. Te lektury sprawiły, że nieustannie zastanawiałem się nad takimi sprawami, jak tunele czasoprzestrzenne, czarne dziury, równoległe wszechświaty, grawitacja, zginanie przestrzeni i czasu – mówi artysta.

fot. Aydin Büyüktaş

– w 2006 roku zacząłem czytać książkę „Hyperspace” Michio Kaku i dostałem obsesji na punkcie pytania, jak czarna dziura pojawiająca się w rozmaitych miejscach wygięłaby przestrzeń, czas i samo to miejsce. Postanowiłem to zwizualizować – opowiada fotograf.

Kolekcja FLATLAND II to seria fotografii wykonanych przez artystę podczas podróży przez Stany Zjednoczone. Jego trasa prowadziła przez Teksas, Arizonę, Nowy Meksyk i Kalifornię. Artysta przygotował wcześniej listę obiektów, które wnikliwie obejrzał na satelitarnych zdjęciach Google Earth – zajęło mu to dwa miesiące. W drodze trafił na jeszcze kilka interesujących lokalizacji – jak mówi, często zdaje się na takie niespodzianki. Trasa przez USA liczyła ponad 10 tysięcy mil i zajęła fotografowi miesiąc.

fot. Aydin Büyüktaş
fot. Aydin Büyüktaş

Wśród fotografowanych obiektów znajdują się boiska futbolowe, parkingi, stacje kolejowe, wagony i pustynne krajobrazy Środkowego Zachodu USA. Było to nie lada wyzwanie – fotografowanie z drona wymaga bowiem odpowiedniej pogody. W wywiadzie udzielonym internetowemu magazynowi PetaPixel artysta zdradził, że na sfotografowanie niektórych wybranych obiektów czekał nawet kilka dni. Walczył też z władzami stanowymi, które podejrzliwie traktowały chęć używania drone w niektórych rejonach. Gdy udało się już opanować pozwolenia i trafić na odpowiednią pogodę, okazało się, że dron fotografa jest atakowany przed wygłodniałe drapieżne ptaki żyjące na pustynnych terenach.

W każdej lokalizacji artysta wykonał 18 do 20 fotografii. W czasie podróży sfotografował 45 lokalizacji, ale do obróbki wybrał zdjęcia wykonane w 35 miejscach. Praca nad kolażami zajęła mu ponad dwa miesiące, a kolekcja ostatecznie przedstawia dziewiętnaście najlepszych prac.

fot. Aydin Büyüktaş

 

fot. Aydin Büyüktaş
fot. Aydin Büyüktaş

Jeśli za mało jeszcze wrażeń i zawrotów głowy, można także skusić się na przejrzenie zdjęć z poprzednich projektów Büyüktaşa – oszałamiającej kolekcji Paralell Universes, spokojnej Gravity czy kojącej serii Mist.

Prace Büyüktaşa można obejrzeć na stronie internetowej fotografa lub w serwisie Instagram. Zdecydowanie warto śledzić jego kolejne pomysły, a może nawet zainspirować się do działania w czasie kolejnej podróży. Najbliższe wystawy artysty odbędą się pod koniec marca i w czerwcu w kanadyjskim Toronto.

Agata Połajewska
Agata Połajewska
Dziennikarka, podróżniczka, redaktorka (i jeszcze parę rzeczy by się znalazło). Współpracowała z portalem gazeta.pl - współtworzyła serwisy foch.pl i weekend.gazeta.pl, pisywała artykuły kulturalne (niekulturalne też) oraz podróżnicze. Dziś pisze teksty dla serwisu Crazy Nauka
Mieszka i pracuje w internecie, choć wolałaby w Arizonie.
AUTOR

Polecamy

[FM_form id="1"]
Skup antyków Warszawa