Czym się bawić? Rodzice wybrali 10 najlepszych zabawek

Piękne, mądre i funkcjonalne
11 minut czytania
5200
0
Ania Oka
Ania Oka
22 marca 2017

Ten przegląd zabawek zrobili rodzice. Dosłownie. Podczas akcji konsumenckiej najpierw zgłosili, a potem wybrali przez głosowanie najlepsze produkty wśród zabawek i pomocy naukowych dla dzieci.

Czym kierują się współcześni rodzice wybierając zabawkę? Na pewno nie ceną – w przeglądzie znajdziecie propozycje od 7 do 480 zł. Choć ta najdroższa jest tak naprawdę zabawką na zewnątrz, środkiem transportu i narzędziem pracy dla ogrodników, stąd cena. Rodzice są praktyczni, lubią zabawki, które niosą ze sobą jakąś wartość dodaną – edukacyjną, ale też rozwijającą kreację, lub wyczucie estetyki. Stawiają najczęściej na zabawki konstrukcyjne i przyrodnicze. Coraz częściej doceniają polskie produkty.

W tym roku rodzice przyznali trzy równorzędne tytuły „Zabawka Roku 2016 Zabawkator.pl”, trzy wyróżnienia, cztery tytuły specjalne: „Najlepsza jakość i wzornictwo”, dwie „Najlepsze pomoce naukowe” i „Najlepsza zabawka ogrodowa”. Wszystkie możecie dokładnie obejrzeć na blogu Zabawkator.pl.

KLOCKI INCASTRO (wiek 5+ ceny od 43 zł)

Włoskie klocki konstrukcyjne zaprojektował architekt Angelo Caterino i doskonale mu się to udało. Są świetnej jakości, można je przechowywać w dołączonym woreczku, a tym samym łatwo zabrać w podróż, do plecaka, czy ogrodu. Czym jeszcze różnią się od innych produktów tego typu? Kształtem. Kształtem, który umożliwia bardzo skomplikowane łączenia i tym samym zachęca dziecko do bycia projektantem, architektem własnej konstrukcji. Przy dużej liczbie klocków, można robić ogromne, kilkudziesięciocentymetrowe konstrukcje, bo elementy tak dobrze trzymają sztywność.

Klocki Incastro
fot. Ania Oka
Klocki
fot. Ania Oka

GRY „BYŁO SOBIE” (wiek 3+ ceny od 36 zł)

Seria jest sprawdzona przez kilka pokoleń, mocno edukacyjna, zabawna, dobrej jakości, KOMPLEKSOWA, zróżnicowana. Takie spełnienie marzeń rodziców o zabawkach z bezpiecznymi i wartościowymi treściami. No i naprawdę bawi! Wszystkich. Nas, rodziców, też – pierwszą serię Albert Barille nakręcił ok. 40 lat temu! W kolejności ukazały się: „Był sobie człowiek”, „Był sobie kosmos”, „Było sobie życie”, „Były sobie Ameryki”, „Były sobie odkrycia”, „Byli sobie odkrywcy”, „Była sobie ziemia”.  Ręka do góry kto pamięta tytułową piosenkę „Życia piękny dar, budzi się w nas jak wiosenny świt”?

Gry "Było sobie..."
fot. Ania Oka

WARZYWA I OWOCE DO KROJENIA (wiek 2+ cena 91 zł)

Każdy zestaw składa się z warzyw lub owoców, deski do krojenia i noża. Wszystkie elementy są drewniane i malowane nietoksycznymi farbami. Warzywa i owoce nie są całe, lecz w częściach łączonych na rzepy. Dzięki temu maluch może położyć na desce paprykę czy truskawkę i przekroić ją drewnianym nożykiem, a po zabawie „magicznie” złączyć w całość. Typując tę zabawkę na pierwsze miejsce rodzice podkreślali wielość zabaw, w jakich może brać udział: przygotowanie zdrowych posiłków, sklep, restauracja (zwłaszcza po dodaniu kasy i wagi), ogrodniczka/ogrodnik, ale też jako pomoc przy nauce języków obcych.

Fot. Ania Oka
Fot. Ania Oka
Warzywa i owoce do krojenia
fot. Ania Oka

PUZZLE HISTORYCZNE. POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO (wiek 5+ cena pudełkowa 59,99 zł)

Ilustracja przygotowana przez Magdalenę Markowską jest kolorowa, szczegółowa, z humorem. Dzieje się na niej dużo, podczas układania można porozmawiać z dzieckiem nie tyko o samych wydarzeniach historycznych, legendach, ale też o życiu jakie nasi przodkowie wiedli 1000 lat temu. Doskonała pomoc do nauki historii. Zabawa zaczyna się już na opakowaniu – mamy na nim opisanych sześć wydarzeń z początków historii Polski oraz polecenia „znajdź na ilustracji”. Produkt polski. Pozostaje sobie życzyć by seria doczekała się kolejnych części.

Puzzle historyczne
fot. Ania Oka

LEGO DUPLO ARKTYKA (wiek 2-5 lat cena od 110 zł)

Seria „Dookoła świata” to świetna inicjatywa, bo kontynuuje to, co Duplo zaczęło jakiś czas temu – konkretną edukację. Tym razem jest to edukacja geograficzna. Najciekawszy jest zestaw „Arktyka”. Mamy w nim 40 elementów-klocków, między innymi: figurkę Eskimosa, dziewczynki, psa husky, rybę, niedźwiedzia, sanie, kajak, wieloryba z otwieraną paszczą i kilka klocków do budowy igloo, w tym niebieskie, przejrzyste jak lód. Hitem jest wieloryb składany z dwóch elementów – ciała i ruchomej części szczęki, do którego można przymocować fontannę wody. Figurka jest zachwycająco duża, może połknąć wielką rybę i kilka innych klocków – z powodu wielkości może służyć za samodzielną zabawkę.
Lego Duplo znajdziesz w większości sklepów z zabawkami.

Lego Duplo Arktyka
fot. Ania Oka

POJAZDY BRUDER (wiek 3+ ceny od 70 zł)

Zabawki Bruder’a polecili mi czytelnicy. Zgodnie zachwalali wartość poznawczą ponieważ samochody – budowlane, rolnicze, służb – są wiernymi miniaturami prawdziwych! W dodatku wszystko się w nich otwiera, rusza, kręci, pryska wodą, świeci, gra, itd. Tu wyjątkowo ważna jest jakość na poziomie „nie do zdarcia”. No bo pomyślcie: dostajecie kombajn, koparkę, samochód policyjny i przykazanie od rodzica „tylko uważaj, żeby niczego nie zepsuć”. Jaka to by była zabawa?! Kopanie koparką tylko na niby, używanie kombajnu na dywanie i żadnych pościgów policyjnych, wyłącznie same patrolowanie ulic. Pff… Dlatego w przypadku tych zabawek ich wytrzymałość i precyzja wykonania wydaje się podstawową zaletą.

Pojazdy Bruder
fot. Ania Oka

POP-Arty! ZESTAW DO BIŻUTERII (wiek 4-10 lat ceny od 32 do 125 zł)

Eksplozja form i kolorów. Przyjemne w dotyku elementy o różnym stopniu miękkości są często wykorzystywane w terapiach manualnych. W średnim zestawie 300 części zostało zamkniętych w efektownym słoju o wysokości 23 cm wysokości. Jego zakrętka ma rączkę do przenoszenia oraz przymocowaną do niej zawieszkę z mini książeczką pokazującą przykładową biżuterię i elegancką kartkę prezentową. W środku znajdziemy części ozdobne ale też łączenia, czy podstawy pod bransoletki i pierścionki. Piękne, żywe kolory, różnorodne kształty, dobrze łączące się formy. Napisałam, że elementów nie nawleka się na sznurek, tylko je ze sobą sczepia? CUDO.

Fot. Ania Oka
Fot. Ania Oka
POP - Arty!
fot. Ania Oka

TEMPERÓWKI I LINIJKI PRZYRODNICZE (wiek 5+ ceny 7 i 8 zł)

Też macie problem ze znalezieniem tanich a wartościowych – i jeszcze jakkolwiek związanych z edukacją – drobiazgów na prezenty za przysłowiowe „5 zł”? No to właśnie został on rozwiązany. Linijki i temperówki nadają się praktycznie dla każdego, kto linijkę i temperówkę obsługiwać potrafi. Czyli od starszego przedszkolaka do seniora. Doskonała jakość, grube drewno bukowe, żywe, trwałe nadruki, piękna grafika. Rozmiary temperówek to ok. 4×4 cm. Wzorów jest tyle, że zanim zaczniemy je oglądać lepiej się zastanowić czy chcemy motyki, żuki, sowy czy rogaciznę. A może drób albo ryby? Inaczej efekt „osiołkowi w żłobie dano” murowany. Żeby potem nie było, że nie uprzedzałam.

Fot. Ania Oka
Fot. Ania Oka
Temperówki i linijki przyrodnicze
fot. Ania Oka

MEMO KWIATY POLNE (wiek 4+ cena 39,90 zł)

To kolejne z serii mem od „Świat wokół nas”. Znowu jest pięknie, polsko, edukacyjnie, wciągająco. Naprawdę – takim upominkiem można śmiało zastąpić cięte kwiaty. Nawet wstążką możemy ozdobić tak samo jak bukiet. POLECAM gorąco dla każdego wieku. Mamy tu czynienia z grą uwrażliwiającą na to, co rośnie tuż obok, często pod stopami na spacerze. Nie w obcych, odległych krainach. U nas, w Polsce. To jeszcze warto wiedzieć, że partnerem merytorycznym projektu jest Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, który niemal od 200 lat prowadzi działalność naukową i edukacyjną. Pudełko ma wielkość 16 x 16 x 4 cm, a żetony są w rozmiarze 5 x 5 cm.

MEMO Kwiaty Polne
fot. Ania Oka

WÓZEK DREWNIANY (wiek 3+ cena 480 zł)

Wielka zabawka będąca jednocześnie pomocą w ogrodzie, a w razie potrzeby środkiem transportu dla starszego dziecka, któremu nie wypada już jeździć w wózku. Jako zabawka wózek sprawdza się wyśmienicie – jest angażujący i prowokuje dzieci do długich, ruchowych zabaw na świeżym powietrzu indywidualnych, ale też grupowych. Łatwy w montażu – ten ze zdjęć w większości złożyła siedmiolatka. Wymiary wewnętrzne skrzyni to 55x40x85 cm. Dla osób z mniejszą wyobraźnią przestrzenną – jest to tyle miejsca, by na raz zmieścić dwoje siedmiolatków średniego wzrostu. Albo cztery duże worki z ziemią ogrodową. Od innych wózków na rynku różni go wytrzymałość – do 200 kg (warto zwrócić na to uwagę, bo wiele podobnych wózków ma wytrzymałość do 80 kg).

Wózek drewniany
fot. Ania Oka
Fot. Ania Oka
Fot. Ania Oka

 

 

Ania Oka
Ania Oka
Pani od zabawek, dziennikarka, blogerka. Fascynuje się tematyką dziecięcą: zabawkami, książkami, grami, pomocami naukowymi i miejscami dla rodzin z dziećmi. O tym pisała dla kultowego magazynu online Foch.pl.

Dziś prowadzi blog http://zabawkator.pl
AUTOR

Komentarze

Dodaj komentarz