Gusła i babcine bzdury? Sprawdź, co robią zioła dla zdrowia i urody

Już wkrótce na każdej łące!
6 minut czytania
4412
0
Kamila Łońska-Kępa
Kamila Łońska-Kępa
21 marca 2017
Test copyrightsow

Każdy z nas chce cieszyć się doskonałym samopoczuciem, sylwetką i zdrowiem. To całkowicie zrozumiałe. Często jednak, pomimo naszych starań i wysiłków, sięgania po najnowocześniejsze kosmetyki czy zaawansowane zabiegi nie jesteśmy w stanie osiągnąć oczekiwanych efektów.

Co możemy zrobić? Spora część osób na fali powrotu do natury dochodzi do wniosku, że warto byłoby sięgnąć po to, z czego korzystały jeszcze nasze babcie – zioła. Innym jednak wydaje się, że to nieskuteczne zabobony, które mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Jak jest naprawdę?

Zioła mogą być niebezpieczne – trzeba się na nich znać

Choć wydawać by się mogło, że korzystanie z dobrodziejstw natury nie jest wiedzą tajemną, tak naprawdę, aby móc leczyć się ziołami lub wykorzystywać je do poprawiania swojej urody trzeba mieć odpowiednią wiedzę. Potwierdzają to zarówno lekarze, jak i osoby, które zajmują się tym na co dzień.

Zioła mogą być bardzo pomocne, ale warto zaopatrzyć się w pomoce naukowe
Zioła mogą być bardzo pomocne, ale warto zaopatrzyć się w pomoce naukowe (fot. Shutterstock)

Wiele roślin, pospolicie rosnących w naszych lasach i na łąkach zawiera bowiem substancje, które mogą uczulać, podrażniać lub po prostu być trujące. Co więcej, nawet nieumiejętne przyrządzanie np. naparów ze znanych, bezpiecznych ziół może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Czy więc warto ryzykować? Osoby, które chętnie korzystają z naturalnych kosmetyków zrobionych w domu twierdzą, że tak. Co więcej – zgodnie mówią, że nie jest to wcale aż tak wielkie ryzyko – wystarczy trochę poczytać i popytać. Zaś korzyści, jakie możemy czerpać z natury są nie do przecenienia. Poznajmy więc kilka prostych trików i przepisów, które pozwolą nam zadbać o siebie w zgodzie z naturą.

Zioła na włosy – pokrzywa i skrzyp

Chyba każda kobieta chce cieszyć się mocnymi i zdrowymi pasmami. Tymczasem po zimie bardzo często ich wygląd daleki jest od ideału. Włosy są osłabione, elektryzują się, łamią. Właśnie wtedy warto wykorzystać pojawiające się na łąkach pokrzywy. Wystarczy zalać je gorącą wodą, wystudzić a powstały wywar wykorzystać podczas ostatniego płukania włosów. Zwykle wystarcza kilka tygodni takiej pielęgnacji by zobaczyć znaczą różnicę. Co więcej, kuracja taka przyspiesza również porost włosów. Pobudzenie wzrostu wiąże się z zawartością w liściach pokrzywy krzemionki, która znana jest z odżywczego działania na włosy, a także skórę i paznokcie.

Pokrzywa
Pokrzywa ma wiele zalet (fot. Pixabay)

Latem, kiedy zbieranie pokrzyw może okazać się nieco kłopotliwe z powodu rosnących chwastów, warto sięgnąć po skrzyp. Ma on podobne właściwości. Rozpoznamy go po długich, zielonych i twardych łodyżkach, na których nie ma liści.

Ziołowe środki na kaszel i przeziębienie

W dzisiejszych czasach życie wymaga od nas bycia na najwyższych obrotach. Tymczasem koniec zimy i początek wiosny to dla wielu z nas czas infekcji. Próbujemy zaleczyć przeziębienia aspiryną i setką innych tabletek co zazwyczaj nie tylko nie pomaga, ale dodatkowo obciąża nasz żołądek – zioła i rośliny znów mogą nam pomóc.

Dlatego wraz z nadchodzącą wiosną warto zebrać pędy sosny i przygotować z nich syrop, który pomoże w stanach przeziębienia i grypy. Wbrew pozorom, nie wymaga to dużej ilości pracy czy czasu.

Pędy sosny - jedno z lepszych lekarstw na przeziębienie
Pędy sosny – jedno z lepszych lekarstw na przeziębienie (fot. Shutterstock)

Aby stworzyć skuteczny lek na kaszel wystarczy zerwać młode pędy, pokroić je na niewielkie kawałki i przesypywać warstwami cukru. Tak przygotowane pędy odstawiamy na kilka dni w ciemne miejsce, po czym zlewamy naturalny i zdrowy syrop, który może stać w zamkniętej butelce nawet przez rok.

Domowe herbatki na odchudzanie

Idealna sylwetka to nie tylko dobre samopoczucie, ale również zdrowie i idealny wygląd. Niestety codzienność wielu z nas to szybkie jedzenie na mieście, które odkłada się nie tylko w postaci tłuszczu, ale również toksyn. Na szczęście, istnieją zioła, które mogą pomóc nam z nimi walczyć, ponieważ charakteryzują się właściwościami usprawniającymi przemianę materii czy oczyszczającymi. Są to między innymi:

  • Łopian, który wykazuje działanie usprawniające pracę nerek, żołądka.
  • Mięta, która reguluje procesy trawienia.
  • Fiołek trójbarwny, czyli widziany na każdej rabatce bratek, który odtruwa i oczyszcza organizm i przyspiesza metabolizm. Dzięki temu przyczynia się do szybszego spalania kalorii
Odchudzanie warto wspomagać odpowiednimi ziołami
Odchudzanie warto wspomagać odpowiednimi ziołami (fot. Pixabay/MOLDIV)

To tylko niektóre z ziół, które mogą pomóc w diecie czy detoksie organizmu. Aby skorzystać z ich właściwości wystarczy sporządzić sobie filiżankę naparu z jednego z nich. Nie musimy nawet wybierać się na samodzielne zbiory – większość z nich znajdziemy bowiem w formie suszonej w dobrych eko sklepach. Musimy jedynie pamiętać o tym, że w przypadku ziół na efekty trzeba czasem trochę poczekać. Uzbrojeni w cierpliwość oraz pamięć o regularnym piciu ziół z pewnością zobaczymy rezultaty.

Jak więc widać wykorzystywanie ziół w dbałości o swoje zdrowie czy piękny wygląd nie jest wiedzą tajemną. Nie jest również zabobonem czy reliktem przeszłości, ponieważ właściwości wielu z wyżej wspomnianych roślin są potwierdzone naukowo i wykorzystywane np. w produkcji kosmetyków. Nie da się jednak ukryć, że najskuteczniejsze są te wykorzystywane samodzielnie. Być może warto więc wraz z nadchodzącą wiosną spróbować swoich sił jako zielarka?

Kamila Łońska-Kępa
Kamila Łońska-Kępa
Zawodowo freelancer copywriter, w przeszłości blogerka. Osoba, która próbuje na nowo odnaleźć się w opowiadaniu historii. Zamieszkała na głębokiej, ale malowniczej prowincji, gdzie pójście do sklepu po bułki to logistyczna wyprawa. Jest mamą, lubi być dobrą żoną. A przynajmniej tak o sobie myśleć. Tuż przed magiczną granicą trzydziestego roku życia wciąż dziwi się światu i lubi o nim mówić.
AUTOR

Zaprenumeruj newsletter

Melon i Skwarski w Twojej skrzynce pocztowej.
Najciekawsze artykuły Igimag.pl raz na dwa tygodnie.

Zapoznałem(-am) się z treścią polityka prywatności i akceptuję.