Konta osobiste: jak porównywać oferty banków?

Nie każde konto się opłaca
10 minut czytania
4343
0
Katarzyna Legutko
Katarzyna Legutko
19 marca 2017

Oferta rachunku bankowego, która na pierwszy rzut oka wydaje się atrakcyjna, w rzeczywistości wcale nie musi być najlepszym wyborem.

Konto osobiste może cię słono kosztować, nawet jeśli reklamowane jest jako bezpłatne. Przeczytaj, na co warto zwrócić uwagę, porównując oferty rachunków, aby później nie żałować.

Zapoznaj się z tabelą opłat i prowizji

Sprawdź, ile zapłacisz za prowadzenie konta. Udaj się do placówek banków, których oferta cię interesuje, i w każdej poproś o kopię tabeli opłat za prowadzenie rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR). Większość instytucji finansowych udostępnia je również na swoich stronach internetowych.

Często płacisz online? Zwróć uwagę na szczegóły umowy w tym zakresie (fot. Shutterstock)

Następnie zastanów się, z których usług dostępnych w ramach konta osobistego będziesz korzystać. Wolisz płacić gotówką, kartą debetową czy telefonem? Ile przelewów miesięcznie wykonujesz przez Internet? Częściej posługujesz się systemem bankowości internetowej czy mobilnej? Zaznacz te usługi w tabelach opłat i porównaj ich wysokość. Następnie podsumuj, ile kosztować cię będzie prowadzenie i korzystanie z konta w każdym banku.

Zbadaj warunki zwolnienia z opłat

Niektóre instytucje finansowe zwalniają swoich klientów z comiesięcznych należności za korzystanie z konta osobistego i karty debetowej. Zazwyczaj dzieje się tak pod pewnymi warunkami, na przykład na rachunek systematycznie muszą wpływać nowe środki. Zdarza się, że banki określają także ich minimalną wysokość. Czasami również właściciel konta powinien dokonać płatności bezgotówkowych na określoną sumę. Dowiedz się więc, jakie warunki musiałbyś spełnić w bankach, których oferta cię interesuje, a następnie zastanów się, czy będziesz w stanie im sprostać.

Sprawdź lokaty i rachunki oszczędnościowe dostępne przy koncie

Podczas otwierania ROR-u bank prawdopodobnie uruchomi dla ciebie również rachunek oszczędnościowy i umożliwi korzystanie z lokat dla klientów posiadających konta osobiste. Nawet jeśli dodatkowe produkty na razie cię nie interesują, przed podpisaniem umowy powinieneś przeanalizować ich oprocentowanie oraz ewentualne opłaty. Może się bowiem okazać, że nawet jeśli w danym banku zapłacisz za wydanie karty debetowej, to jego oferta będzie dla ciebie bardziej atrakcyjna, ponieważ zarobisz więcej na lokatach.

Koniecznie sprawdź dokładnie kwoty zawarte w tabeli opłat i prowizji (fot. Shutterstock)

Zazwyczaj instytucje finansowe kuszą potencjalnych klientów wysokim oprocentowaniem rachunków oszczędnościowych i lokat dostępnych przy koncie osobistym. Zazwyczaj jednak są to oferty promocyjne, które obowiązują tylko przez kilka miesięcy od otwarcia ROR-u. Jeśli z chwilą uruchomienia konta oprocentowanie lokaty dla nowych klientów wynosi 4%, bardzo możliwe, że po pewnym czasie zostanie obniżone do 2%.

Poznaj dodatkowe korzyści

Poza możliwością uruchomienia rachunku oszczędnościowego i lokaty przy koncie, banki oferują swoim potencjalnym klientom szereg innych korzyści, na przykład:

  • zwrot części wydatków na zakupy spożywcze, rozrywkę oraz na opłaty za media, jeśli dokonane zostały za pomocą płatności bezgotówkowych
  • premie za systematyczne korzystanie z bankowości mobilnej
  • bezpłatną pomoc medyczną, domową lub IT
  • atrakcyjną ofertę produktów kredytowych
  • darmowe konsultacje z doradcą inwestycyjnym
Wybierz konto, które daje ci szerokie możliwości w przyszłości (fot. Shutterstock)

Jeśli masz w zwyczaju w każdym sklepie płacić kartą debetową, zastanów się nad skorzystaniem oferty banku, który zwracać ci będzie część wydatków na zakupy spożywcze. Natomiast jeśli w przyszłości planujesz zaciągnąć kredyt, rozważ uruchomienie konta osobistego w instytucji, która w zamian zaproponuje pożyczkę na atrakcyjnych warunkach.

Sprawdź dostęp do bankowości mobilnej

Jeśli zarządzasz swoimi pieniędzmi głównie przez aplikację na smartfonie, zapoznaj się z opiniami Internautów na temat systemów bankowości mobilnej, które oferują instytucje finansowe działające na polskim rynku. Nie wszystkie inwestują w rozwijanie tego kanału dostępu do rachunku. Niektóre z nich umożliwiają przeprowadzanie za jego pośrednictwem tylko podstawowych operacji. Inne w ogóle nie oferują dostępu do bankowości mobilnej.

Poza tym jeśli posiadasz smartfona z oprogramowaniem innym niż Android, sprawdź, czy bank zagwarantuje ci aplikację na telefon. Niektóre instytucje finansowe nie inwestują w rozwój bankowości mobilnej na systemy operacyjne mające mniejszy udział w rynku niż Android.

Przeanalizuj liczbę placówek i bankomatów w Twoje okolicy

Upewnij się również, że instytucja finansowa, której oferta cię interesuje, posiada oddziały stacjonarne w okolicy Twojego miejsca zamieszkania lub pracy. Jest to szczególnie ważne, jeśli już teraz wiesz, że będziesz potrzebował systematycznego, bezpośredniego kontaktu z doradcą bankowym. Podróż na drugi koniec miasta, aby odwiedzić placówkę, mogłaby być bardzo frustrująca.

Przed podpisaniem umowy z bankiem sprawdź, czy masz w pobliżu odpowiedni bankomat (fot.Shutterstock)

Sprawdź również, ile bankomatów należących do danego banku znajduje się w twojej okolicy. To bardzo ważne, ponieważ nie wszystkie instytucje finansowe gwarantują bezpłatną wypłatę środków ze wszystkich bankomatów znajdujących się na terenie kraju. Jeśli wolisz płacić w sklepach gotówką, a nie kartą debetową lub telefonem, powinieneś mieć dogodny dostęp do swoich pieniędzy.

Katarzyna Legutko
Katarzyna Legutko
Przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła 10 lat temu, kiedy to, jeszcze jako uczennica szkoły średniej, napisała swój pierwszy tekst dla lokalnego portalu internetowego. Od tamtej pory tworzenie treści jest stałym punktem na jej drodze zawodowej. W ostatnich latach pracowała dla kilku portali internetowych, w tym dla Money.pl. Zawodowo związana jest również z branżą interaktywną, specjalizuje się w planowaniu i prowadzeniu działań content marketingowych. Po godzinach zaczytuje się w powieściach kryminalnych, relaksuje przy kolorowankach i koncentruje na układaniu puzzli.
AUTOR

[FM_form id="1"]