Niecodzienne projekty architektoniczne

Wyobraźnia architektów nie ma granic
7 minut czytania
701
5
Michał Fajtek
Michał Fajtek
10 kwietnia 2017

Przykłady przedziwnie połamanej, zakręconej, ekscentrycznej i niecodziennej architektury możemy obserwować bez przeszkód. Czy to odbywając wirtualny spacer po mapach Google, czy wychodząc na sąsiednie osiedle, by przyjrzeć się gierkowskiej wielkiej płycie.

Architektura od dawna przestała pełnić funkcję li tylko utylitarną, stała się nośnikiem idei, określonego przekazu, udowadnia że blok może być dziełem sztuki. Przyjrzyjmy się kilku przykładom niecodziennej zabudowy.

Nieziemskie miasto

Wyobraź sobie, że budzisz się parę kilometrów nad Ziemią. Nie jesteś jednak w samolocie, tylko w swojej sypialni. To już niedługo może być rzeczywistość. Bo kto zabroni architektom?

Pamiętacie film „Interstellar” ze świetnym Matthew McConaughey? Ziemia buntowała się, serwując ludziom coraz to nowe katastrofy i kataklizmy. Człowiek był zmuszony szukać nowego miejsca do zamieszkania. Czy faktycznie czeka nas taka przyszłość? Nie wiadomo, ale do takiej ewentualności można zacząć się przygotowywać. A może by tak zamieszkać na asteroidzie? Czemu nie? Taki pomysł na wieżowiec ma studio Clouds Architecture Office. W czasach, kiedy w miastach brakuje przestrzeni pod nowe budynki i wszystko pnie się do góry, to rozwiązanie może faktycznie wypalić. Chociaż chyba w bardzo dalekiej przyszłości, bo teraz projekt wydaje się rodem z filmu science-fiction.

Niecodzienne projekty architektoniczne
Od góry budynek podwieszony jest do asteroidy (fot. materiały prasowe Clouds Architecture Office)

Analemma Tower to budynek, który ma być zawieszony na obiekcie orbitującym wokół Ziemi, czyli asteroidzie. Projektanci swoją wizę oparli o program NASA – Asteroid Redirect Mission (ARM), który zakłada przyciągnięcia na orbitę okołoksiężycową asteroidy. Według konstruktorów taką budowlę można połączyć z asteroidą kablami o wysokiej wytrzymałości, która swobodnie zwisałaby nad Ziemią. Lokalizacja budynku mogłaby się zmieniać – poruszałby się on w zależności od orbity, na której umieszczona zostałaby asteroida. Planowane jest kilka zmiennych lokalizacji, zarówno na półkuli północnej, jak i południowej. Architekci przewidują, że wieżowiec wracałby do pozycji wyjściowej pod koniec każdego dnia. Woda miałaby działać w obiegu zamkniętym i być poddawana recyklingowi, a energii dostarczałyby panele słoneczne. Mieszkańcy Analemma Tower mieliby podróżować na Ziemię za pomocą spadochronów, a części mieszkalne zaczynałyby się na wysokości 32 000 m, czyli wyżej niż latają samoloty.

Projekt, który wydaje się obecnie nieco szalony może zainteresuje szejków z Dubaju. Chyba tylko ich stać na wydatki, które mogą… wyparować w kosmos.

Wracamy na Ziemię, gdzie może nie znajdziemy aż tak spektakularnych projektów, ale i tak jest na czym zawiesić oko.

Experience Music Project, Seattle, USA

Budynek powstał w 2000 roku, autorem projektu jest Frank O’Gehry. Inwestycja była finansowana przez współtwórcę Microsoftu – Paula Allena. To miejsce dla fanów muzyki, a w szczególności stylu grunge. Odbywają się tam zajęcia edukacyjne oraz wystawy związane z muzykami. Szczególnie bliscy temu miejscu są artyści wywodzący się z Seattle, tacy jak Jimi Hendrix czy Nirvana.

Niecodzienne projekty architektoniczne
Grunge 4life (fot. Shutterstock

Muzeum Kunsthaus Graz, Austria

Wygląda jak niebieskie serce wyjęte z krwiobiegu ze sterczącymi w górę odciętymi arteriami. Jeszcze inni twierdzą, że to krowie wymię. W rzeczywistości budynek jest galerią sztuki, zaprojektowaną przez Petera Cooka i Colina Fourniera, dwóch londyńskich architektów. Powstał w 2003 roku, kiedy Graz był kulturalną stolicą Europy. Władze obiektu nie wystawiają stałych kolekcji, koncentrują się na ekspozycjach czasowych.

Niecodzienne projekty architektoniczne
Nie podejmujemy się odpowiedzieć, co to właściwie jest (fot. DeymosHR/Shutterstock)

Aoyama Technical College Building, Tokio

To nie bohater serii Transformers, inny klęczący robot, ani nawet kosmiczny owad. To zaprojektowany w 1990 roku przez Makoto Sei Watanabe budynek uniwersytetu technicznego Aoyama. Końcowa forma projektu powstała spontanicznie, poprzez losowe dopasowanie poszczególnych elementów. Obiekt niekonieczne musi się podobać, ale pewnie w Japonii znajdzie swoich zwolenników.

Niecodzienne projekty architektoniczne
Bardzo japoński projekt (fot. Manuel Ascanio/Shutterstock)

Kansas City Library, USA

Biblioteka, której ściany są gigantycznymi grzbietami książek. Każdy z nich mierzy nieco ponad 7 metrów wysokości i 2,5 metra szerokości. 22 tytuły przedstawiają różne gatunki literackie, a ich wybór nie był przypadkowy. Mieszkańcy miasta zostali poproszeni o zgłaszanie list ulubionych książek. Pracownicy biblioteki wybrali najpopularniejsze tytuły, m.in. „Władcę Pierścieni”, „Romeo i Julię”, „Paragraf 22”, czy „Opowieść o dwóch miastach”.

Niecodzienne projekty architektoniczne
Wypożyczalibyśmy (fot. Shutterstock)

Wiemy, że niecodziennych projektów jest mnóstwo, tutaj wrzuciliśmy kilka, by zachęcić was do własnych poszukiwań. Jeżeli znajdziecie coś fajnego, podzielcie się tym z nami w komentarzach.

Michał Fajtek
Michał Fajtek
Dziennikarz z wykształcenia i zamiłowania. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Pasjonat sportu, a w szczególności piłki nożnej i siatkówki. Miłośnik podróży i dobrego jedzenia. Hiszpańska kuchnia i tamtejszy futbol – to marzenie o każdej porze dnia i nocy. Prowadzi własną firmę homeofsolutions.pl
AUTOR

[FM_form id="1"]
Skup antyków Warszawa