Trzy sensowne alternatywy dla standardowych lokat bankowych

Inwestowanie dla początkujących
5 minut czytania
1067
1
Katarzyna Legutko
Katarzyna Legutko
26 kwietnia 2017

Od kilku lat oprocentowanie depozytów terminowych systematycznie spada. Obecnie zyskują na nich właściwe tylko nowi klienci banków, którzy przez pierwszych kilka miesięcy mogą cieszyć się wyższym oprocentowaniem niż 1-2 proc. w skali roku. Co zatem wybrać zamiast lokaty?

Lokaty niekoniecznie leżą w sferze największego zainteresowania osób, które chciałby dynamicznie i regularnie inwestować. Warto rozejrzeć się za innymi produktami oszczędnościowymi lub inwestycyjnymi, dzięki którym można zarobić więcej.  Oto trzy propozycje, którym polecam się lepiej przyjrzeć.

Lokata strukturyzowana

Jeśli zdecydujesz się na ten produkt, twój kapitał zostanie podzielony na mniejsze części i ulokowany w instrumenty rynku finansowego o różnym poziomie ryzyka. W przypadku lokat strukturyzowanych większość środków przeznaczana jest na zakup stosunkowo bezpiecznych produktów, do których zaliczają się m.in. obligacje skarbowe. Dzięki temu prawdopodobieństwo utraty kapitału jest niewielkie. Pozostałą część inwestuje się w instrumenty finansowe o większym ryzyku, ale również wyższym, potencjalnym zysku, np. akcje spółek giełdowych. Twoje pieniądze mogą zostać ulokowane również w obcych walutach, metalach szlachetnych, a nawet w ropie naftowej.

Alternatywy dla lokat bankowych
Na rozmnożenie pieniędzy zawsze potrzeba czasu – choć można inwestować także dynamicznie (fot. Pixabay)

To właśnie wyższy poziom ryzyka i perspektywa większego zysku odróżnia lokatę strukturyzowaną od jej standardowego odpowiednika. W przypadku tego drugiego kapitał jest w 100 proc. chroniony, czyli zawsze wraca do właściciela w takiej wysokości, w jakiej został wpłacony do banku. Natomiast środki zgromadzone na lokacie strukturyzowanej mogą, ale nie muszą być objęte gwarancją pełnego zwrotu. Ponadto zysk z tej inwestycji nie jest pewny, ale jeśli uda się go osiągnąć, jest wyższy nawet o kilka procent w skali roku od tego, który uzyskasz dzięki standardowej lokacie terminowej.

Fundusz inwestycyjny

Podobnie jak w przypadku lokat strukturyzowanych środki zgromadzone w funduszach inwestowane są w różne instrumenty rynku finansowego takie jak np. akcje, bony skarbowe i obligacje. Oba te produkty różnią się jednak od siebie strategią inwestycyjną. Lokaty strukturyzowane prawie zawsze charakteryzują się niskim ryzykiem. Natomiast w przypadku funduszy samodzielnie podejmujesz decyzję, czy zamierasz inwestować bezpiecznie czy agresywnie. Jeśli chcesz jak najwięcej zyskać, rozważ wybór produktu, który lokuje środki w akcje. Musisz mieć jednak świadomość, że jeśli coś pójdzie nie tak, możesz wszystko stracić. Zamiast tego możesz wybrać fundusze zrównoważone, w których część pieniędzy lokowana jest w bezpieczne instrumenty finansowe, część w te bardziej ryzykowne. Proporcje podziału tych środków są różne. Na etapie wyboru oferty zastanów się, jaką część swoich oszczędności jesteś w stanie zainwestować w akcje, licząc się w ewentualnymi stratami, i zdecyduj się na produkt, który odpowiada na twoje potrzeby. Oczywiście, możesz również ulokować swoje oszczędności w funduszach bezpiecznych lub z ochroną kapitału. W ich przypadku ryzyko utraty pieniędzy jest niewielkie, ale również zysk możliwy do osiągnięcia jest o wiele niższy w porównaniu z akcjami spółek giełdowych.

Alternatywy dla lokat bankowych
Regularność i systematyczność zawsze procentują (fot. Shutterstock)

Co ważne, decydując się na fundusze, nie musisz mieć tak dużej wiedzy o inwestowaniu jak makler giełdowy. Twoimi oszczędnościami zarządzać będzie towarzystwo funduszy inwestycyjnych (TFI). Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrałeś najlepszą dla siebie ofertę, skorzystaj z pomocy doradcy finansowego.

Program regularnego oszczędzania

Jeśli chcesz systematycznie odkładać niewielkie sumy na wydatki zaplanowane w dłuższej perspektywie, np. kilku lub kilkunastu lat, wybierz plan regularnego oszczędzania. Dzięki niemu zaoszczędzisz na emeryturę, wakacje, samochód lub ułatwisz dziecku start w przyszłość. Siłą programów regularnego oszczędzania jest procent składany, czyli sposób pomnażania pieniędzy, który polega na tym, że odsetki naliczane za konkretny okres, np. za każdy miesiąc, powiększają kapitał i wraz z nim pracują na kolejne zyski. W dłuższej perspektywie czasu wysokość odsetek może więc znacznie przewyższyć sumę wszystkich wpłat uiszczanych od początku trwania programu.

Plany systematycznego oszczędzania znajdziesz m.in. w ofercie banków, towarzystw ubezpieczeniowych oraz pośredników finansowych. Zakup tego produktu wiąże się z koniecznością regularnego odkładania określonej sumy przez okres od kilku do nawet kilkudziesięciu lat. Zazwyczaj minimalna wpłata miesięczna to 50-150 złotych, ale instytucje finansowe coraz częściej dają dowolność w wyborze częstotliwości jej uiszczania.  Możesz co pół roku przelewać środki na swój rachunek, ale w takiej sytuacji ich wysokość musi być równa sześciokrotności miesięcznej zdeklarowanej składki. Zanim zdecydujesz się na tę formę oszczędzania, powinieneś dowiedzieć się, jakie są konsekwencje rezygnacji z programu w trakcie trwania umowy. Niestety, wycofanie się z niego często wiąże się ze stratą nie tylko odsetek, ale również części lub całości kapitału.

Oczywiście, alternatyw dla standardowych lokat bankowych jest więcej. Te wyżej wymienione są odpowiednie dla osób, które nie mają doświadczenia w inwestowaniu. Jeśli znasz się na rynku finansowym lub chcesz powierzyć zarządzanie swoimi pieniędzmi komuś zaufanemu, dla kogo inwestowanie nie jest niczym nowym, udaj się do towarzystwa funduszy inwestycyjnych, który przygotuje dla ciebie dopasowaną ofertę.

Katarzyna Legutko
Katarzyna Legutko
Przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła 10 lat temu, kiedy to, jeszcze jako uczennica szkoły średniej, napisała swój pierwszy tekst dla lokalnego portalu internetowego. Od tamtej pory tworzenie treści jest stałym punktem na jej drodze zawodowej. W ostatnich latach pracowała dla kilku portali internetowych, w tym dla Money.pl. Zawodowo związana jest również z branżą interaktywną, specjalizuje się w planowaniu i prowadzeniu działań content marketingowych. Po godzinach zaczytuje się w powieściach kryminalnych, relaksuje przy kolorowankach i koncentruje na układaniu puzzli.
AUTOR

[FM_form id="1"]