Wydatki młodych rodziców

Jak je ograniczyć?
4 minuty czytania
842
6
Katarzyna Legutko
Katarzyna Legutko
5 kwietnia 2017

Koszt wychowania dziecka w Polsce, jak szacuje Centrum im. Adama Smitha, mieści się w przedziale od 176 tys. do blisko 200 tys. zł.  Nic więc dziwnego, że niektóre młode pary odkładają decyzję o rodzicielstwie.

Doroczny raport Centrum im. Adama Smitha pt. „Koszty wychowania dzieci w Polsce 2017” pokazuje jak wiele środków materialnych i finansowych pochłania proces wychowywania dziecka do osiągnięcia przezeń 18 roku życia.

Istnieje jednak kilka sposobów na znaczne ograniczenie tych wydatków. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na jego przyszłą edukację.

Karm piersią jak najdłużej

Żywienie niemowlęcia pokarmem matki pozwala zaoszczędzić pieniądze, które młodzi rodzice musieliby wydać na mleko modyfikowane. Całkowita rezygnacja ze sztucznych mieszanek może być dla nich ogromnym odciążeniem finansowym. 500 gramów mleka modyfikowanego początkowego dla niemowląt do szóstego miesiąca życia kosztuje około 20-30 złotych i wystarcza tylko na kilka dni.
Mleko matki jest pełnowartościowym pokarmem, dlatego dokarmianie malucha sztucznymi mieszankami zazwyczaj nie jest konieczne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby niemowlęta do 6 miesiąca życia były karmione wyłącznie piersią. Później należy rozszerzać ich dietę o posiłki uzupełniające, czyli owoce i warzywa.

Zrezygnuj z jedzenia w słoiczkach

Rozszerzanie diety niemowlęcia rozpoczyna się w 4-6 miesiącu życia dziecka. Dla młodych rodziców zazwyczaj najwygodniejsze jest podawanie mu gotowych zupek i deserów, które można kupić w prawie każdym sklepie spożywczym. Jeden słoik takiego posiłku o pojemności 125 gramów kosztuje około 3-4 złote.

Wydatki młodych rodziców
Samodzielne robienie jedzenia będącego odpowiednikiem popularnych słoiczków jest dużo tańsze (fot. Pixabay)

Zastanów się nad samodzielnym przygotowywaniem jedzenia dla niemowlęcia. Prawdopodobnie przyniesie ci to duże oszczędności, skoro za pół szklanki gotowej zupki jarzynowej musiałbyś zapłacić w sklepie kilka złotych. Przyrządzenie obiadu lub deseru dla malucha nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Posiłki dla niemowląt zazwyczaj komponuje się z kilku składników, najczęściej warzyw i owoców. Nadmiar przygotowanej zupki możesz zamrozić lub wekować w słoiczkach, a następnie podawać dziecku przez kilka kolejnych dni.

Zainwestuj w pieluchy wielorazowe

Dziecko w ciągu pierwszych 2,5 lat życia zużywa średnio 3 796 pieluch jednorazowych – wynika z raportu brytyjskiej Enviroment Agency. Najwięcej potrzebuje ich noworodek, bo aż 10-12 na dobę, czyli 300-360 miesięcznie. To sporo, biorąc pod uwagę ceny pieluch jednorazowych. W sklepach internetowych za 150-200 sztuk zapłacimy od 100 do 150 złotych. Oznacza to, że tylko w pierwszym miesiącu życia malucha wydasz na nie minimum 200 złotych.

Wydatki młodych rodziców
Pielucha wielorazowa to wygodne i tanie rozwiązanie (fot. Pixabay)

Coraz większą popularnością wśród młodych rodziców cieszą się pieluchy wielorazowe. Są ekologiczne, ponieważ nie obciążają środowiska tak jak ich jednorazowe odpowiedniki, które po wyrzuceniu do kosza rozkładają się przez około 500 lat. Poza tym w skali całego okresu pieluchowania mogą przynieść znaczne oszczędności. Wcześniej jednak, czyli podczas przygotowywania wyprawki dla dziecka, należy przygotować się na jednorazowy, większy wydatek, ponieważ jedna pielucha bawełniana lub bambusowa kosztuje od około 30 do 70 złotych.

Noś malucha w chuście lub nosidełku

Zakup wózka dziecięcego to bardzo duży wydatek w wysokości od kilkuset do nawet 2 tysięcy złotych. Zamiast niego możesz nabyć nosidełko lub chustę do noszenia niemowląt, za które zapłacisz od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jeszcze tańsze są chusty do noszenia dzieci. Za produkt dobrej jakości nie zapłacisz więcej niż 150 złotych.

Wydatki młodych rodziców
Chusta jest doskonałą alternatywą dla wózka (fot. Pixabay)

Z chustonoszenia płynie wiele korzyści, nie tylko finansowych. Dzięki niemu możesz cieszyć się bliskością z dzieckiem podczas wykonywania codziennych czynności takich jak sprzątanie, gotowanie czy robienie zakupów. Ponadto według psychologów maluchy noszone w chustach są spokojniejsze i lepiej się rozwijają, ponieważ mogą obserwować otoczenie.

Kupuj używane ubranka i akcesoria dziecięce

Jeśli jednak potrzebujesz wózka, możesz kupić go z drugiej ręki. Pamiętaj, że dzieci bardzo szybko rosną i przybierają na wadze. Po kilku miesiącach nowe ubranka i akcesoria dla niemowlęcia mogą okazać się bezużyteczne. Nie ważne również, jakiej marki są produkty, które kupujesz. Ważne, aby były wysokiej jakości i posiadały wszystkie niezbędne atesty.

Na przykład jeśli szukasz używanego fotelika samochodowego, wybieraj przede wszystkim te, które posiadają europejskie certyfikaty bezpieczeństwa ECE R44-03 lub ECE R44-04. Oznacza to, że produkt jest zgodny w wymaganiami technicznymi obowiązującymi w Europie. Jeśli szukasz zabawek, kupuj te, na których występuje znak CE. Potwierdza on, że dana rzecz spełnia wymagania Parlamentu Europejskiego dotyczące bezpieczeństwa zabawek.

Zrób zabawki dla malucha

Tak naprawdę wiele z nich możesz wykonać samodzielnie. Pokój dziecięcy wcale nie musi przypominać magazynu sklepowego wypełnionego po brzegi pluszowymi misiami i grzechotkami. W wieku 2-3 miesięcy maluch zaczyna dostrzegać rysy twarzy najbliższych osób. W tym czasie uwagę dziecka przyciągają przede wszystkim mocno kontrastujące barwy, na przykład biel, czerwień, czerń, zieleń. W pierwszym kwartale życia niemowlęcia stymulowanie go najróżniejszymi zabawkami nie jest potrzebne. Wystarczą kolorowe baloniki, kartka z ręcznie namalowanymi, kontrastującymi figurami geometrycznymi oraz grzechotka, którą również możesz wykonać samodzielnie.

Wydatki młodych rodziców
Własnoręcznie wykonana zabawka w zupełności wystarczy niemowlakowi w pierwszych miesiącach jego życia (fot. Pixabay)

Zbyt wiele grających, piszczących lub grzechoczących zabawek grozi nadmierną stymulacją niemowląt i dotyczy to nie tylko najmłodszych dzieci. Może objawiać się problemami z zasypianiem lub trudnościami ze skoncentrowaniem uwagi na jednym przedmiocie.

***
Co sądzisz na ten temat? Piszcie: listy@igimag.pl
Za najlepsze listy przyznamy nagrody!

Katarzyna Legutko
Katarzyna Legutko
Przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła 10 lat temu, kiedy to, jeszcze jako uczennica szkoły średniej, napisała swój pierwszy tekst dla lokalnego portalu internetowego. Od tamtej pory tworzenie treści jest stałym punktem na jej drodze zawodowej. W ostatnich latach pracowała dla kilku portali internetowych, w tym dla Money.pl. Zawodowo związana jest również z branżą interaktywną, specjalizuje się w planowaniu i prowadzeniu działań content marketingowych. Po godzinach zaczytuje się w powieściach kryminalnych, relaksuje przy kolorowankach i koncentruje na układaniu puzzli.
AUTOR

Polecamy

Zobacz też

Ekorodzicielstwo – nowa moda czy powrót do korzeni?

Używają pieluch wielorazowych, choć pokolenie ich rodziców puka się w głowę. Noszą dzieci w chustach, a ich babcie wspominają jak w dawnych czasach nosiło się dzieci w kocach i prześcieradłach. Starają się żyć w zgodzie ze sobą, naturą, kierują się intuicją, podążają za potrzebami swoich dzieci. Ekorodzice w XXI wieku.
Asja Michnicka
Asja Michnicka
18 stycznia 2018
CZYTAJ WIĘCEJ
[FM_form id="1"]