Efekt czarnej dziury – najczarniejsza farba na świecie

Najczarniejsza z czarnych i do tego tania
5 minut czytania
1006
0
Kaśka Dąbrowska
Kaśka Dąbrowska
17 maja 2017
Stuart Semple i Black 2.0 (fot. YouTube)

Najbardziej czarna farba na świecie to dzieło artysty Stuarta Semple’a. Akrylową farbę o nazwie BLACK 2.0 może mieć każda osoba na świecie. No, może poza Anishem Kapoorem – zdetronizowanym właśnie królem czerni.

W świecie artystów od lat toczy się zacięta walka o to, kto wymyśli i wyprodukuje najczarniejszą z farb. I kto może jej używać.

Król czerni może być tylko jeden

Spór o prawa artystyczne do „czerni wszystkich czerni” trwa. Brytyjski artysta, Anish Kapoor, jeszcze do nie tak dawna posiadał ekskluzywne prawo do używania farby zwanej Vantablack, a wyprodukowanej przez firmę Surrey NanoSystems. W odpowiedzi inny artysta, Stuart Semple (również Brytyjczyk, notabene), stworzył, jak sam nazywa swój produkt, „najbardziej różowy róż na świecie”, a także „najbardziej brokatowy brokat”. Co więcej, udostępnił go każdej chętnej do zakupu osobie – poza Anishem Kapoorem. Ciężko nadążyć za artystami.

Jest… faktycznie bardzo czarna (fot. Stuart Semple)

Ostatnia wydana wersja Vantablack – Vantablack 2.0 – miała być najnowszą i jeszcze bardziej czarną niż poprzednia (o tak, da się!) farbą, kiedy Stuart Semple pokazał światu swój nowy produkt – BLACK 2.0. Sam Semple nazywa swój kolor „najsilniej pigmentowaną, najbardziej płaską i matową, czarną, akrylową farbą na świecie”.

Czerń czerni nierówna

Podobnie jak Vantablack 2.0, BLACK 2.0 może przekształcić powierzchnie płaskie w trójwymiarowe, dając wizualny efekt czarnej dziury. Farba została stworzona we współpracy z tysiącami artystów z całego świata, a także z chemikami czy specjalistami z branży kosmetycznej. „To ich niesamowity wkład, wsparcie i inspiracja stworzyły tę unikatową superczarną farbę dla dobra wszystkich artystów” pisze Semple na swojej stronie i dodaje subtelnie „…z wyjątkiem Anisha Kapoora”.

W skład farby wchodzi autorski składnik, dzięki któremu farba Stuarta Semple’a ma antyodblaskowe właściwości. Już jedna warstwa farby, nawet na najbardziej błyszczącej powierzchni, daje efekt supermatowej najczarniejszej widzianej czerni. Poza tym nie jest toksyczna i ma wiśniowy zapach. Czego chcieć więcej od dobrej, akrylowej farby!

Jeśli marzy ci się najczarniejsza z czerni wśród twojej kolekcji akryli, zakup produktu, podobnie jak wszystkich innych kolorów stworzonych przez Semple’a, jest bardzo prosty. Wystarczy, że złożysz oświadczenie, że nie jesteś Anishem Kapoorem i wyłożysz niecałe 12 funtów. A potem już tylko #sharetheblack!

Kaśka Dąbrowska
Kaśka Dąbrowska
Z wykształcenia pedagożka, z zamiłowania obserwatorka. Lubi jeść, czytać, pisać i malować - w tej kolejności. Od niedawna odkrywa uroki życia #po30. Nigdy nie myślała, że pokocha dobre seriale równie mocno, jak dobre książki. Kiedyś wróci do wypalania gliny.
AUTOR

Komentarze