Kompozycja idealna – dlaczego blogerzy kochają zdjęcia flat lay?

Sztuka, którą opanować może każdy
8 minut czytania
3112
3
Katarzyna Iskrzak
Katarzyna Iskrzak
14 maja 2017

Odsłuchaj

Internet każdego dnia zalewany jest falą zdjęć typu flat lay. Idealna kompozycja wielu przedmiotów układanych i dobieranych nieraz przez kilkadziesiąt minut, a nawet ponad godzinę (to nie żart), położonych obok siebie i sfotografowanych z lotu ptaka.

Każdy użytkownik tego serwisu przynajmniej raz natknie się na tego typu zdjęcie. Nie ukrywajmy – większość z nich ma bardzo dobre pozycjonowanie przez ogromną ilość reakcji.

Popularne zdjęcia bywają naprawdę pracochłonne (fot. Shutterstock)

Flat lay to trudna sztuka

To sztuka dla tych, którym się chce. A komu chce się najbardziej? Oczywiście blogerom i blogerkom. Nie dotyczy to tylko mody (chociaż ona jest tutaj najlepszym tego wyrazem). Wiele blogów organizacyjnych czy kulinarnych również lubuje się w takich fotografiach. Szczególnie te organizacyjne odnajdują swoją filozofię we flat lay. Jedno z drugim łączy się wręcz perfekcyjnie. Widziałam wiele profili na Instagramie, których autorzy stawali się prawdziwymi „sławami” dzięki zdjęciom flat lay. Umówmy się jednak – nie każdy ma do tego talent. Czasem trzeba nauki, by osiągnąć założony efekt. A gdzie zdobyć tajemną wiedzę na ten temat?

Z pomocą u wujka Google

To właśnie on po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła „flat lay” zaoferuje nam cały ogrom poradników, przykładów i tym podobnych, które sprawią, że w ciągu kilku dni staniesz się mistrzem fotografii instagramowej. Nauka bywa żmudna, ale warta efektów.

Od czego zacząć? Nie potrzebujesz wiele, by zrobić doskonałe zdjęcie. Sprzęt nie jest aż tak istotny. Dobre flat lay można stworzyć nawet telefonem. Podstawą jest tutaj technika i układ przedmiotów. Jeśli chciałbyś jednak zadanie wykonać od A do Z, kilka ważnych kwestii:

  • Aparat, a najlepiej lustrzanka z obiektywem o stałej ogniskowej. Dzięki temu możesz panować nad ostrością punktową lub parametrami zdjęcia – takimi, jak jasność
  • Statyw – to dzięki niemu twoje zdjęcia będą perfekcyjnie skadrowane
  • Białe tło – świetnie sprawdzi się skrzynka po owocach pomalowana na biało lub białe prześcieradło
  • Dzienne światło – pozwoli oddać naturalną barwę przedmiotów
  • Aplikacja Instagram mile widziana – tam tworzy się sława zdjęć tego typu, a dodatkowo można zastosować ciekawe filtry. Aplikacji jest zresztą mnóstwo – warto przetestować kilka
Zrób listę i zaplanuj działania (fot. Shutterstock)

Koszty mogą być różne. Jeśli posiadasz niezbędny sprzęt to już podstawa sukcesu, ale pamiętaj, jak pisałam już wcześniej, dobre zdjęcie można zrobić nawet telefonem. Tutaj liczy się wyobraźnia. Koszty przygotowań mogą być nawet zerowe. Wystarczy wykorzystać przedmioty dostępne w domu. Jeśli chodzi o skrzynkę – możesz ją znaleźć w każdym sklepie, czasem wystawione są też na zapleczu (tak, możesz ją wziąć, inaczej pewnie wyląduje na śmietniku). Koszt białej farby to kilka złotych, a robocizna jest twoja, więc nie płacisz nic. Można oczywiście kupić gotowe skrzynki na popularnych portalach sprzedażowych, ale wtedy cena oscyluje w granicy 30 złotych.

Sprzęt przygotowany, czas na twórczość. O czym należy pamiętać tworząc dobre zdjęcie?

Kompozycja

Zimny posiłek to normalka wśród blogerów. Odpowiednia jego kompozycja jest kluczowym elementem ładnego zdjęcia, a nie da się przecież zrobić tego wtedy, kiedy posiłek paruje nam w obiektyw.

Blogerzy jedzą na zimno (fot. Shutterstock)

Jeśli chodzi o elementy „martwe”, jest z nimi nieco wygodniej. Odpowiednie ułożenie i dobór sprawią, że nasze zdjęcie nabierze emocji. Chyba właśnie dlatego blogerzy modowi mają nieco prościej w tym temacie i częściej zjadają ciepłe posiłki niż blogerzy kulinarni.

Odpowiednie światło

Tutaj zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że najlepsze będzie światło dzienne, a inni są zdania, że bez dodatkowego doświetlenia lampą zdjęcie się nie uda. Dlaczego by nie pójść na kompromis? Przecież można zrobić zdjęcie w świetle dziennym i doświetlić je lampą. Nie mogę obiecać tylko jednego – że wasze zdjęcie nie będzie przepalone. Zawsze jednak warto spróbować. Oczywiście można pójść też w nieco inną stronę i przyciemnić zdjęcie. Takie formy są bardzo klimatyczne, chociaż mają mniejsze przebicie niż te jasne, pastelowe zdjęcia.

Białe tło lub podłogowe panele

Białe tło to klasyk tego typu zdjęć. Myślisz „flat lay” – widzisz białe tło. Tak było przynajmniej do pewnego momentu, ponieważ od jakiegoś czasu coraz częściej możemy zobaczyć inne odsłony, np. na podłogowych panelach czy deskach pomalowanych na biało. Zdarzają się też zdjęcia kompletnie odbiegające od typowych przykładów, np. na tle w kolorze fuksji. Taki kolor wymaga jednak nieco więcej pracy nad kompozycją elementów, ponieważ łatwo tu o przesadę.

Tło to ważna sprawa – najlepiej zapewnić sobie kilka różnych na zapas (fot. Shutterstock)

Ogrom pierdółek

Rozerwał ci się naszyjnik z kolorowych korali? Idealnie! Wykorzystaj je do zdjęć. Cekiny, kółeczka i wszelakie drobne elementy świetnie poprawią nastrój fotografii. Jeśli nie masz w domu nic takiego, warto udać się do pobliskiej pasmanterii i nabyć kilka drobiazgów, które dodadzą zdjęciu klimatu.

Ujednolicona kolorystyka

Najlepiej wybrać sobie jeden kolor przewodni i krążyć wokół niego z pozostałymi elementami. Nie ma co zabierać się za kolorowy misz-masz, ponieważ odwróci on tylko uwagę od kompozycji, na której chcemy się najbardziej skupić. Pamiętajmy, by kolory były zawsze w odcieniach pastelowych. Mocne barwy są dozwolone, ale to właśnie te pastelowe szybciej przykuwają wzrok.

Pozorny bałagan to w rzeczywistości długie godziny pracy (fot. Shutterstock)

Kwiaty

Nie raz sama biegnę rano do najbliższej kwiaciarni po kwiaty, tylko po to by wykorzystać je głównie do zdjęć. Oczywiście humanitarnie potem wstawiam je do wazonu i z lekkim wyrzutem sumienia, że zostały wykorzystane bez swojej woli, dosypuję im odżywkę, by poczuły się szczęśliwsze. Oczywiście kwiaty nie mają pojęcia, że to nie był nasz ostatni raz!

Blogerzy kochają ten typ fotografii, ponieważ jest on wdzięczny, piękny i (wbrew pozorom) bardzo oryginalny. Nie ma dwóch takich samych zdjęć flat lay. Każde zawiera w sobie pewną dozę magii. Nie bójcie się próbować i pamiętajcie o najważniejszym – każdy z was może zostać mistrzem instagramowego fotografowania.

***
Co sądzisz na ten temat? Piszcie: listy@igimag.pl
Za najlepsze listy przyznamy nagrody!

Katarzyna Iskrzak
Katarzyna Iskrzak
Pasjonatka mody i dobrej książki. Stylistka, blogerka, kierownik małego butiku i mama szalonego ośmiolatka. Prowadzi blog Stylowa Misja, który jest jej drugim dzieckiem i miejscem, w którym może się solidnie "wyżyć" kreatywnie.
AUTOR

Polecamy

Zobacz też

Magazyn

Aydin Büyüktaş- surrealistyczne fotografie z drona

Zabawy fotografią mogą prowadzić do fenomenalnych efektów. Prace tureckiego fotografa Aydina Büyüktaşa zdrowo namieszają wam w głowach. – Żyjemy w miejscach, które przez większość czasu nie przykuwają naszej szczególnej uwagi. To także miejsca, które wpływają na nasze wspomnienia, a ja jako artysta chcę nadać im nowego wymiaru. Moje prace mają zaskoczyć widza swoją wielowymiarową, romantyczną wizją nowej rzeczywistości – opowiada Büyütaş.
Agata Połajewska
Agata Połajewska
20 marca 2017
CZYTAJ WIĘCEJ
[FM_form id="1"]
Skup antyków Warszawa