Mistrzowie obiektywu, którzy kontrowersję mają we krwi

Fotografowie, którzy szokują świat
6 minut czytania
1133
4
Michał Fajtek
Michał Fajtek
15 maja 2017
©David LaChapelle/Happy Socks

Obok ich prac nie da się przejść obojętnie. Poznajcie intrygujących fotografów naszych czasów.

Ci artyści bulwersują i sprawiają, że w głowie pojawiają się pytania odnośnie wartości i sensu współczesnej sztuki.

Ren Hang

Prace tego chińskiego fotografa pełne były nagości i wolności seksualnej, a według wielu krytyków i odbiorców przedstawiały treści wręcz pornograficzne. Modeli fotografował najczęściej na łonie przyrody lub na dachach wieżowców. Ich pozy przypominały abstrakcyjne rzeźby. Tworzył w konserwatywnym i kontrolowanym społeczeństwie – bulwersujące zdjęcia budziły więc sprzeciw władz chińskich, przez co fotograf był kilkukrotnie aresztowany, a jego dzieła – konfiskowane.

Bardziej niż we własnym kraju był doceniany przez resztę świata. Prace Ren Hanga wystawiano w galeriach na całym świecie, współpracował też z magazynami zajmującymi się modą i czołowymi projektantami. Szczegóły jego śmierci pozostają nieznane, jednak podejrzewa się, że popełnił samobójstwo. Od lat zmagał się z depresją. Na swoich kontach w portalach społecznościowych zamieszczał wpisy na temat walki z chorobą i halucynacji. Jeden z jego ostatnich wpisów brzmi: „Każdego roku mam to samo życzenie – wczesną śmierć. Mam nadzieje, że spełni się w tym roku”.

Ren Hang zmarł w lutym 2017 roku. Miał 29 lat. Jego fotografie można obejrzeć na jego stronie.

Terry Richardson

Fotograf gwiazd. Kontrowersja to jego drugie imię. Frywolne zdjęcia Richardsona były na okładkach takich magazynów jak Vogue, Harper’s Bazaar czy Rolling Stone. Pracował dla Toma Forda czy Yves Saint Laurenta, a fotografował takie sławy, jak chociażby Lady Gagę, Kate Moss, Baracka Obamę i Rihannę.

James Franco sfotografowany przez Richardsona (fot. Wikipedia)

Skandal wzbudzają nie tylko zdjęcia, ale także osoba fotografa. Oskarżany był o molestowanie, napaści seksualne i nadużycia w stosunku do modelek. Pomimo tego, lista gwiazd i celebrytów, którzy chcą z nim współpracować wydaje się nie mieć końca.

Steven Klein

Jest autorem wielu kampanii reklamowych, między innymi dla Calvina Kleina, D&G czy Alexandra McQueena. Współpracował z największymi skandalistkami show-biznesu – Madonną i Lady Gagą. Jego zdjęcia wzbudzały kontrowersje ze względu na motyw przemocy wobec kobiet w reklamach ubrań.

Kontrowersję mają we krwi
Kate Moss i Lara Stone w kampanii domu mody Balenciaga (fot. Vimeo)

Steven Meisel

Stosuje w swoich pracach kontrowersyjne, erotyczne pozy. Często wykorzystuje problemy natury społecznej i politycznej, o których nie mówi się chętnie w środowisku związanym z modą. Szerokim echem odbiła się jedna z jego czołowych kampanii – „State of Emergency”, w której poruszył temat terroryzmu.

Kontrowersję mają we krwi
State of Emergency (fot. fervent-adepte-de-la-mode @Flickr, CC BY 2.0)

Oliviero Toscani

Włoski fotograf, znany głównie z kontrowersyjnych reklam dla marki Benetton. W swoich pracach poruszał stereotypy związane z rasizmem, anoreksją, religią, homoseksualizmem czy karą śmierci. Krytykowany za przekroczenie ogólnie przyjętych norm i wartości, jakie obowiązują w społeczeństwie. Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia ogromne oburzenie wywołał plakat, na którym widać całujących się księdza i zakonnicę. We Włoszech zabroniono jego publicznej prezentacji. W Polsce też nie obyło się bez skandalu. W Warszawie plakat wisiał 24 dni, a w Katowicach trzy godziny. W innych miastach na jego zawieszenie nie zgodziły się władze.

 

Helmut Newton

Uznawany za jednego z pierwszych fotografów, którzy zaczęli podążać w kierunku epatowania seksualnością i promowania mody za pomocą nagości. Pracował dla takich magazynów jak Vogue czy Harper’s Bazaar. Jedną z jego najbardziej kontrowersyjnych kampanii był projekt reklamowania luksusowych akcesoriów do jazdy konnej wystylizowanych na gadżety sado-maso. Film „Helmut by June” zrealizowała jego żona, June Newton, również fotografka. Polecam go waszej uwadze.

David LaChapelle

Jego fotografie są surrealistyczne, groteskowe i ekstrawaganckie, a dla niektórych nawet kiczowate. LaChapelle inspiruje się głównie pop-artem, religią i upadkiem moralności współczesnego świata. Jego słynny cykl fotografii „Jesus Is My Homeboy” przedstawia sceny, w których postać ucharakteryzowana na Chrystusa siedzi przy stole z gangsterami, broni prostytutki przed stróżami prawa czy czeka na umycie nóg przez kobietę ubraną jedynie w czerwoną bieliznę.

Kontrowersję mają we krwi
David LaChapelle (fot. Miguel Campos/Shutterstock.com)

LaChapelle znany jest także dzięki wyjątkowo kontrowersyjnej kampanii reklamowej słynnych skarpetek – Happy Socks.

Vik Muniz

To fotograf, który stara się szokować w szczytnym celu. Wykonywał serie zdjęć na największym wysypisku śmieci niedaleko Rio de Janeiro. Fotografie ukazywały codzienny trud życia najuboższych, a także portrety ludzi pracujących na składowisku. Artysta szukał jednak pomysłu na jeszcze większe zwrócenie uwagi na problem biedy. Przy pomocy innych osób układał śmieci na podłodze tak, aby stanowiły tło do powiększonych zdjęć. Tak powstał projekt „Pictures of Garbage”. Część pieniędzy ze sprzedaży zdjęć fotograf przekazał na pomoc ludziom pracującym na wysypisku.

Michał Fajtek
Michał Fajtek
Dziennikarz z wykształcenia i zamiłowania. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Pasjonat sportu, a w szczególności piłki nożnej i siatkówki. Miłośnik podróży i dobrego jedzenia. Hiszpańska kuchnia i tamtejszy futbol – to marzenie o każdej porze dnia i nocy. Prowadzi własną firmę homeofsolutions.pl
AUTOR

Komentarze

4 odpowiedzi na “Mistrzowie obiektywu, którzy kontrowersję mają we krwi”

    • Trudno mi się wypowiadać za autora, ale mam wrażenie, że w każdej takiej wyliczance trzeba sobie narzucić dyscyplinę a potem wykonać selekcję materiału. No i osoby/filmy/seriale/książki, o których pisze się w takim tekście, też są filtrowane przez wrażliwość i upodobania autora.

    • Przykro mi, jeśli zabrakło czyjegoś ulubionego fotografa. Wybór był ściśle subiektywny, niestety nie sposób zadowolić każdego.

  1. Jako miłośnik fotografowania – amator, nie mogłem przemknąć obok tego tekstu obojętnie 🙂 Miałem okazję być na wystawie prac Muniza, ale nie tych w otoczeniu odpadków, tylko normalnych fotografii ludzi pracujących na wysypisku. Tę dzikość i jednocześnie taki spokój w ich oczach pamiętam do dziś. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się uchwycić podobne cuda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zaprenumeruj newsletter

Melon i Skwarski w Twojej skrzynce pocztowej.
Najciekawsze artykuły Igimag.pl raz na dwa tygodnie.

Zapoznałem(-am) się z treścią polityka prywatności i akcetuję ją.