Stłuczenia, ugryzienia i czerwone plecy – proste sposoby na wakacyjne bolączki

Miód, mrożony groszek i cebula - na ratunek!
7 minut czytania
2132
1

Czas wyjazdów i urlopów niestety jest również czasem poparzeń słonecznych, nie zawsze miłych spotkań z przedstawicielami świata owadów czy drobnych kontuzji. Postanowiłam więc poszukać prostych i skutecznych sposobów na wakacyjne bolączki.

Metody są proste, skuteczne i dostępne praktycznie od ręki. Ta wiedza może przydać się szczególnie w wakacje.

Tyle słońca w całym mieście, czyli co zrobić gdy przesadzimy z opalaniem

Chyba każdy z nas choć raz w życiu dotkliwie odczuł skutki przedawkowania słońca. Czasem spotyka nas taka przykrość, nawet mimo stosowania kremów z filtrem czy unikania pełnego słońca w godzinach południowych. Co zrobić, gdy zamiast pięknej opalenizny mamy na plecach kolor purpury?

Przede wszystkim zapomnijmy o smarowaniu skóry tłustymi kremami. To gwarantowane zwiększenie bolesnych doznań. Dlaczego? To bardzo proste, tłuste preparaty nie pozwalają ciepłu wyparować przez uszkodzoną skórę i dodatkowo ją podrażniają. Złym pomysłem jest także zimna kąpiel, choć wydawać by się mogło, że przyniesie nam ulgę. To kolejne podrażnienie skóry, którego lepiej unikać.

Przedawkowanie słońca ma wyjątkowo nieprzyjemne skutki…

Co więc robić? Po pierwsze możemy posmarować poparzoną słońcem skórę… miodem. Ma on właściwości przeciwzapalne i przyspiesza proces gojenia się skóry. Kolejnym sprzymierzeńcem naszych czerwonych pleców może stać się kefir lub maślanka. Zawierają bowiem nie tylko białko, ale również witaminy D i E, które przyspieszają regenerację naskórka. Dodatkowo przyjemnie chłodzą, co jest ich nieocenioną zaletą w tym przypadku.

Jak pokonać siniaka?

Lato to czas, kiedy pokazujemy znacznie więcej ciała niż zazwyczaj. Nic więc dziwnego, że chcemy aby ciało to prezentowało się doskonale. Tymczasem wystarczy niezbyt silne uderzenie, by na pięknie opalonej łydce wykwitł sino-fioletowy siniak. Jak się go pozbyć?

Przede wszystkim warto działać od razu. Po uderzeniu schłodzić bolące miejsce. Okład z mrożonego groszku owiniętego w ręcznik czy kostek lodu sprawi, że przepływ krwi w miejscu uderzenia będzie mniejszy. Dzięki temu siniak nie osiągnie przerażających rozmiarów.

Warto sprawić sobie taki worek na lód – przyda się w wielu sytuacjach – także na siniaki

Po dwóch dniach od uderzenia czas na zmianę taktyki i… ogrzewanie zasinienia. Brzmi absurdalnie? Ale pomaga! W momencie wchłaniania się sińca warto przyspieszać krążenie. Poza tym możemy wypróbować maści z arniką górską, wyciągiem z kasztanowca oraz z heparyną. Sprawdzonym przeze mnie rozwiązaniem są także preparaty na żylaki.

Gdy ugryzie…

…pszczoła, musimy pamiętać o tym, że pod żadnym pozorem nie możemy ściskać żądła, by nie wyciskać dodatkowej porcji jadu. Znacznie lepiej podważyć je paznokciem lub pęsetą. Gdy obrzęk jest duży i bolesny warto miejsce po ukąszeniu przykryć kompresem z octem rozcieńczonym wodą. Pomogą też liście babki lancetowatej i aspiryna (o ile nie jesteśmy na nią uczuleni!). Wystarczy rozmoczyć tabletkę aspiryny w wodzie i ułożyć ją na listku. Tak przygotowanym kompresem przykrywamy miejsce ukąszenia.

Kolejnym problemem są stada komarów. Gdy zostaniemy przez nie pogryzieni możemy łagodzić dolegliwości np. plasterkiem cytryny. Posmarowanie sokiem miejsc, na których występują swędzące bąble szybko przyniesie nam ulgę. Podobny efekt daje smarowanie miejsc po ukąszeniach wodą utlenioną lub perfumami.

Ugryzienia owadów mogą sprawić, że wyjazd będzie wyjątkowo nieudany

Ugryzienia meszek to poważniejsza sprawa, która u wielu osób oznacza zmaganie się z drobnymi rankami i obrzękiem. Co robić w przypadku, gdy dopadną nas te właśnie owady? Przede wszystkim warto zażyć wapno, które zmniejsza reakcję alergiczną. Co poza tym? Bardzo skutecznym sposobem na walkę ze śladami pozostawionymi przez meszki jest okład z cebuli, która jak wiadomo działa przeciwbakteryjnie i oczyszcza skórę z toksyn. Pomocny może okazać się także okład z sody oczyszczonej lub octu.

Za długo na szlaku

Lato sprzyja długim wędrówkom. Niestety, źle dobrane obuwie lub wysokie temperatury mogą sprawić, że na naszych stopach pojawią się bolesne pęcherze spowodowane odparzeniami i otarciami. Co robić w takim przypadku?

Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie wolno przekłuwać pęcherzy! Zgromadzony w nich płyn surowiczy stanowi bowiem ochronę dla skóry właściwej, dzięki czemu jest ona zabezpieczona przed zakażeniem drobnoustrojami. Dopóki pęcherz nie ulegnie pęknięciu lub naderwaniu wystarczy zabezpieczenie go opatrunkiem i wygodne obuwie. Co jednak, jeśli pęcherz na stopie pęknie? W takim wypadku konieczna będzie dokładna dezynfekcja ranki. Jeśli wciąż znajdują się na niej kawałki naskórka warto przyłożyć je do rany i dopiero wtedy zabezpieczyć opatrunkiem. Dzięki temu pęcherze na stopach szybciej się zagoją.

Kamila Łońska-Kępa
Kamila Łońska-Kępa
Zawodowo freelancer copywriter, w przeszłości blogerka. Osoba, która próbuje na nowo odnaleźć się w opowiadaniu historii. Zamieszkała na głębokiej, ale malowniczej prowincji, gdzie pójście do sklepu po bułki to logistyczna wyprawa. Jest mamą, lubi być dobrą żoną. A przynajmniej tak o sobie myśleć. Tuż przed magiczną granicą trzydziestego roku życia wciąż dziwi się światu i lubi o nim mówić.
AUTOR

Zaprenumeruj newsletter

Melon i Skwarski w Twojej skrzynce pocztowej.
Najciekawsze artykuły Igimag.pl raz na dwa tygodnie.

Zapoznałem(-am) się z treścią polityka prywatności i akceptuję.