10 najczęstszych błędów popełnianych podczas rozmów o pracę

Naucz się ich unikać
7 minut czytania
1196
0
Kamila Łońska-Kępa
Kamila Łońska-Kępa
4 sierpnia 2017

Sytuacja na polskim rynku pracy staje się coraz lepsza, a bezrobocie spada. Nie oznacza to jednak, że poszukiwanie wymarzonej posady staje się przez to łatwiejsze. Dobrze opłacane stanowiska wciąż przyciągają setki kandydatów, z których tylko nieliczni mają szansę zaprezentowania się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jesteś jedną z takich osób i chcesz dobrze wypaść? Zależy ci na tym, by nie popełnić żadnej gafy i przekonać pracodawcę, że to właśnie ciebie powinien wybrać? Sprawdź, jakich błędów musisz unikać.

Co Pan/Pani wie o naszej firmie?

Na to pytanie wciąż zbyt wielu kandydatów odpowiada, że zna jej nazwę. To nie żart − takie sytuacje się zdarzają. Warto mieć tego świadomość i przed rozmową kwalifikacyjną dobrze odrobić pracę domową. Wizyta na stronie firmy, zapoznanie się z jej historią i misją to minimum, które możemy zrobić. Ponadto warto dowiedzieć się czegoś mniej formalnie − od pracowników lub za pomocą kanałów społecznościowych firmy na Facebooku i innych portalach.

Rewia mody

Mimo, iż o tym jak powinien wyglądać dress code podczas rozmów kwalifikacyjnych powiedziano już naprawdę wiele, wciąż zdarzają się panie w za krótkich sukienkach i panowie w T-shirtach. Tymczasem to, jak jesteśmy ubrani jest dla pracodawcy niezwykle ważnym sygnałem. Nasz strój jest naszą wizytówką. Nie psujmy więc pierwszego wrażenia.

Nasz wygląd, mina i postawa zawsze będą oceniane

Kwadrans akademicki nie obowiązuje

Oczywistym jest, że w dniu niezwykle ważnej rozmowy o pracę marzeń budzik nie dzwoni, ulice są zakorkowane, a autobus ucieka. Musisz jednak być na to przygotowany. Dwa budziki, alternatywna trasa i rower gotowy do drogi to dobre pomysły. A już poważnie, spóźnienia na rozmowy kwalifikacyjne zawsze są widziane źle. Zadbajmy więc o to, by ich unikać. Jednocześnie − co ważne − nie przybywamy na miejsce godzinę przed czasem. To również nie jest zbyt profesjonalne.

Ciało pod kontrolą

Myślisz, że rekrutera obchodzi tylko to, co mówisz oraz to, co zapisane w CV? Nie do końca. W dzisiejszych czasach osoby zajmujące się rekrutacją pracowników zwracają uwagę na znacznie więcej szczegółów. Mowa ciała, ton głosu, gesty, które wykonujesz − to wszystko może działać na twoją korzyść. Ale może też zaszkodzić. Unikaj więc skubania skórek paznokci, garbienia się, sprawdzania telefonu i żucia gumy. Postaw na uśmiech i pewny uścisk dłoni.

Była szefowa? To zła kobieta była!

Rekruterzy bardzo często pytają nas o poprzednie miejsca pracy. Nie tylko po to, by dowiedzieć się więcej o naszym doświadczeniu (mają je przecież w CV), ale również by sprawdzić jak wypowiadamy się o firmach, w których pracowaliśmy.

Tak więc, nawet w przypadku, gdy poprzednie miejsce pracy opuściłeś z hukiem zatrzaśniętych drzwi i wypadającego przez okno kartonu z rzeczami, nie mów źle o byłym pracodawcy. Złe wypowiadanie się o poprzednim miejscu pracy praktycznie przekreśla twoje szanse.

Jak mówić, to z sensem

Wszyscy wiemy, że rozmowy kwalifikacyjne bywają stresujące do tego stopnia, że dosłownie zapominamy “języka w gębie”. Pamiętajmy jednak, że to w jaki sposób radzimy sobie ze stresującymi sytuacjami również jest dla pracodawcy ważne. Wypowiadajmy się więc rzeczowo, starajmy się mówić płynnie. Zacinanie się czy długie chwile wahania to częste błędy kandydatów. Na szczęście możesz je wyeliminować choćby poprzez ćwiczenia przed lustrem.

Rekruter wie o tobie dużo, pokaż, że chcesz wiedzieć więcej o firmie i nie bój się zadawania pytań

Ma Pan/Pani jakieś pytania?

Te słowa usłyszymy prawie na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Często odpowiadamy wtedy, że nie. Robimy tak, nie chcąc wyjść na osoby wścibskie lub problemowe. Tymczasem to błąd, który sprawia, że dla rekrutera jesteśmy osobami niezaangażowanymi lub nieśmiałymi. Warto więc zawczasu pomyśleć, o co moglibyśmy zapytać przyszłego pracodawcę. Możliwości jest dużo: harmonogram pracy, zakres obowiązków, zwyczaje panujące w firmie, jej historia. Jednocześnie warto pamiętać o tym, by nie pytać np. o ekspres do kawy.

Kultura musi być

Idąc na rozmowę kwalifikacyjną warto odświeżyć sobie podstawowe zasady savoir-vivre’u. To naprawdę pomaga. Bardzo często zestresowany kandydat zaczyna od podania ręki mężczyźnie zamiast kobiecie, wchodzi nieproszony i siada, zanim wskaże mu się miejsce. Teoretycznie to drobne wpadki, które nie powinny mieć wpływu na ocenę kandydata, jeśli posiada odpowiednie kompetencje. W praktyce jednak osoby, które wiedzą jak się zachować mają większe szanse.

Samochwała

Podczas rozmowy rekrutacyjnej chcemy przedstawić wszystkie swoje zalety. Niemniej, zbyt dosłownie pojmowana pewność siebie i przedstawianie się w samych superlatywach mogą zostać odebrane jako arogancja i zmniejszyć nasze szanse. Dlatego też starajmy się po prostu odpowiadać na pytania rekrutera bez zbytniego zadęcia, choć oczywiście nie umniejszajmy swoich zasług czy talentów. Rzeczą absolutnie niedopuszczalną jest natomiast podawanie nieprawdziwych informacji o swoich kompetencjach. Nie chwal się więc znajomością języka chińskiego. Może bowiem okazać się, że szef zechce kontynuować rozmowę właśnie w tym języku.

Ja tu tylko na chwilę

Nawet jeśli szukasz pracy na pewien czas, chcesz zdobyć nowe kompetencje, a potem szukać możliwości dalszej kariery na lepiej płatnej posadzie − nie chwal się tym. Wydaje się oczywiste? Niestety, wiele osób opowiadając o swoich zaletach mówi za dużo. Snując plany swojego rozwoju i świetlanej przyszłości jasno dają znać, że pracodawca, z którym właśnie rozmawiają, to jedynie przystanek na chwilę.

Kamila Łońska-Kępa
Kamila Łońska-Kępa
Zawodowo freelancer copywriter, w przeszłości blogerka. Osoba, która próbuje na nowo odnaleźć się w opowiadaniu historii. Zamieszkała na głębokiej, ale malowniczej prowincji, gdzie pójście do sklepu po bułki to logistyczna wyprawa. Jest mamą, lubi być dobrą żoną. A przynajmniej tak o sobie myśleć. Tuż przed magiczną granicą trzydziestego roku życia wciąż dziwi się światu i lubi o nim mówić.
AUTOR

Komentarze