6 zaskakujących zastosowań tequili

Nie tylko body shoty
6 minut czytania
2872
1
Iwona Kamińska
Iwona Kamińska
7 sierpnia 2017

Gdybym miała zadecydować o pozostawieniu na świecie wyłącznie jednego rodzaju alkoholu, na pewno wybrałabym tequilę. Cenię ją za walory smakowe, wkład w kulturę i folklor Meksyku oraz za cudowne właściwości w dziedzinie integracji międzyludzkiej. Okazuje się jednak, że mój ulubiony napój ma więcej zastosowań!

Odkrywanie licznych zalet tequili może okazać się nie tylko kształcące, ale też naprawdę przyjemne, zwłaszcza jeśli do lektury tekstu przygotujecie sobie co najmniej jedną margaritę. Polecam wzbogacić ten klasyczny drink (z obowiązkowo oszronionym solą brzeżkiem kieliszka) o sorbet z mango, a gwarantuję, że świat generalnie wyda się wam nieco lepszym miejscem, wszystkie smutki zaś pierzchną precz! Ale o czym to ja miałam? Ach tak: do czego przydaje się tequila?

Tak się to robi!

Alternatywne źródło energii

Wszyscy wiemy, że szczątki dinozaurów kiedyś się skończą, a pojazdy (te wspaniałe, futurystyczne latające samochodoloty) nadal trzeba będzie czymś napędzać. Trwają więc gorączkowe poszukiwania innych, m.in. bioodnawialnych, paliw i źródeł energii. W 2011 roku badacze z Uniwersytetu w Oxfordzie wskazali agawę, czyli roślinę, z której sfermentowanego soku destyluje się tequilę, jako idealnego kandydata: daje się uprawiać w pustynnym klimacie (co ma znaczenie w obliczu globalnego ocieplenia), a pozyskiwany z niej etanol (alkohol etylowy) może zastąpić benzynę. Każdy kto ceni napój z agawy potwierdzi: uderza w gaz!

Wspomaganie odchudzania

Agawa wpływa też korzystnie na organizm człowieka: pomaga w rozpuszczaniu tłuszczy i obniża poziom cholesterolu, a przez to okazuje się cennym wsparciem w walce o zdrową i szczupła sylwetkę. Co prawda naukowcy z Uniwersytetu w Guadalajarze twierdzą, że alkohol z agawy nie ma tych wspaniałych właściwości, ale co oni wiedzą? Człowiek po nocy picia tequili w barze w ogóle nie ma już żadnego poziomu, w tym cholesterolu.

Agawa wpływa korzystnie na organizm człowieka: pomaga w rozpuszczaniu tłuszczy i obniża poziom cholesterolu

Lek na bezsenność

Wiadomo, jak osoba przesadzi z szotami, to zdarza się osobie zasnąć z głową na stole, ale wśród prozdrowotnych właściwości tequili wysoko oceniany jest jest relaksujący i uspokajający wpływ na system nerwowy. Niewielka dawka tequili zalecana jest nieszczęśnikom mającym problem z zaśnięciem − pozwala wyciszyć się i gwarantuje lepszą jakość snu! Ze swej strony mogę dodać, że większa dawka działa podobnie, a sny są niezaprzeczalnie kolorowe, choć przebudzenie może być już mniej miłe.

Wsparcie dla jelit

Być może wątroba troszkę zmarszczy się na tę wiadomość, ale agawa błękitna okazała się wielkim wsparciem w zwalczaniu chorób jelita grubego: od zespołu jelita drażliwego, przez chorobę Leśniowskiego-Crohna, po raka. Naukowcom udało się wykorzystać fruktany agawy do stworzenia nośników leków, które nie ulegają zniszczeniu w żołądku i dzięki temu działają skuteczniej, docierając bezpośrednio do jelita.

Zawsze wolałam wytrawne margarity, ale skoro to dla zdrowia – będę dosładzać syropem z agawy!

Leczenie cukrzycy

Indianie uznawali agawę za roślinę magiczną o niemal boskich właściwościach i wychodzi na to, że nie mylili się wiele. Zdaniem meksykańskich badaczy dieta bogata we fruktany agawy sprzyja profilaktyce i leczeniu cukrzycy, ponieważ stymuluje hormon GLP-1, odpowiedzialny za produkcję insuliny. Zawsze wolałam wytrawne margarity, ale skoro to dla zdrowia – będę dosładzać syropem z agawy!

Tworzenie… diamentów

Nie, nie jestem pijana i wiem, co piszę. Meksykańscy naukowcy (pisząc ten tekst zdążyłam ich szczerze pokochać − co za sympatyczni, rozrywkowi ludzie!) przeprowadzili eksperyment, w wyniku którego udało się uzyskać z czterdziestoprocentowej tequili blanco warstwę półprzewodzącego diamentu. Efekt taki osiągnięto wprowadzając opary alkoholu do komory niskociśnieniowej, a pozyskane w ten sposób diamentowe półprzewodniki można wykorzystać w przemyśle elektronicznym, bo są znacznie wytrzymalsze od krzemowych − mogłyby znaleźć zastosowanie w urządzeniach pracujących w trudnych warunkach lub wysokiej temperaturze.

Uderza do głowy, prawda? To wiedza, wiedza ma tę moc!

Iwona Kamińska
Iwona Kamińska
Od kliku lat zajmuje się programowaniem i uczeniem tego innych. Ponad połowę roku spędza w podróży - oczywiście pracuje wtedy ze zdwojoną siłą. W wolnych chwilach pisze o tym, co wpadło jej w oko podczas surfowania w sieci. Nadużywa coca-coli i sarkazmu.
AUTOR

[FM_form id="1"]