Leczenie depresji czekoladą, czyli szamanizm mediów społecznościowych

Pseudonaukowcy i ich biznesy kwitną w internecie
4 minuty czytania
3981
21
Olga Olczak
Olga Olczak
29 sierpnia 2017

Depresja to choroba i nieleczona pod okiem lekarzy i psychologów może doprowadzić do śmierci. Nawet kontener czekolady tutaj nie pomoże, niestety. Ale pozbawieni skrupułów naciągacze nabierają zdesperowanych ludzi na swoje “rewolucyjne metody”, które reklamują w internecie.

Internet to wspaniałe narzędzie komunikacji i kompendium odpowiedzi na wszystkie  problemy pierwszego świata. Jest to też niestety narzędzie, które służy do robienia wody z mózgu innym ludziom. Na przypadki takiego działania jesteśmy narażeni codziennie. Nie pomagają nam tutaj też media tradycyjne − radio, prasa, telewizja. Internet ma tę przewagę, że działa szybciej i na większą skalę.

Powiem ci jak masz żyć

W tym całym natłoku informacji, raz na pewien czas pojawiają się takie, które naprawdę wywołują we mnie falę czystej i bezgranicznej wściekłości. Do tego typu komunikatów z całą pewnością należą kocopoły trenerów osobistych − tych od mówienia jak mam żyć, żeby było fajnie. Ci od uprawiania sportów też mogliby czasami nie mówić, a pokazywać ćwiczenia po prostu…

Oprócz osobników od “powiem ci jak masz żyć”, szczególnie rozsierdza mnie grupa internetowych pseudonaukowców i ich biznesy. Niedawno natknęłam się taką ofertę. Zachowuję oryginalną pisownię oraz interpunkcję:

Jak pokonac Depresje… jedzac czekolade?

Autorski, rewolucyjny program , ktory pomogł już setkom kobiet.

Zapraszam na konsultacje i sesje online.

Czasem brak słów, by opisać ludzką głupotę

 

Adminka grupy, w której to ogłoszenie się pojawiło, usunęła ten wpis na moją prośbę. A ja chciałabym, żeby autorzy takich ofert byli ścigani z urzędu.

Ta metoda nie istnieje

Depresja to choroba i nieleczona pod okiem lekarzy i psychologów może doprowadzić do śmierci. Nawet kontener czekolady tutaj nie pomoże. No chyba, że pacjent ma wcześniej umrzeć na zator albo cukrzycę. O depresji mam jak najgorsze zdanie i wiem, co potrafi zrobić z człowiekiem i jego bliskimi. Ale o babie, która proponuje “innowacyjną” metodę leczenia czekoladą myślę jak o przestępcy i wrednej suce. Kolejność przypadkowa.

Rewolucyjny program, który pomógł już setkom kobiet?!? Czyli na mężczyzn i dzieci już nie działa? I co z osobami po korekcie płci? Czy im jedzenie czekolady nie pomoże?

To naprawdę nie jest lekarstwo, a szarlatani z internetu to nie lekarze!

Metoda, o której pisze ta kobieta nie istnieje, ale istnieje jakiś tam procent ludzi, który może się na to nabrać. Nie, ci ludzie nie są głupi − oni po prostu są pogubieni. Lekarz psychiatra i psycholog nadal kojarzy im się z osobami pokroju siostry Ratched, a choroba psychiczna z bieganiem na golasa po ulicach. Chorzy próbują chwytać się alternatywnych metod leczenia, wierzą w cudowną moc ziółek i odprawianie czarów. I to wcale nie we wsiach ukrytych głęboko w Bieszczadach, ale w metropoliach. To właśnie tutaj spotykam najwięcej osób, które odrzucają medycynę, bo ich zawiodła. Albo nawet nie zawiodła, ale właśnie wyczytali w internecie, że coś teraz jest modne i lepsze. I że jak jaglanka pomogła Basi i Kasi, to mi też pomoże. Tylko, że może wcale nie. Serio, na nic ta magiczna moc jaglanki mi się zdała. No nie działa na mnie i jak żyć?

Czekoladę jedz dla przyjemności

Po co się leczyć u lekarza, skoro można zjeść czekoladę, a depresja zniknie? Odpowiadam zupełnie poważnie − bo lekarz jest w stanie powstrzymać rozwijającą się chorobę, a czekolada nie. Z całą moją miłością do tego rodzaju słodyczy, jest to tylko i wyłącznie słodycz i nie przyniesie pożądanych efektów.

Depresja rozwija się u każdego inaczej. Nie ma jednej przyczyny, jednych objawów i u każdego pacjenta wymaga INDYWIDUALNEGO podejścia do choroby. I dopóki będą pojawiały się takie informacje jak ta powyżej, to będę robić wszystko, żeby z nimi walczyć.

To pisałam ja − zdiagnozowana depresja w 2001 roku. Z lepszymi i gorszymi momentami w funkcjonowaniu od tego czasu. Tych lepszych na szczęście więcej, ale jak są gorsze to korzystam z pomocy lekarza, a czekoladę jem, bo lubię.

Olga Olczak
Olga Olczak
Od kilku miesięcy zawodowo związana z podróżowaniem. Wcześniej przez kilkanaście lat odrabiała pańszczyznę w reklamie.
Była stałą redaktorką serwisu internetowego Foch.pl. Ma suczkę Oezil i umówioną wizytę u lekarza w marcu 2018r.
AUTOR

Zaprenumeruj newsletter

Melon i Skwarski w Twojej skrzynce pocztowej.
Najciekawsze artykuły Igimag.pl raz na dwa tygodnie.

Zapoznałem(-am) się z treścią polityka prywatności i akceptuję.