Nie wierzcie tej ściemie – w listopadzie nie zapadną 15-dniowe ciemności

NASA nie potwierdza
4 minuty czytania
1929
0
Iwona Kamińska
Iwona Kamińska
24 sierpnia 2017

Być może to efekt wspaniałego zaćmienia słońca, które mieliśmy szansę obserwować przed kilkoma dniami, ale w sieci znów rozchodzi się fałszywy news, jakoby w listopadzie ciemności miały pokryć Ziemię na 15 dni. Nie, to nieprawda.

Internetowe ściemy to specyficzny rodzaj sztuki − te najlepsze rozchodzą się z niewiarygodną skutecznością. Najbardziej zadziwiające są zaś te, które wracają, mimo powtarzanych dementi. Zawsze znajdzie się jakiś Mirek z Wykopu, który poda takiego wspaniałego newsa dalej.

ciemnosc
Ciemność widzę! fot. Shutterstock

Narodziny fake newsa

Tak jest właśnie w przypadku wracającej od kilku lat fałszywki o rzekomych ciemnościach, w których Ziemia ma się pogrążyć na całe 15 dni. Pierwszy raz ta rewelacja pojawiła się w sieci w 2015 roku za sprawą strony Newswatch33, która podała sensacyjną wiadomość o dwutygodniowym zaćmieniu, powołując się na „1000-stronicowy raport dyrektora NASA Charlesa Bowdena”.

Według autorów artykułu, powielonego natychmiast przez inne media (w tym nawet niektóre dość poważne) do zdarzenia miałoby dojść w wyniku nietypowej koniunkcji Jowisza i Wenus, która zdarza się „raz na milion lat”.

Czy trzeba wyjaśniać, że Charles F. Bolden Jr, obecnie były już administrator NASA (kolporterom fałszywki umknął fakt, że pan Bolden zrezygnował z tej funkcji w styczniu tego roku) nie napisał takiego raportu i w ogóle kto pisze 1000-stronicowe raporty?!

Niewidzialna ilość wodoru

Czytanie „naukowych” wyjaśnień dotyczących rzekomego zaćmienia powoduje tęgi ból głowy. Przytoczę kilka cytatów znalezionych na polskojęzycznych stronach. Żeby było lepiej widać ściemę wiadomości są z różnych lat:

„26 października Wenus i Jowisz będą oddziaływać paralelnie, znajdą się w odległości tylko 1 stopnia. Oprócz tego Wenus, znajdująca się na południowy-zachód od Jowisza, będzie świecić 10 razy jaśniej od niego. Spowoduje to nagrzewanie się gazów na Jowiszu oraz zachodzenie w nich reakcji. To z kolei doprowadzi do uwolnienia się dużej ilości wodoru. Odpowiedzią Słońca na kontakt z wodorem będzie potężny wybuch oraz natychmiastowy wzrost temperatury do 9000 stopni Kelvina. Słońce zacznie zwiększać promieniowanie. Jego wysoka temperatura spowoduje, że gwiazda przygaśnie i przyjmie niebieskawy kolor”. (Blasting News, październik 2015)

„Zdaniem Boldena, Wenus i Jowisz będą ściśle współdziałać, a różnica między nimi osiągnie tylko jeden stopień. Jowisz i Wenus przejdą z południowego zachodu, co doprowadzi do tego, że Wenus będzie świecić dziesięć razy jaśniej od Jowisza. To światło będzie dodatkowo ogrzewane gazami Jowisza, co z kolei może spowodować reakcję, związaną z wypuszczaniem w przestrzeń niewidzialnych ilości wodoru, które wejdą w kontakt ze Słońcem około 2:50 rano”. (Inne Medium, listopad 2016)

„Zagęszczenie mroku na naszej planecie będzie spowodowane równoległością dwóch innych planet. Mowa o przejściu Wenus obok Jowisza, które doprowadzi do wydzielenia wielkich ilości wodoru. Powierzchnię Słońca czeka silny wybuch. W wyniku tego temperatura Słońca gwałtownie wzrośnie, a potem w ciągu 15 dni powróci do poprzedniego poziomu. W dniach 15-29 listopada Ziemianie będą zmuszeni używać sztucznego oświetlenia. Światło słoneczne nabierze bowiem niebieskiego odcienia”. (Sputnik News, czerwiec 2017)

ciemnosc
Te małe białe kropki, to musi być wodór! fot. Shutterstock

Najbardziej przemawia do mnie „niewidzialna ilość wodoru” − gdyby nic innego w tym bełkocie nie upewniało mnie, że mam do czynienia z bzdurą, to jednak ten wodór mógłby coś zasygnalizować.

Nie podawajcie tego dalej!

Czemu dręczę was tymi głupotami? Bo od kilku dni widzę, że fake znów się niesie i rozchodzi wiralowo − na Wykopie i Facebooku. Jeśli widzicie − nie roznoście zarazy dalej. Możecie też poradzić ofiarom fałszywki, by sprawdzały źródło wiadomości, którymi się dzielą. Ta zasada dotyczy zasadniczo wszystkich wiadomości, nie tylko tych dotyczących nauki, niestety.

A na deser wyjaśnienia od NASA, dlaczego świat nie skończył się w 2012 roku − bo obecna fałszywka jest echem bajań o kalendarzu Majów i teorii koniunkcji wielu planet oraz przebiegunowania Ziemi.

PS W Polsce w listopadzie niestety zawsze jest ciemno…

Iwona Kamińska
Iwona Kamińska
Od kliku lat zajmuje się programowaniem i uczeniem tego innych. Ponad połowę roku spędza w podróży - oczywiście pracuje wtedy ze zdwojoną siłą. W wolnych chwilach pisze o tym, co wpadło jej w oko podczas surfowania w sieci. Nadużywa coca-coli i sarkazmu.
AUTOR

[FM_form id="1"]
Skup antyków Warszawa