Jak rozmawiać z nastolatkami o seksie i miłości

Najlepiej często i szczerze
4 minuty czytania
6791
0
Iwona Kamińska
Iwona Kamińska
6 września 2017

Edukacji seksualnej w szkole brak, podstawa programowa wychowania do życia w rodzinie na wszelki wypadek unika mówienia o seksie, więc to wy, drodzy rodzice, musicie dostarczyć swoim dorastającym córkom i synom podstawowej wiedzy na ten temat. Tylko jak się za TO zabrać?

Według raportu przygotowanego przez uniwersytet Harvarda niewielu rodziców prowadzi ze swoimi dziećmi ważne rozmowy na temat seksu, związków i „kultury podrywania”, zanim owe dzieci trafią na wyższą uczelnię. Innymi słowy: zanim będzie za późno na dobre rady i wychowawcze pogadanki.

Autorzy raportu dają rodzicom pięć wskazówek, jak prowadzić rozmowy z dziećmi na ten temat – dla wielu krępujący.

Edukacja seksualna naszych dzieci nie może być połączeniem przemilczeń i dyrdymałów.

Rozmawiajcie o… miłości

I pomóżcie dzieciom zrozumieć różnicę pomiędzy miłością dojrzałą, a innymi formami intensywnego zaangażowania uczuciowego. Młodzi często też mylą seks z miłością, albo ulegają rówieśniczej modzie na randkowanie bez uczuciowego zaangażowania.

Wielu rodziców, często ze względu na własne porażki w życiu osobistym, nie widzi się w roli mentorów, jeśli chodzi o sprawy uczuciowe i nie podejmuje tych tematów w rozmowach z dziećmi. To błąd, ponieważ porażki mogą być takim samym źródłem wiedzy i doświadczenia jak sukcesy i nie powinno to zniechęcać dorosłych do dzielenia się swoją wiedzą.

Dorośli mogą pomóc młodzieży nauczyć się, jak odróżniać różne rodzaje uczuć, jak rozpoznawać prawdziwą miłość, czy jak rozpoznać, że ktoś ma na nas zły wpływ poprzez niezdrowy związek. Mogą też wspólnie z dziećmi zastanowić się, jaki wpływ na nasze życie ma miłość i miłosna relacja.

Ucząc dzieci zdrowych relacji, rodzice mogą zbudować fundament pod zdrowe związki w ich późniejszym życiu.

Uczcie dzieci rozpoznawać zdrowe i toksyczne relacje

Poprzez stawianie odpowiednich pytań, można uzmysłowić wchodzącym w dorosłość, czy związek, w którym trwają, jest dla nich i ich partnerów zdrowy i wspierający czy też może destrukcyjny. Wskazanie młodym na to, czy relacja czyni ich bardziej czułymi, szczodrymi i wzmaga poczucie bezpieczeństwa, czy wręcz odwrotnie, pozwoli im rozpoznawać charakter relacji.

Nie używajcie frazesów i nie bójcie się trudnych tematów

Młodzi wiedzą, że w związkach powinniśmy szanować siebie i innych. Tego nie trzeba im powtarzać. Można natomiast pokazać im przykłady takich zachowań, czy też wskazać negatywne wzorce oparte na stereotypach i złych wartościach. Można wspólnie prześledzić relacje uczuciowe pokazane w filmach czy literaturze i wskazać, co jest w nich pozytywne a co negatywne. Wskazywanie przykładów zdrowych zachowań i relacji międzyludzkich pozwoli młodym świadomie wkraczać w związki uczuciowe. Otwarte mówienie o tych negatywnych: molestowaniu, zdradzie, gwałcie pozwoli zaś oswoić lęki.

Reagujcie na zło

Dorośli mają obowiązek aktywnie pokazywać to, co w związkach dobre i reagować, gdy zauważą jakiekolwiek formy negatywnych zachowań, np. takich, których celem jest poniżanie czy wykorzystywanie innych. Milczenie może zostać uznane za przyzwolenie.

Uczmy reagować wtedy, kiedy to konieczne.

Nie unikajcie kwestii moralnych i etycznych

Wspieranie młodzieży w rozwijaniu umiejętności nawiązywania i rozwijania zdrowych relacji uczuciowych, a także erotycznych to ważne zadanie rodzicielskie. Warto wpoić jej przekonanie, że tylko traktowanie innych z szacunkiem, pozwoli  im na budowanie zdrowych i dojrzałych związków na późniejszych etapach życia. Seks i moralność nie muszą się przecież wzajemnie wykluczać. Wychować córkę czy syna na osobę, która nie krzywdzi innych i umie zareagować, gdy komuś dzieje się zło, to całkiem niezłe osiągnięcie. Zasady poszanowania cudzej godności świetnie sprawdzają się też w kwestiach dotyczących życia seksualnego.

Iwona Kamińska
Iwona Kamińska
Od kliku lat zajmuje się programowaniem i uczeniem tego innych. Ponad połowę roku spędza w podróży - oczywiście pracuje wtedy ze zdwojoną siłą. W wolnych chwilach pisze o tym, co wpadło jej w oko podczas surfowania w sieci. Nadużywa coca-coli i sarkazmu.
AUTOR

Zaprenumeruj newsletter

Melon i Skwarski w Twojej skrzynce pocztowej.
Najciekawsze artykuły Igimag.pl raz na dwa tygodnie.

Zapoznałem(-am) się z treścią polityka prywatności i akceptuję.