9 najlepszych blogów parentingowych, które naprawdę warto śledzić

Inni rodzice mogą być dużym wsparciem
7 minut czytania
1753
3
Luca Olga Machuta-Rakowska
Luca Olga Machuta-Rakowska
23 listopada 2017

Blogi to już od dawna nie tylko osobiste pamiętniki w sieci, ale także godne uwagi strony internetowe z ciekawą wiedzą. Zobaczcie, które warto znać, jeśli jesteście rodzicami.

Blogi rodzicielskie to prawdziwa dżungla. Są takie, na których poczytacie, co słodki bobasek zjadł na obiadek i takie, na których nabuzowana kawą matka wygarnie wam prawdę o rodzicielstwie bez cukru. Takie do pośmiania się i takie do płaczu, gdy ktoś opisuje codzienne trudności z chorym dzieckiem. Są komiksy i blogi osobiste. Chciałabym przedstawić kilka takich, które autentycznie ułatwiają rodzicielstwo, ponieważ są źródłem konkretnej wiedzy na temat żywienia dzieci, noszenia, spania czy zabawy z nimi. To blogi wspaniałych matek (i jednego wspaniałego ojca), które naprawdę pomagają w życiu z dziećmi, szczególnie małymi.

Hafija.pl

Blog o karmieniu piersią prowadzony przez prezeskę Fundacji Promocji Karmienia Piersią. Mocną stroną tego bloga są źródła naukowe pod każdym postem. Agata Aleksandrowicz niestrudzenie walczy z mitami i pomaga na każdym etapie karmienia. Warto poczytać jeszcze w ciąży i zaglądać regularnie.

Blogujący rodzic w trakcie pracy

Malgorzatajackowska.com

Żywienie niemowląt, dzieci i kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji. Rzetelne artykuły dietetyczki, aktualne zalecenia żywieniowe i walka z błędnymi przekonaniami. Na dokładkę ogrom wiedzy o BLW – metodzie rozszerzania diety dziecka poprzez umożliwienie mu samodzielnego jedzenia kawałków. Gosia jest dietetyczką, dyplomowaną promotorką karmienia piersią i również prezeską Fundacji Promocji Karmienia Piersią.

Zamotani.pl

Blog o noszeniu dzieci w chustach i nosidłach miękkich, prowadzony przez doradczynię noszenia Clau Wi. W internecie można znaleźć bardzo wiele informacji na ten temat – Marta Klewińska porządkuje je i podaje w przystępnej formie. Zajrzyjcie także wtedy, jeśli nie możecie się zdecydować, jaką chustę kupić.

Supertata.tv

Marcin Perfuński jest tatą pięciu córek i fascynatem rodzicielstwa bliskości. Jego blog jest nie tylko o dzieciach, ale przede wszystkim o ojcostwie. To miejsce w sieci dla każdego taty, który chciałby zobaczyć, jak robią to inni fajni ojcowie i poszukać rozwiązań dla własnego rodzicielstwa.

Mamaginekolog.pl

Jak wskazuje tytuł, jest to blog lekarki ginekolożki, która jest mamą. To bardzo dobre źródło wiedzy na temat porodu, karmienia piersią i innych spraw, o jakie można pytać ginekologa (w tym o „pierwszym razie”, więc można przypadkowo podsunąć dorastającym dzieciom).

Wymagajace.pl

Genialny blog psycholożki i promotorki karmienia piersią. Magdalena Komsta pasjonuje się przede wszystkim tak zwanymi „dziećmi wymagającymi” – high need babies. HNB to takie dziecko, które od urodzenia potrzebuje wszystkiego więcej i bardziej. To dzieci ze szczególną wrażliwością i temperamentem. Będąc mamą „hajnida”, Magda pisze sporo na ten temat, a informacje popiera wiedzą książkową i naukową.

Druga pasja Magdy to sen niemowląt i dzieci. Jej artykuły, konsultacje i szkolenia dla rodziców uspokoiły i uratowały niejedną rodzinę, bez użycia popularnych metod opartych na pozostawianiu dziecka do samodzielnego wyciszenia.

Znajdź ukojenie na blogu innego rodzica

Mataja

To blog prowadzony przez Dankę – położną i doradczynię laktacyjną – oraz Alicję, biotechnolożkę. Tematem bloga są wszelkie interesujące z punktu widzenia rodziców badania naukowe, do tego podane w miłej, lekkiej i zabawnej formie. Na przykład nowe amerykańskie zalecenia dotyczące dzieci i telewizji. Albo ile dzieci naprawdę przesypia noce. Albo co kupować, żeby być szczęśliwym (serio!). Oczywiście wszystko z podaniem źródeł. Gorąco polecam wnikliwym oraz niedowiarkom.

Self-reg.pl

Ten blog prowadzi tłumaczka książki Stuarta Shankera „Self-reg”, Natalia Fedan. Natalia potrafi jednym artykułem ukoić wzburzone rodzicielskie serce i pokazać, jak zmiana spojrzenia na zachowanie dziecka może pomóc i nam, i jemu. Wisienką na moim osobistym torcie jest wpis o tym, jak nie dać się porwać tsunami dziecięcej złości. Jeśli macie w domu gniewnego przedszkolaka, wiecie, o czym mówię. Jeśli nie macie, też zajrzyjcie, naprawdę warto.

O książce i „metodzie” self-reg pisałam tutaj.

Moje dzieci kreatywnie

To wasza przyjaciółka na zimowe wieczory, tygodniowe areszty domowe z powodu kaszlu i ogólną nudę. Wiadomo, że dziecko znudzone to dziecko złe. Na tym blogu znajdziecie mnóstwo naprawdę fajnych pomysłów na domowe eksperymenty, zabawy, masy do ugniatania i prace plastyczne dla dzieci w różnym wieku. Polecam nie tylko ja, ale też moja córka, która ma zacięcie artystycznie, więc ten blog nie raz uratował mnie od rodzicielskiej kompromitacji.

Luca Olga Machuta-Rakowska
Luca Olga Machuta-Rakowska
Piszę do internetu od ponad dziesięciu lat, najpierw dla agencji interaktywnych i klientów indywidualnych, a obecnie dla IgiMag, Tatento, Kwartalnika Laktacyjnego i na swojej stronie Milk Power. Umiem w social media, blogi i parę innych rzeczy. Lubię NVC, Rodzicielstwo Bliskości i szalenie interesują mnie relacje. Ponad trzy lata temu ukończyłam kurs dla Promotorek Karmienia Piersią i od tej pory działam na poletku laktacyjnym. Pasjami kocham jeść, ale nie cierpię gotować.
AUTOR

Polecamy

Komentarze