Pięć miejsc tak niesamowitych, że trudno uwierzyć w ich istnienie

3 minuty czytania
12680
1
Beata Turska
Beata Turska
5 kwietnia 2018

Tęczowe góry, różowe jezioro, chmury sunące po ziemi – te miejsca wyglądają jak z innej planety, zapierają dech w piersi i sprawiają, że trudno uwierzyć własnym oczom. A jednak istnieją i można się tam wybrać.

Powiedzieć, że piękno naszej macierzystej planety potrafi oszołomić, to niewątpliwie banał, jednak są takie miejsca, które nawet w największych domatorach budzą marzenia o dalekich podróżach!

Największe lustro świata: Salar de Uyuni

Bieg w chmurach

Salar de Uyuni (południowo-zachodnia Boliwia, płaskowyż Altiplano w Andach, 3653 m n.p.m) to największe na świecie solnisko, pozostałość po prehistorycznym słonym jeziorze. Jest płaskie jak stół i ogromne – ma dziesięć i pół tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni.

Gdy w porze deszczowej (między grudniem a majem) pokrywa je warstwa wody, zmienia się w niewyobrażalnie wielkie lustro. Człowiek czuje się tu  tak, jakby bujał w obłokach. Tego nie da się opisać słowami. Sami zobaczcie:

Salar de Uyuni Salt Pan, Uyuni, Potosi, Bolivia

Salar de Uyuni Salt Pan, Uyuni, Potosi, Bolivia

Opublikowany przez design-dautore.com 22 marca 2018

A tak solnisko wygląda, gdy nie jest pokryte wodą:

Bardzo duża solniczka

Jakby tego było mało, zjawiskowo piękne Salar de Uyuni  jest miejscem lęgowym równie pięknych flamingów.

To już przesada!

Skamieniałe fale: Kanion Antylopy

Jak lody malinowe

Choć trudno w to uwierzyć, Antelope Canyon (Arizona, USA, teren rezerwatu plemienia Nawaho) istnieje naprawdę. Wyrzeźbiła go woda, która przez ponad milion lat wymywała niezwykle plastyczny piaskowiec podczas błyskawicznych powodzi.

Dla tych, którzy lubią poznawać miejsca dokładniej – nawet jeśli tylko zdalnie (na razie!) – istnieje możliwość wirtualnego spaceru.

Tęczowe góry: Zhangye Danxia

fot. Shutterstock/Alexandre Seixas

 

Kolorowe góry Narodowego Parku Geologicznego Zhangye Danxia (północno-zachodnie Chiny) nie są efektem pracy grafika komputerowego. Warstwy wielokolorowego piaskowca i innych minerałów, wyrzeźbione przez deszcz i wiatr wieże,  filary i wąwozy wyrzeźbione najlepiej prezentują się zaraz po deszczu, gdy kolory poszczególnych warstw są najbardziej wyraziste.

Tęczowe góry można zobaczyć także w Peru – kwestia „które ładniejsze” pozostaje otwarta.

Rainbow Mountain

Rainbow Mountain in Peru>> My world is beautiful <<

Opublikowany przez My world is beautiful 13 stycznia 2018

Podziemne Las Vegas: Waitomo Glowworm

Magiczne…

Waitomo Glowworm (część Waitomo Caves, Wyspa Północna w Nowej Zelandii, dwie godziny drogi od Auckland) wygląda jak z „Avatara” albo snu. Wszystko przez  niezbyt urodziwe,ale pięknie świecące larwy muchówki z rodziny grzybiarkowatych, które świecąc zapewniają sobie kolację: zwabiają w ten sposób małe owady.

Różowe Jezioro: Lake Hillier

Lazur czy róż?

Solankowe jezioro Hillier (wyspa Middle w Archipelagu Recherche, Australia Zachodnia) jest różowe jak flaming, ma piaskowo-solną plażę, a wokół niego rośnie las eukaliptusów. Można chcieć więcej? Niespotykany kolor wody to efekt pracy glonów.

Beata Turska
Beata Turska
Dziennikarka, redaktorka i nie tylko. Matka nastolatka, który wie wszystko najlepiej. Od niedawna tropicielka tanich biletów do Wszędzie, a od zawsze - zbieraczka osobliwości i kuriozalnych coverów. Ozdobą jej kolekcji jest "Paint it black" Rolling Stonesów w wykonaniu Karela Gotta - po niemiecku. Kocha Indie, nie potrafi żyć bez kawy, gadania i psów.
AUTOR

Polecamy

Zobacz też

„Ziemia jest tylko jedna, nie zgubię się”. Podróże na emeryturze

Gdy mówiła, że po przejściu na emeryturę będzie podróżować, znajomi unosili brwi i tylko się uśmiechali. No bo za co? Nie znając angielskiego? Bez biura podróży? Zupełnie sama? Teraz mogą poczytać na jej blogu relacje ze Sri Lanki, Kambodży, Meksyku, Gwatemali, Panamy, Australii…
Beata Turska
Beata Turska
23 grudnia 2017
CZYTAJ WIĘCEJ
[FM_form id="1"]
Skup antyków Warszawa