Szkolne warsztaty „W stronę dojrzałości” to indoktrynacja ideologiczna

4 minuty czytania
610
0

10 milionów zł z Ministerstwa Zdrowia przeznaczono na program sprzeczny z wiedzą medyczną. Na zajęciach pod nazwą „W stronę dojrzałości” młodzież ma się uczyć o negatywnych skutkach antykoncepcji, szkodliwych prezerwatywach i potrzebie wczesnego zachodzenia w ciążę, byle po ślubie. Większość przekazywanych treści nie ma nic wspólnego z aktualną wiedzą naukową, za to bardzo wiele z ideologią.

O programie zajęć dla licealistów zrobiło się głośno kilka dni temu, gdy zaczęto publikować fragmenty i podsumowania treści tych warsztatów. Pochodzą one z materiałów jeszcze do niedawna dostępnych na oficjalnej stronie „W stronę dojrzałości”: sześciu filmów szkoleniowych (dla osób zalogowanych filmów było siedem). Po serii artykułów opartych zarówno na tych filmach, jak i na artykułach Oko.press – materiały usunięto tak ze strony projektu, jak i z kanału YouTube. Zbyt późno jednak, by opinia publiczna nie dowiedziała się, na co wydano 9,5 miliona złotych z Narodowego Programu Zdrowia.

W stronę ciemności…

Witamina D zamiast prezerwatywy

Zajęcia te mają być prowadzone przez tak zwanych „tutorów”, wyłonionych spośród nauczycieli danej szkoły i wyszkolonych za pomocą materiałów ze strony www. Oto perełki:

1. Prezerwatywy nie są skuteczną ochroną przez ciążą i chorobami, ponieważ zawierają „mikropory” i szkodliwe substancje. Do tego obcierają, są niewygodne i zmniejszają doznania. Aby chronić się przed niebezpiecznymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, „bardzo ważna jest dbałość o sprawny układ odpornościowy. Pomaga właściwa suplementacja witaminy C i D3”.

Tak, Ministerstwo Zdrowia uczy młodych Polaków, że aby nie zarazić się kiłą albo HIV, należy zrezygnować z prezerwatyw i brać witaminy. To chyba nie wymaga wymaga komentarza. Może prócz tego, że w ten sposób MZ poważnie naraża zdrowie i życie młodzieży, zamiast o nie dbać.

2. Zapłodniona komórka jajowa to już dziecko. Zanim zagnieździ się w macicy i okaże zdolna do rozwinięcia się w płód. W tej retoryce oczywiście wszystkie środki zapobiegające temu zagnieżdżeniu to już aborcja. W materiałach znalazło się też zdanie, że definicja ciąży według WHO (ciąża zaczyna się od momentu zagnieżdżenia się zarodka w macicy) służy „uspokojeniu osób sięgających po środki antykoncepcyjne”.

Tę teorię najlepiej punktuje Antonina Lewandowska z Pontonu w artykule zamieszczonym przez Oko.press:
„Z zapłodnionej komórki jajowej może się wykształcić zaśniad groniasty, potworniak, zespół komórek z anomalią chromosomalną uniemożliwiającą rozwój zarodka, może ona się okazać pustym jajem płodowym. Zapłodniona komórka jajowa wcale nie musi się rozwinąć w płód”.

3. Nazywanie ciąży „ciążą” zamiast „dzieckiem” może prowadzić do porzucenia tegoż dziecka przez ojca jeszcze przed narodzinami. Nazwano to „sieroctwem prenatalnym”. Tu warto wspomnieć, że w programie warsztatów znalazły się zagadnienia dotyczące przygotowania macierzyństwa, ale w spisie tematów brakuje kwestii ojcostwa.

4. Antykoncepcja hormonalna jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia oraz trwale obniża płodność. O śmiertelnym niebezpieczeństwie osoba prowadząca wykład (materiał filmowy) wie bardzo dobrze, bo w jej rodzinie dwie kobiety zmarły z tego właśnie powodu. To oczywiście bardzo przykre i szczerze współczujemy żałoby. Nieprofesjonalnym jednak wydaje się umieszczanie tego rodzaju dowodu anegdotycznego w miejscu, gdzie stosowne byłyby obiektywne dane naukowe. Zwłaszcza – przypomnijmy – w programie rządowym, firmowanym przez Ministerstwo Zdrowia, przygotowanym za pieniądze podatników.

5. Pigułki antykoncepcyjne są także przyczyną rozwodów i rozwiązłości. To drugie jest szczególnie absurdalne w kontekście wspomnianego przez Antoninę Lewandowską (w przytoczonym wyżej artykule) badania:  Przy darmowej antykoncepcji 16 proc. kobiet rzeczywiście zwiększa liczbę partnerów, przy czym 80 proc z tej liczby zwiększa… od zera do jednego.

6. Tabletki hormonalne są także odpowiedzialne za spadek płodności w całej populacji z powodu… zwiększonego stężenia estrogenów w wodzie. Jeśli zastanawiacie się, czy to absurd, na wszelki wypadek wyjaśniam: tak, kompletny absurd.

7. Geje są z natury rozwiąźli i mają kilkuset partnerów rocznie.

XXI wiek. Europa. Edukacja publiczna finansowana przez rząd. W grupach młodzieży, w których –  statystycznie – w każdej klasie są dwie osoby nieheteronormatywne.

8. Właściwie jedyną metodą na zachowanie zdrowia jest abstynencja przed ślubem i unikanie środków antykoncepcyjnych po ślubie, ponieważ późne macierzyństwo zaliczane jest do przyczyn niepłodności. Którą, oczywiście, leczy się tylko przy pomocy naprotechnologii, ponieważ in vitro ma liczne i groźne skutki uboczne.

Chcesz być zdrów? Unikaj antykoncepcji

Takich bzdur, opartych wyłącznie na ideologii i niemających nic wspólnego z wiedzą naukową, jest więcej. Wszystko to pod hasłem „odpowiedzi na najczęstsze wątpliwości uczniów”. Na stronie projektu jest też między innymi zdanie: „Skonfrontowanie utartych przekonań z naukowymi faktami” – najwyraźniej jednak konfrontacja ta nie wypada korzystnie dla faktów.

Ogólne założenia programu nie pozostawiają wątpliwości co do jego celu, biorąc pod uwagę, że prowadzony jest w ramach poprawy „zdrowia prokreacyjnego”. I w samym pomyśle nie ma oczywiście nic złego. Wiedza o tym, jak dieta, używki, tryb życia i infekcje intymne mogą wpływać na przyszłą płodność, z pewnością jest zbyt mało znana. Na takich zajęciach należałoby się jednak spodziewać zachęty do częstych wizyt u ginekologa i korzystania z prezerwatyw, metod walki ze stresem i może warsztatów relaksacyjnych, sportowych oraz psychologicznych z zakresu emocji – a nie steku religijnych absurdów sprowadzających się do szybkiego ślubu i unikania antykoncepcji.

To skandal i wstyd, że tego rodzaju treści, szkodliwe i niezgodne z faktami, propaguje właśnie Ministerstwo Zdrowia, a swoimi nazwiskami firmują przedstawiciele zawodów medycznych (m. in.  dr n. med. Aleksandra Maria Kicińska, dr Marek Ślusarski, dr hab. Dorota Kornas-Biela).

MEN umywa ręce

Napisaliśmy do Ministerstwa Edukacji Narodowej, które, choć nie prowadzi tego projektu, odpowiada wszak za program nauczania w szkołach. Zapytaliśmy, czy zajęcia te są zgodne z aktualnym programem nauczania i aktualną wiedzą naukową. Chcieliśmy też uzyskać odpowiedź na pytanie, czy wprowadzenie tych zajęć przy jednoczesnym poparciu dla raportu Ordo Iuris nie powoduje ryzyka indoktrynacji ideologicznej dzieci oraz jaka jest opinia dyrektorów szkół i rodziców o programie „W stronę dojrzałości”. (Raport religijnej organizacji Ordo Iuris zaleca szkołom unikanie zajęć prowadzonych niektóre stowarzyszenia, szczególnie te propagujące edukację równościową, seksualną i antydyskryminacyjną).

MEN odpowiedział jedynie, że program prowadzony jest przez Ministerstwo Zdrowia i tam należy kierować wszystkie pytania.

Po publikacjach w Oko.press i innych serwisach nie tylko zniknęły materiały filmowe ze strony www „W stronę dojrzałości”, ale także przestała działać strona Lechaa Consulting, firmy będącej autorem programu edukacyjnego. Według Oko.press koordynatorka programu odsyła z wszelkimi pytaniami do MZ, podobnie jak nas odesłało Ministerstwo Edukacji.

***
Co sądzisz na ten temat? Piszcie: listy@igimag.pl
Za najlepsze listy przyznamy nagrody!

Luca Olga Machuta-Rakowska
Luca Olga Machuta-Rakowska
Piszę do internetu od ponad dziesięciu lat, najpierw dla agencji interaktywnych i klientów indywidualnych, a obecnie dla IgiMag, Tatento, Kwartalnika Laktacyjnego i na swojej stronie Milk Power. Umiem w social media, blogi i parę innych rzeczy. Lubię NVC, Rodzicielstwo Bliskości i szalenie interesują mnie relacje. Ponad trzy lata temu ukończyłam kurs dla Promotorek Karmienia Piersią i od tej pory działam na poletku laktacyjnym. Pasjami kocham jeść, ale nie cierpię gotować.
AUTOR

Polecamy

Zobacz też

Cała Polska mówi o seksie!

Dziewczynki nie kumają matmy, prezerwatywa przeszkadza w seksie, a masturbacja jest niedojrzała – tyle mniej więcej można dowiedzieć się na lekcjach WDŻ w polskiej szkole. Polscy celebryci wzięli więc zaniedbaną edukację we własne ręce. Efektem jest akcja SEXED.PL, której patronuje Anja Rubik.
CZYTAJ WIĘCEJ
[FM_form id="1"]