Pies do bloku – 10 najodpowiedniejszych ras

5 minut czytania
4863
4
Gosia Nowakowska
Gosia Nowakowska
6 maja 2018

Odsłuchaj

Voiced by Amazon Polly

Chcesz mieć psa? Cudownie! Pies to wspaniałe zwierzę: nietrudno nawiązać z nim kontakt i silną więź, będzie świetnym towarzyszem zabaw i prawdopodobnie jedynym członkiem rodziny, który oszaleje z radości, gdy wrócisz do domu po nieobecności trwającej pięć minut. Jednakże wzięcie psa to nie tylko przyjemność, ale też ogromny obowiązek. Jakie rasy psów są odpowiednie do trzymania w bloku?

Psy zostały stworzone (wyodrębnione z dawnych wilków na podstawie przyjaznych cech) do towarzyszenia ludziom, większość z nich zatem bardzo potrzebuje kontaktu z nami, co kłóci się z trybem życia, które spędzamy w większości w pracy. Zwykle też dla psa bardzo istotny jest ruch, którego potrzebuje, aby zachować zdrowie i wieść szczęśliwe życie. Nie jest do końca prawdą, że ogródkowy styl życia pieskowi ten ruch w odpowiedniej dawce zapewni. Niejednokrotnie pies mieszkający w bloku zażywa go o wiele więcej. Jednak, jeśli mamy świadomość tego, iż nie będziemy w stanie poświęcać zbyt wiele czasu na spacery z czworonożnym przyjacielem, powinniśmy wybrać jedną z ras, które od leśnych biegów wolą raczej leżenie na kanapie, lub są na tyle małe, że przestrzeń ograniczona przez cztery ściany, będzie dla nich w zasadzie wystarczająca.

Buldog francuski

Pupil niewielkich rozmiarów, który nie potrzebuje dużo ruchu. Standardowe trzy niezbyt długie spacery dziennie w pełni mu wystarczają. Jego zalety to inteligencja, przyjazne usposobienie, wielka sympatia do ludzi i przywiązanie do właścicieli. Dodatkowym atutem tej rasy może być dla mieszkańców bloku fakt, że buldog francuski rzadko szczeka, jak również to, że nie gubi zbyt wiele sierści. Rasa ta jest też opisywana jako nietrudna do ułożenia. No i ta mordka, w której nie sposób się nie zakochać.

Rzadko szczeka i nie gubi sierści

Jack Russel terrier

Pies bardzo energiczny, cechujący się uporem i konsekwencją. Łatwo się uczy, odpowiednio zmotywowany jest w stanie opanować wiele efektownych sztuczek. Praktycznie zawsze gotowy i chętny do zabawy. Nie potrzebuje dużego terenu, aby się wyszaleć. Zwykle lubi mieć swoją ulubioną zabawkę, na której skupia się przez większość dnia. Jack russel terriery to oddani przyjaciele swoich właścicieli, wykazujący się radością, inteligencją i sprytem.

Zawsze gotowy i chętny do zabawy

Cavalier king charles spaniel

To piękna rasa psów pełnych łagodności i czułości, okazywanej członkom rodziny. Cavalier king charles spaniel to istny pieszczoch. To też zwierzak lubiący zabawę. Ruch również jest dla niego ważny, jednak, ze względu na niewielki wzrost, nie jest trudno mu go zapewnić. Bezproblemowy w kontaktach z ludźmi, w tym z dziećmi, ale też z innymi psami, wykazuje zachowania prospołeczne.

Bezproblemowy w kontaktach z ludźmi

Maltańczyk

Maltańczyk to pies sprawiający wrażenie zawsze radosnego. Jest pupilem inteligentnym, lubi wykonywać wyznaczone mu zadania oraz uczyć się nowych poleceń. Ceni sobie współpracę z człowiekiem i zawsze szuka kontaktu z nim, chętnie się przytula. Ma piękny wygląd, niestety jego jasna sierść, a właściwie włos, łatwo ulega zabrudzeniu. Plusem jest to, że linieje w ograniczonym stopniu. To jedna z najstarszych psich ras. Ma niezbyt silny instynkt łowcy, co pozwala mu koegzystować z innymi zwierzakami. Wykazuje się też dużą cierpliwością, nawet do małych dzieci.

Chętnie się przytula

Chihuahua

Prawdziwa psia miniaturka, która z powodzeniem wybiega się nawet w najmniejszym mieszkaniu. Rasa psów bystrych i zdolnych, które wcale nie lubią pełnić wyłącznie ozdobnej funkcji. Chętnie się uczą i są całkiem pojętnymi uczniami. Charakteryzuje je nadmierna pobudliwość, z której wynika częste szczekanie. Nawyk ten, odpowiednimi metodami, da się jednak do pewnego stopnia wyciszyć. Chihuahua nie jest odpowiednim wyborem dla rodzin z dziećmi, ze względu na maleńkość i kruchość pieska, któremu łatwo niechcący zrobić krzywdę.

Wybiega się nawet w najmniejszym mieszkaniu

Buldog angielski

W porównaniu do wyżej opisywanych psiaków, ten być może jest mniej urodziwy, choć to oczywiście rzecz gustu. Buldog angielski to pies uwielbiający zabawę, łagodny i cierpliwy. Bywa jednak niezbyt delikatny, nie zdaje sobie bowiem sprawy ze swojej siły i masy. Wymaga zatem odpowiedniego szkolenia. Nie potrzebuje zbyt dużo ruchu, długie spacery w gorące dni są wręcz niewskazane, ze względu na mogące się pojawić u tej rasy problemy z oddychaniem. Nie jest hałaśliwy.

Nie potrzebuje zbyt dużo ruchu

Mops

Uroczy piesek o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Wykazuje postawę łagodną, przyjazną ludziom i innym zwierzętom, pogodną. Mocno związuje się z domownikami, a zwłaszcza z jednym z nich. Lubi się bawić, jednak zabawa powinna być dawkowana, bowiem przedstawiciele tej rasy źle znoszą nadmierny wysiłek fizyczny. Ze względu na budowę kufy, mopsy wydają dźwięki, takie jak pochrapywanie i sapanie. To delikatne pieski, które nie tylko nie wymagają dużych dawek ruchu, ale które wręcz preferują odpoczynek.

Mocno związuje się z domownikami

Yorkshire terrier

Popularnie zwany po prostu yorkiem, niewielki piesek o wyglądzie maskotki i charakterze… dużego i groźnego psa. Jest odważny i pewny siebie, a przez to zadziorny, lub, jak głosi popularny żart: „zaczepno-obronny”, bo najpierw zaczepia, a potem trzeba go bronić. Jest to niestety rasa zdecydowanie hałaśliwa, choć nie ma to zbyt wiele wspólnego z agresją. York lubi towarzystwo i zabawy z ludźmi. Rozpiera go energia. Wymaga starannej pielęgnacji, gdyż jest psem długowłosym.

Lubi towarzystwo i zabawy z ludźmi

Welsh Corgi Pembroke

Corgi trzyma się blisko „swoich” ludzi, przywiązuje się do całej rodziny, nie faworyzując raczej jej poszczególnych członków. Może popadać w konflikty z przedstawicielami tej samej rasy, wobec ludzi przejawia jednak otwartość i serdeczność, chętnie bawi się, nie tylko z dorosłymi, ale też z dziećmi. Bywa rozszczekany, co nie jest objawem agresji, a bardziej entuzjazmu. Nie przepada za bezczynnością i ruch jest dla niego dosyć ważny. Jeden dłuższy spacer dziennie powinien mu go zapewnić.

Corgi trzyma się blisko „swoich” ludzi

Shih tzu

Niezwykłej – ale i wymagającej regularnej pielęgnacji – urody piesek, o przyjaznym usposobieniu, jednak nie podporządkowujący się nigdy do końca człowiekowi. Z charakteru przypomina nieco kota, który chodzi swoimi ścieżkami. To on decyduje, kiedy jest czas na zabawę lub przytulanie z właścicielem, a nie odwrotnie. Pomimo drobnej postury i niewielkich rozmiarów, lubi dominować, a z racji uroku jaki wokół siebie roztacza, niejednokrotnie mu się to udaje. Z powyższych względów, niekoniecznie jest dobrym partnerem do zabaw z dziećmi. Ma wiele energii, ale potrafi ją spożytkować w czasie zabaw w mieszkaniu.

Z charakteru przypomina nieco kota

Decyzja o wzięciu psa i o wyborze konkretnej rasy powinna być poważnie przemyślana, jest bowiem decyzją podejmowaną na następnych kilkanaście lat. Bez względu na rasę, większość psów przywiązuje się do swoich właścicieli, a oddanie ich do schroniska, czy tym bardziej porzucenie, nie powinny być rozpatrywane nawet jako ostateczność.

***
Co sądzisz na ten temat? Piszcie: listy@igimag.pl
Za najlepsze listy przyznamy nagrody!

Gosia Nowakowska
Gosia Nowakowska
Z wykształcenia pedagog, z zamiłowania człowiek gór, o których bloguje na Rudazwyboru.pl. Trochę pisze, trochę biega, trochę się wspina, ale - nie oszukujmy się - marzy o tym, by móc całymi dniami oglądać seriale. Po trzydziestce stara się być po prostu sobą, cokolwiek miałoby to znaczyć.
AUTOR

Polecamy

Komentarze

4 odpowiedzi na “Pies do bloku – 10 najodpowiedniejszych ras”

  1. Według mnie warto wspomnieć o problemach zdrowotnych buldogów francuskich. Mają problemy z oddychaniem i sercem, przez to obowiązuje zakaz rozmnażania ich. Może i nie szczekają ale wystarczy, że pobiegną 50 metrów i mają zadyszke.

    • Dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę co do hodowli tej rasy. Dużo ludzi kieruje się niestety ceną, a to owocuje później problemami zdrowotnymi. Jeśli ktoś lubi aktywny styl życia, buldog francuski nie jest dla niego. Mam buldoga już 1.5 roku i przy odpowiedniej pielęgnacji nie ma z nim żadnych problemów. Nie jest to pies dla wszystkich zdecydowanie. Pozdrawiam

  2. A według mnie warto wspomnieć również o tym,że polskie schroniska pękają w szwach. I zamiast promować kupowanie zwierząt należy namawiać do adopcji. Poza tym jack Russel to terier tak jak wskazuje nazwa rasy. To psy głównie z zapędami mysliwskimi. Więc nie wyobrażam sobie takiego psa w rodzinie ktora spacer ogranicza do 15min na trawniku przed blokiem

  3. Nie wielkość powinna być wyznacznikiem przy decyzji o posiadaniu psa w bloku lecz wymagania psa dotyczace ruchu. Czasem duże psy lepiej sprawdzą się w miszkaniu w bloku niż mniejsze. Przykladem wszechobecne Bigle. Pies wymagajacy dużej dawki ruchu. Jeśli właściciel zapewni swemu pupilowi odpowiednie miejsce do spania i zadba o jego potrzeby to nie jest aż tak ważne czy będzie moeszkał w domu z ogródkiem czy w bloku.

Dodaj komentarz

Zobacz też

„Zwierzęta są mistrzami w ukrywaniu cierpienia”. Kiedy o nie walczyć, a kiedy pozwolić im odejść?

Właściciele, którzy muszą zmierzyć się z chorobą swoich pupili, często walczą o ich życie za wszelką cenę, nawet jeśli tą ceną jest przedłużanie im bólu. Inni od razu decydują się na ich uśpienie. O tym, czy można kochać zwierzę za bardzo oraz jak pozwolić mu godnie odejść, kiedy nie ma już innego wyjścia, rozmawiamy z behawiorystką zwierzęcą i zoopsycholożką Magdaleną Nykiel.
Małgorzata Bożek
Małgorzata Bożek
14 kwietnia 2018
CZYTAJ WIĘCEJ