Śledztwo w goglach. Studenci kryminologii będą ćwiczyć w wirtualnej sali zbrodni

3 minuty czytania
473
0
Emilia Grim
Emilia Grim
21 maja 2018

Odsłuchaj

Voiced by Amazon Polly

Od przyszłego roku akademickiego studenci wrocławskiej kryminologii będą w ramach zajęć odwiedzać miejsce zbrodni i własnoręcznie zabezpieczać znalezione tam ślady. A wszystko dzięki rzeczywistości wirtualnej.

Wirtualną Salę Zbrodni otwarto na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jako pierwszy odwiedził  ją Jego Magnificencja rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adam Jezierski. Zastał tam zwłoki (oczywiście wirtualne) młodej kobiety i zabezpieczył broń (również wirtualną), z której prawdopodobnie została zastrzelona. A może to jednak było samobójstwo? Właśnie to będą badać studenci.

Centrum Technologii Wirtualnej Rzeczywistości od dziś działa na Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego! To jest dopiero przełom! Nasi studenci prawa i kryminologii będą zbierać dowody i rozwiązywać kryminalne zagadki w wirtualnej sali zbrodni 🙂 szczegóły opowiemy wkrótce.Podczas konferencji prasowej jako pierwszy pokój zbrodni odwiedził sam rektor #uniwroc ❤️

Opublikowany przez Uniwersytet Wrocławski 16 maja 2018

Wirtualny trup pomoże w nauce

Ta ponura wirtualna rzeczywistość  to narzędzie dydaktyczne. Ma pomóc studentom kryminologii zdobywać umiejętności niezbędne w ich przyszłej pracy. Dzięki nowym technologiom wejdą za policyjne taśmy, będą mogli samodzielnie dokonywać oględzin, analizować poszlaki, zabezpieczać dowody (plamy krwi, łuski itd.), przetrząsać szuflady w poszukiwaniu wskazówek, a nawet (o ile odgadną szyfr) otwierać sejf, w którym być może odnajdą się kolejne poszlaki.

fot. E. Grim

A wszystko to bez zadeptywania śladów i zaglądania przez ramię starym wyjadaczom: by wziąć udział w śledztwie wystarczą gogle do VR i kontrolery (odpowiedniki dłoni). No i oczywiście specjalne oprogramowanie, dzięki któremu każdy znaleziony na miejscu tragedii przedmiot  można „wziąć” do rąk, zabezpieczyć i dokładnie obejrzeć, by podjąć decyzję, czy może mieć znaczenie dla sprawy. Do dyspozycji studentów są także różnorodne wirtualne narzędzia i akcesoria, z jednorazowymi rękawiczkami włącznie.

A czym poza tym zajmują się studenci kryminologii?

W programie studiów (zaocznych) z tego zakresu  na Wydziale Prawa UWr są m.in. historia myśli kryminologicznej, antropologia kryminalna, metodologia badań kryminologicznych, teorie kryminologiczne , psychologia ogólna i socjopsychologia, organizacja wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania, podstawy prawa karnego, nauki policyjne, podstawy procesu karnego, psychologia kryminalna i nauki o więziennictwie.
Studia przygotowują do pracy  w w organach ścigania, wymiaru sprawiedliwości i administracji publicznej  oraz samorządowej, zajmujących się bezpieczeństwem i porządkiem publicznym, instytucjach udzielających wsparcia grupom wykluczonym społecznie, firmach ochroniarskich i tych, które świadczą usługami detektywistyczne oraz zajmują się wywiadem gospodarczym.

fot. E. Grim

Sekcja, wypadek, a nawet wykopaliska

Wirtualna sala zbrodni powstała dzięki współpracy Uniwersytetu  z firmą Asseccco Data S.A. To jednak dopiero początek. Uczelnia planuje utworzenie na WPAE  Centrum Technologii Wirtualnej Rzeczywistości Uniwersytetu Wrocławskiego, z którego będą mogli korzystać studenci z innych kierunków i wydziałów. Chce również zawalczyć o unijne dofinansowanie, dzięki któremu powstaną kolejne interaktywne symulacje.

Myślimy między innymi o tym, by studenci mogli wirtualnie wziąć udział w sekcji zwłok, przeanalizować przyczyny wypadku samochodowego, czy przetestować procedury bezpieczeństwa w trakcie ewakuacji ze stadionumówi Damian Mroczyńśki z WPAE. Tak naprawdę nic nie ogranicza naszej wyobraźni. Te same narzędzia mogą posłużyć geologom, archeologom czy pracownikom i studentom innych kierunków i wydziałów. Pole do działania w sferze dydaktyczno-naukowej jest ogromne.

***
Co sądzisz na ten temat? Piszcie: listy@igimag.pl
Za najlepsze listy przyznamy nagrody!

Emilia Grim
Emilia Grim
Mieszka i pracuje tam, gdzie aktualnie ją poniesie. Blogerka i fotograf-amator. Pisze o filmach, książkach i serialach dla portalu gazeta.pl, współpracuje też z serwisami podróżniczymi. W wolnych chwilach szuka tanich biletów lotniczych, gotuje i dużo czyta.
AUTOR

Polecamy

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz też

Zbrodnia, krew i domki dla lalek. Intrygujące początki nowoczesnej kryminalistyki

Kryminalistyka i medycyna sądowa to dziedziny pasjonujące, stale rozwijające się i korzystające z najnowszych technologii. Jak wyglądały jednak początki tych nauk? Przyjrzyjmy się historii Frances Glessner Lee.
Agata Połajewska
Agata Połajewska
5 października 2017
CZYTAJ WIĘCEJ

Zaprenumeruj newsletter

Melon i Skwarski w Twojej skrzynce pocztowej.
Najciekawsze artykuły Igimag.pl raz na dwa tygodnie.

Zapoznałem(-am) się z treścią polityka prywatności i akcetuję ją.