Pies gryzie kapcie i buty? To może być twoja wina

3 minuty czytania
433
0
Agnieszka Górecka
Agnieszka Górecka
27 sierpnia 2018

Odsłuchaj

Voiced by Amazon Polly

Pogryzione kapcie, zniszczony pilot od telewizora lub porozrywane poduszki. Pies „niszczyciel” może spędzać sen z powiek nawet najbardziej cierpliwego właściciela, ale czy to przypadkiem nie koszmar, który sami sobie zgotowaliśmy?

Psy wykazują naturalną potrzebę gryzienia. Ich przodkowie długo obgryzali kości ofiary i sporo czasu spędzali na rozrywaniu i konsumowaniu mięsa. Dzisiaj jedzenie zajmuje psu o wiele mniej czasu, a potrzeba została. Warto wiedzieć, że dla szczeniąt gryzienie to sposób poznawania świata i ulżenia sobie podczas wyżynania stałych zębów. Psy gryzą jednak także ze stresu lub ze zwykłej nudy. Wszystko to nie oznacza jednak konieczności życia wśród smętnych, obgryzionych resztek naszych przedmiotów. Przyjrzyjmy się swojemu psu i nam samym. Przeanalizujmy, czy dostarczamy zwierzęciu tego, czego potrzebuje oraz dlaczego może odczuwać stres lub nudę, a potem zmieńmy to i owo.

Psy są jak dzieci

Sposobów na ograniczenie niechcianego zachowania u psa jest wiele. Po pierwsze zastanówmy się, czy dostarczamy psu odpowiednią ilość ruchu i stymulacji umysłowej. Przed zostawieniem go samego w domu warto wcześniej wybrać się na dłuższy spacer lub aktywniej pobawić. Zmęczony pies chętniej odpocznie niż rzuci się na nowe buty tuż po zamknięciu drzwi za właścicielem.

Psy są trochę jak dzieci, a już szczególnie szczenięta. Szybko się nudzą i często zmieniają zabawki. Podanie mu wszystkich „na tacy” sprawia, że będzie sięgał po nie rzadziej, a w konsekwencji zacznie szukać nowych przedmiotów do zabawy. Psie gadżety warto zatem chować i wyciągać co jakiś czas inny przedmiot, który (niewidziany kilka dni) znów będzie bardzo atrakcyjny. Wychodząc zostawiajmy mu dwie, świeżo wymienione zabawki. Wśród nich powinny znajdować się gryzaki. Na rynku dostępny jest ich szeroki wybór, a coraz popularniejsze stają się te wykonane z poroża jelenia (są one przeznaczone dla dorosłych psów ze zdrowym uzębieniem).

Gadżety na nudę

Wiele psów interesuje się także zabawkami typu Kong i „kule smakule”. Są to zabawki, które wypełnia się jedzeniem. W pierwszym przypadku pasztetem lub pastą, którą pies wylizuje przez niewielki otwór (odpowiednio dobrany do rozmiarów psa), w drugim w zabawce znajdują się ziarenka suchej karmy lub smakołyki, które wydostają się z kuli pojedynczo przy odpowiednim jej turlaniu (w środku znajduje się labirynt).

Zabawki i smakołyki można również ukrywać w różnych miejscach, by pies węszył i ich szukał. W przypadku tej metody pies może jednak stać się nałogowym szperaczem. Inną metodą jest zostawienie psu włączonego radia lub telewizora zapewniającego wrażenie obecności ludzi.

Gdy to nie zadziała

W sklepach dostępne są feromony. Mają one postać obroży lub wkładek do kontaktu. Feromony to substancje zapachowe działające uspokajająco i relaksująco. Przydają się w przypadku lęku separacyjnego, łączenia nieznających się zwierząt oraz w szeregu innych, stresujących dla psa sytuacji.

Ostatnia opcja to pet-sitter przychodzący do domu podczas naszej nieobecności. Może wziąć psa na krótki spacer, bieganie, zabawy w parku – wszystko do indywidualnego ustalenia. Problem warto zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii i/lub behawiorystą. Pomogą oni znaleźć źródło problemu i wprowadzić konkretne (dobrane indywidualnie) zmiany.

***
Co sądzisz na ten temat? Piszcie: listy@igimag.pl
Za najlepsze listy przyznamy nagrody!

Agnieszka Górecka
Agnieszka Górecka
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wielbicielka psów ras myśliwskich (i nie tylko), pasjonatka jeździectwa i kreatywna, aktywna mama.
AUTOR

Polecamy

Komentarze

Zobacz też

Czy każdy pies gryzie (i dlaczego tak)?

Każdego roku świat obiega co najmniej kilka historii, dotyczących brutalnych pogryzień ludzi przez psy. Są to często przypadki podkoloryzowane na potrzeby mediów i zwyczajnie niedopowiedziane. Niemniej jednak ugryzienia to praktycznie sytuacje codziennie. Większość z nich dotyczy właścicieli psa lub ich krewnych, w tym dzieci. Dlaczego łagodny pies ugryzł? Bo każdy pies gryzie! Jak rozpoznać sytuację niebezpieczną?
Agnieszka Górecka
Agnieszka Górecka
6 czerwca 2018
CZYTAJ WIĘCEJ