Sacha Baron Cohen zaprasza Amerykę przed lustro

4 minuty czytania
733
1
Justyna Dzik-Wykrętowicz
Justyna Dzik-Wykrętowicz
24 sierpnia 2018

Odsłuchaj

Voiced by Amazon Polly

Od kilku tygodni Ameryka żyje nowym programem „Who is America” stworzonym przez Sachę Baron Cohena, znanego przede wszystkim ze swoich poprzednich satyrycznych wcieleń: Aliego G i Borata. Teraz, ukryty pod ogromnym makijażem, podwójnymi podbródkami i perukami, robi idiotę z każdego kto nawinie się pod jego kamerę.

Prezesa potężnego NRA (amerykańska organizacja propagująca prawo do noszenia broni) nakłonił do promowania pistoletów udekorowanych pluszakami – żeby zachęcić przedszkolaków do noszenia broni. Jako włoski fotograf sprawił, że celebrytka z reality show „Bachlelor”, z przejęciem opowiadała zmyśloną historię jak to przywódca afrykańskiej organizacji bojowej odpowiedzialnej za ludobójstwo odstąpił od masowych morderstw bo … jest jej fanem.

Znani i lubiani tłumaczą w telewizji jak Cohen podstępem wplątał ich w to zamieszanie. A Ameryka łapie się za głowę i pyta jak to możliwe, że Cohen sprawia, że ci wszyscy ludzi grają przed jego kamerą jak dzieci w szkolnym teatrzyku.

Katastrofa przed kamerą

Prawda jest taka, że nie każdy z równą łatwością wpada w sidła komika. Doskonale radzą sobie z nim odporni na wszelki bullshit raperzy. Do tej pory nie pokazano też żadnego odcinka, w którym politycy z pierwszych stron gazet, upokorzyliby się przed brytyjskim komikiem i milionami widzów. Senator Sarah Palin z wyprzedzeniem tłumaczy się ze swojego, wciąż czekającego na emisję, występu.

Największe katastrofy przed kamerą zaliczają celebryci znani z tego że są znani oraz aspirujący politycy partii republikańskiej. Jednym z najbardziej spektakularnych upadków okazał się występ Jasona Spencera. Po jego emisji komentatorzy byli zgodni co do tego, że był to prawdopodobnie epilog jest kariery. Która zresztą dopiero się rozpędzała.

Życiorys i dotychczasowe działania Spencera są dobrą odpowiedzią na to kto najłatwiej wpada w sidła zastawiane przez brytyjskiego komika. Jest młodym politykiem, który dopiero w 2010 roku został wybrany do stanowej Izby Reprezentantów. Na scenie krajowej dopiero raczkował, ale znał się na nowoczesnym PR. Udzielał się dużo i często. Jest z zawodu lekarzem krytykującym Affordable Care Act (czyli ustawę o powszechnym  ubezpieczeniu zdrowotnym popularnie zwanym Obamacare). A w 2016 r., gdy po USA przechodzi debata na temat potrzeby usunięcia pomników bohaterów Konfederacji, w facebookowym wpisie Spencer grozi swojej koleżance LeDawn Jones, że jeśli nie przestanie wspierać kampanii usuwania pomników, może zaginąć na bagnach Okefenokee.

Atak okrzykiem „czarnuch”

Jednym słowem, Jason Spencer raczej nie stroni od kontrowersji. I wie jak się nimi promować. Ewidentnie lubi występować w telewizji i być może marzy o tym by kiedyś dołączyć do republikańskiej śmietanki towarzyskiej Tea Party. Do tego mu jednak daleko. Nie ma za sobą sztabu ludzi, którzy powiedzą mu co i kiedy mówić. I co najważniejsze czego nie mówić i nie robić przed kamerami.

I właśnie tego Spencera ekipa Cohena selekcjonuje do udziału w programie. Sacha udaje przed nim generała Errana Morada izraelskiego antyterrorystę, który chce podzielić się z Ameryką niezawodnymi taktykami bojowymi, które pomogą jej w walce z islamistami. A Spencer idzie w to jak ślepy… Po emisji programu, ogłasza, że rezygnuje z pełnienia funkcji w Izbie Reprezentantów.

Trudno powiedzieć co sprawia, że czerwone lampki nie zapaliły mu się ani kiedy Cohen twierdził, że najlepszym sposobem na odwrócenie uwagi terrorystów jest wykrzykiwanie na cały głos „czarnuch!” ani kiedy namawia go na spuszczenie gaci i atakowanie bojowników ISIS swoim gołym tyłkiem z okrzykiem „Dotknąłem cię tyłkiem, jesteś teraz gejem”. Pewnie wszystkiego po trochu. Ogromne parcie na szkło, brak etycznych zasad. Do tego dochodzi kompletny brak obycia z dziennikarzami i nie przygotowanie do bycia osobą publiczną.

Najbardziej dziwi jednak to, że Spencer był w stanie uwierzyć, że tego typu techniki antyterrorystyczne naprawdę istnieją. Co mówi równie wiele o tym jak uproszczony wizerunek islamu ma swojej głowie Spencer. I właśnie do tego bije Sacha Baron Cohen w swoim programie.

Moja żona sypia z delfinem

Cohen doskonale wczuwa się w amerykańskie stereotypy i podziały w społeczeństwie.  Do tej pory dość celnie odczytuje to w jak niesamowicie skrajny, absurdalny i przerysowany sposób postrzegają swoich przeciwników poszczególne grupy społeczne. I to nie tylko politycy, ale przede wszystkim zwykli Amerykanie. Na przykład kiedy odwiedza małżeństwo republikanów i odgrywa przed nimi libertyńskiego demokratę, którego żona sypia z delfinem (serio).

Cohen jak zwykle w swoim absurdalnym stylu pokazuje, że Ameryka ze sobą nie rozmawia, a społeczeństwo porusza się już tylko wzdłuż wykopanych przed laty okopów, których prawie nigdy nie opuszcza. To co zostało poza barykadą jest tak obce i przysłonięte mgłą, że niedługo zaczną się pojawiać legendy o tym, że po drugiej stronie latają smoki.

Na szczęście w programie pokazuje się też tych z gości, którzy nie tylko nie zrobili z siebie popisowych idiotów, ale również otwarcie mówili Cohenowi, że jego wypowiedzi są kretyńskie, więc może nie cała nadzieja w świecie stracona.

***
Co sądzisz na ten temat? Piszcie: listy@igimag.pl
Za najlepsze listy przyznamy nagrody!

Justyna Dzik-Wykrętowicz
Justyna Dzik-Wykrętowicz
Z zawodu prawnik, ale większość czasu poświęca na pisaniu o podróżach, głównie na Z dala od biura i Plan Poland. Zwykle podróżuje z rowerem, z dobytkiem sformatowanym do rozmiaru sakwy. Czasem w nocy marznie w namiocie, ale jak dobrze wycyrkluje, to poranna kąpiel jest w jeziorze.
AUTOR

Polecamy

Komentarze

Zobacz też

“Nie ma nic udawanego w przyjmowaniu ciosu krzesłem”. Jak wygląda wrestling po polsku?

Wrestling to rozrywka jednoznacznie kojarzona ze Stanami Zjednoczonymi. Jednak nie wszyscy wiedzą, że mamy swoją własną federację zrzeszającą pasjonatów tego ekscentrycznego sportu. O tym jak wygląda wrestling po polsku opowiada Pan Pawłowski - współzałożyciel, ring announcer i komentator Kombat Pro Wrestling.
Kajetan Kusina
Kajetan Kusina
22 kwietnia 2018
CZYTAJ WIĘCEJ