Co robić jak psy się pogryzą?

5 minut czytania
1099
0
Agnieszka Górecka
Agnieszka Górecka
22 października 2018

Odsłuchaj

Reklamy

W przypadku konieczności rozdzielenia dwóch walczących ze sobą psów unikajmy wchodzenia pomiędzy nie, gdyż podniecone walką potrafią wyrządzić krzywdę także ludziom.

Spacery z psami to przyjemny obowiązek. Czas poświęcony wspólnej zabawie oraz spotkaniom ze znajomymi właścicielami czworonogów. Wielu posiadaczy psów zna się, a między ich zwierzętami panują przyjazne relacje. Nie jest to jednak reguła i zdarza się, że między psami dochodzi do konfliktu. Wzajemne gryzienie się i walka czworonogów to stresująca sytuacja stanowiąca, w najbardziej drastycznych sytuacjach, zagrożenie zdrowia i życia psa lub człowieka, który stara się zakończyć bójkę.

Unikajmy wchodzenia pomiędzy dwa walczące psy, gdyż podniecone walką potrafią wyrządzić krzywdę także ludziom. Zacznijmy, zachowawczo, od komend słownych. Gdy polecenia okazują się nieskuteczne metodą przerwania walki może być odciągnięcia rywali poprzez złapanie ich (obu) za tylne nogi i pociągnięcie równocześnie do tyłu i w górę. Odciągnie psów poprzez pociąganie smyczy jest rozwiązaniem, które może okazać się skuteczne, gdy na smyczy znajdują się oba psy i dwaj właściciele zrobią to samo. W przypadku, gdy tylko jeden z psów będzie odciągany drugi może wyrządzić mu większe obrażenia. Pamiętajmy, by nie odciągać swojego psa w taki sposób, by musiał stanąć na tylnych łapach i odsłonić przed rywalem brzuch, czyli delikatną i wrażliwą część ciała.

W sytuacji, gdy psa będącego na smyczy atakuje wolnobiegające zwierzę konieczne może być popuszczenie smyczy, by mógł się on bronić lub uciec. Jeśli zwierzę ma obrożę kolejną opcją jest złapanie za nią i skręcenie jej w celu lekkiego przyduszenia psa. W tej metodzie czekamy aż pies odpuści uścisk. Następnie, bez szarpania, odsuwamy od siebie oba psy. Opisywane jest także używanie zimnej wody do dezorientacji walczących zwierząt, której zwykle nie mamy jednak pod ręką. Kategorycznie nie wolno bić walczących psów. Właściciel obawiający się problemów może także wyposażyć się w środki odstraszające.

Po zakończonym konflikcie nie pocieszajmy i nie nagradzajmy swoją uwagą psa. W przypadku zbyt dużej atencji ze strony właściciela czworonóg może zrozumieć, że postąpił dobrze, wdając się w bójkę i właśnie otrzymuje nagrodę. Spowoduje to narastanie agresji. Nie oznacza to, iż mamy pozostać obojętni. Psa należy obejrzeć i w przypadku występujących ran skontaktować się z lekarzem weterynarii. Rany po pogryzieniach będą wymagać oczyszczenia oraz antybiotykoterapii, a w części przypadków chirurgicznego opatrzenia i zszycia. Rany po pogryzieniach stosunkowo często ropieją i źle się goją. Mogą także powodować wystąpienie obrzęków, dlatego tak ważna jest natychmiastowa pomoc medyczna.

Warto wiedzieć, że agresję wykazują wszystkie rasy, ale do walki dochodzi w sytuacjach ostatecznych. Psy uciekają się do gryzienia, gdy nie mają możliwości ucieczki, ze strachu, chcąc pokazać dominację lub z powodu nieprawidłowej socjalizacji. Agresja wynikać też może z zachowań związanych z płcią. Z reguły jednak zwierzęta unikają konfliktów i prezentują wachlarz zachowań określanych jako sygnały uspokajające. Zbliżająca się psia bójka poprzedzona jes zwykle sztywnymi ruchami ciała, zesztywnieniem ogona poruszającym się w górę i w dół, czy mocnym spojrzeniem w stronę rywala.

Jak wiemy zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, zwracajmy zatem uwagę na zachowanie psów w naszym otoczeniu i starajmy się pomóc im unikać sytuacji krytycznych. Jeśli nasz pies wykazuje zachowania agresywne warto zasygnalizować to innym osobom poprzez przymocowanie do jego szelek lub obroży wstążki w żółtym kolorze. Informuje ona, że pies potrzebuje większej przestrzeni. Agresywne zachowanie psa warto konsultować także z lekarzem weterynarii oraz behawiorystą.

Agnieszka Górecka
Agnieszka Górecka
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wielbicielka psów ras myśliwskich (i nie tylko), pasjonatka jeździectwa i kreatywna, aktywna mama.
AUTOR

Polecamy

Zaprenumeruj newsletter

Melon i Skwarski w Twojej skrzynce pocztowej.
Najciekawsze artykuły Igimag.pl raz na dwa tygodnie.

Zapoznałem(-am) się z treścią polityka prywatności i akceptuję.