Podróże z psem

5 minut czytania
28609
0
Agnieszka Górecka
Agnieszka Górecka
12 października 2018

Odsłuchaj

Pakujesz walizkę, a z dołu patrzą na Ciebie smutne psie oczy? Znajomi informują Cię na wyjeździe, że pies z tęsknoty nie je? Czas szykować drugą torbę i ruszyć we wspólną podróż! Spędzanie urlopu z czworonogiem nie dziwi już prawie nikogo. Co musisz wiedzieć zanim wyruszysz w podróż z psem?

Eleganckie hotele witają psich gości z otwartymi ramionami, często oferując dodatkowe udogodnienia. Powstają lokale, w których zwierzęta są mile widziane, a i takie z osobnym psim menu. Na miejsce trzeba się jednak jakoś dostać!

Pies w samochodzie

Najprostszym wyborem wydaje się samochód. Polskie przepisy nie regulują przewozu zwierząt w konkretny sposób. Zwierzę nie może jednak stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, a co za tym idzie, nie może być przewożone na kolanach lub poruszać się swobodnie po aucie. Nie może także ograniczać widoczności kierowcy. W przypadku podróży samochodem mamy zatem dwie opcje – transporter (klatka) lub pasy bezpieczeństwa. Klatki dla mniejszych i średnich psów mogą być przypinane pasami na tylnym siedzeniu, a te dla ras dużych montowane są w bagażniku. Powinny być na tyle duże, by zapewniać psu komfort, ale równocześnie minimalizować ryzyko zranień i innych uszkodzeń ciała w przypadku nagłego hamowania. Nie poleca się umieszczania transporterów na podłodze między przednim, a tylnym siedzeniem. W tym miejscu bowiem istnieje ryzyko zgniecenia zwierzęcia podczas wypadku. Transporter nie jest tam też w żaden sposób zabezpieczony w przypadku dachowania. Wybierając transporter lub pasy szukajmy firm gwarantujących atesty bezpieczeństwa lub informujące o przeprowadzonych testach, gdyż nie wszystkie dostępne na rynku produkty są naprawdę bezpieczne. Podczas podróży samochodem mamy dodatkowy komfort w postaci postojów na pojenie psa oraz załatwienie potrzeb fizjologicznych. W gorące, letnie dni warto jeździć wczesnym rankiem lub późnym wieczorem oraz pamiętać o uzupełnianiu elektrolitów.

Podróż z psem

Pies, który jeździł koleją

W trasę ruszyć można także pociągiem. Przewóz zwierząt możliwy jest w pociągach praktycznie wszystkich przewoźników pod kilkoma warunkami. Psy nie mogą przebywać w wagonach gastronomicznych, na miejscach do siedzenia, czy na łóżkach w wagonach sypialnych. Dodatkowo nie mogą być zostawiane same i muszą posiadać aktualne zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie. W sytuacji, w której podróżny z tego samego przedziału zgłosi sprzeciw i nie chce lub ze względów zdrowotnych nie może, przebywać z psem konduktor pociągu powinien znaleźć właścicielowi psa inne miejsce. W skrajnej sytuacji istnieje zapis o możliwości wyproszenia takiego pasażera na kolejnej stacji, co jednak w praktyce nie ma miejsca. Małe psy przewożone w transporterach mogą podróżować bezpłatnie, ale duże psy wymagają zwykle biletu. Koszty zależą od przewoźnika. Wyjątek stanowią psy przewodnicy i asystenci osób niepełnosprawnych, które podróżują bezpłatnie i mają wstęp do większej części pociągu.

Podróż z psemPsy mogą też latać

W samolocie oczywiście. W przypadku podróży lotniczej pies wymaga zakupu biletu. O możliwość zabrania zwierzęcia najlepiej pytać bezpośrednio na infoliniach przewoźników i tak też rezerwować bilety. Małe psy mogą podróżować na pokładzie samolotu. Duże natomiast lokowane są w luku bagażowym. Na lotnisku wymagane będzie zarówno zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie, jak i aktualne badanie kliniczne. W Unii Europejskiej konieczny jest także paszport. Zanim pierwszy raz polecimy z psem samolotem, przyzwyczajmy go do klatki, w której będzie podróżował. Przed lotem odbądźmy z nim długi spacer i pamiętajmy, że na lotnisku trzeba zgłosić się trochę wcześniej niż normalnie w celu załatwienia ostatnich formalności.

Podróż z psemPodróżowanie z psem jest możliwe i nie tak trudne, jak może się wydawać. Czeka nas trochę więcej formalności i większy niż zwykle bagaż, ale i radość z wypoczynku będzie podwójna. Pozostaje wybrać cel kolejnej podróży i ruszyć razem po nowe przygody.

Agnieszka Górecka
Agnieszka Górecka
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wielbicielka psów ras myśliwskich (i nie tylko), pasjonatka jeździectwa i kreatywna, aktywna mama.
AUTOR

Polecamy

[FM_form id="1"]
Skup antyków Warszawa