Jak oznakować zwierzę?

5 minut czytania
224
0
Agnieszka Górecka
Agnieszka Górecka
19 listopada 2018

Odsłuchaj

Wielkimi krokami zbliża się czas sylwestra. Czas hucznej zabawy, spisywania postanowień i masowych ucieczek wystraszonych zwierząt.

Po nocy fajerwerków na słupach i drzwiach budynków pojawią się ogłoszenia ze zdjęciami zaginionych pupili. Niektóre nigdy nie wrócą do swoich właścicieli, w dużej mierze ze względu na brak możliwości ich jakiejkolwiek identyfikacji.

Jak oznakować zwierzę?

Obecnie najpopularniejsze jest chipowanie. Zabieg ten polega na wszczepieniu pod skórę mikroprocesora z zakodowany 15 cyfrowym numerem, który staje się indywidualnym numerem zwierzęcia. Normy zalecają wszczepianie go po lewej stronie szyi, ale wcześniej znakowane zwierzęta mogą go mieć np. między łopatkami. Zabieg jest szybki i praktycznie bezbolesny. Trwa zwykle około minuty i polega na wkłuciu się podskórnie igłą połączoną ze strzykawką, w której znajduję się procesor. Po wkłuciu igły lekarz naciska „spustu”, po którym chip zostaje uwolniony.

Numer chipa znajduje się na przekazywanych właścicielom naklejkach. Jedną z nich zwykle umieszcza się w książeczce zdrowia wraz z datą wszczepienia chipa, a drugą wkleja do paszportu. Chip jest bowiem obowiązkowy w przypadku wyjazdu z psem lub kotem poza granicę Polski. Po wszczepieniu rutynowo sprawdza się działanie czipa, który odczytać można przy użyciu przeznaczonych do tego czytników. Numer, który wyświetla czytnik porównuje się z dołączoną do niego naklejką, by wykluczyć ewentualne niezgodności.
Kolejnym krokiem jest rejestracja danych psa oraz jego właściciela w bazach danych przeznaczonych do poszukiwania zaginionych zwierząt. Nie wszystkie gabinety weterynaryjne wykonują taką usługę. Jeśli mają taki zwyczaj, przekazują właścicielom kartę potwierdzającą rejestrację oraz pobierają za to opłatę. W innym przypadku rejestracji trzeba dokonać samodzielnie. Portale są płatne (zwykle opłata wynosi do 100zł) i warto wybrać te najbardziej popularne.

Chip umożliwia wyjazd oraz poszukiwanie zaginionego psa, ale przyczyniać się może również do zmniejszenia handlu rasowymi, kradzionymi psami.
Oprócz najpopularniejszego obecnie chipowania, istnieją inne formy znakowania. Trwałą formą są tatuaże, które z wiekiem mogą tracić swoją czytelność, a ich wykonanie jest bardziej bolesne i niekomfortowe dla psa. Prostsze i najtańsze opcje to obroże z zawieszkami zawierającymi dane właściciela. Istnieje oczywiście ryzyko zgubienia obroży lub zawieszki. Stanowi ona jednak dobre uzupełnienie chipa i umożliwia szybsze odnalezienie właściciela w przypadku ucieczki.

Dlaczego zwierzęta uciekają w Sylwestra?

Najwięcej zwierząt ucieka w okresie sylwestrowym za względu na swój lęk. Fobia dźwiękowa to popularny psi problem. Na jego powstanie wpływa niepełna socjalizacja, uwarunkowania dziedziczne i traumatyczne doświadczenia. Ostatniego dnia roku warto spacerować na smyczy, pamiętać o zawieszce na obroży oraz możliwości zaopatrzenia się u lekarza weterynarii w preparaty działające uspokajająco. O te ostatnie warto pytać już na początku grudnia, gdyż część z nich pozytywny efekt przynosi tylko przy dłuższym stosowaniu.
Istnieje także możliwość behawioralnej terapii lęku u psów, ale o tą warto zatroszczyć się w sezonie, w którym nie pojawiają się niepokojące psa dźwięki, a więc np. poza okresem świąteczno-noworocznym lub po za sezonem burz, czy polowań.

Agnieszka Górecka
Agnieszka Górecka
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wielbicielka psów ras myśliwskich (i nie tylko), pasjonatka jeździectwa i kreatywna, aktywna mama.
AUTOR

Polecamy

[FM_form id="1"]