Ekologiczne święta RR – recycle i reuse

5 minut czytania
437
1
Agnieszka Górecka
Agnieszka Górecka
10 grudnia 2018

Odsłuchaj

Voiced by Amazon Polly

Idea „Zero Waste” zakłada, że idealne są prezenty niematerialne jak vouchery, bilety, karnety. Dobrze wiemy, że w praktyce bywa to wciąż trudne do wykonania. Kiedy kupimy już zatem konkretny przedmiot, zapakujmy go, dając jednocześnie drugie życie pozornie bezużytecznej kartce papieru lub kawałkowi tkaniny.

Świąteczne szaleństwo zaczyna z dnia na dzień przybierać na sile. Poszukujemy prezentów, ale nie tylko. Równie ważne, co sam prezent jest jego odpowiednie opakowanie. Niestety, co roku okres Bożego Narodzenia jest czasem wzmożonej produkcji śmieci. Dużą ich ilość stanowi m.in kolorowy papier i torebki prezentowe. Czy są dla niego ciekawe i ekologiczne alternatywy? Oczywiście!

Furoshiki

W tradycji japońskiej furoshiki to chusta służąca do owijania, pakowania i przenoszenia przedmiotów. Dwie najczęściej spotykane długości to 72 cm na 68 cm lub kwadrat o długości 45 cm. Jest to rodzaj sztuki użytkowej do pakowania pudełek śniadaniowych, ale może być również ciekawą formą zapakowania prezentu. To interesująca opcja, w której można wykorzystać kawałki materiałów, stare chustki, czy szaliki. Zdecydowanie warto rozejrzeć się za nimi w second handach, gdzie niejednokrotnie znaleźć można wyjątkowe materiały w piękne wzory.

Rysunki dzieci

Prezenty pakowane w dziecięce prace plastyczne to idealny pomysł na zapakowanie podarków dla ich
dziadków. Jest to zdecydowanie bardziej oryginalne i intymne niż zwykły papier do pakowania.

Gazety, komiksy, mapy

w naszych piwnicach lub na pchlich targach pełno jest starych gazet, rozlatujących się komiksów lub atlasów z mapami. W czasie przedświątecznych porządków warto pomyśleć jak można je wykorzystać, zanim po prostu je wyrzucimy. Prezenty opakowane w wybrane artykuły, strony z ładnymi ilustracjami, komiksy lub mapy mają naprawdę ciekawy wygląd.

Opakowania uszyte z resztek materiałów lub tkanin z odzysku

osoby szyjące na maszynie mają zazwyczaj sporą górę niewykorzystanych resztek, z których szybko i prosto uszyć można opakowania na prezenty. Ciekawych materiałów szukać można również w second handach. Znajdziemy tam albo skrawki materiałów, albo ciuchy w oryginalne printy, które będzie można przerobić na prezentowe torebki. Uszyte woreczki będzie można wykorzystać do przechowywania lub jako woreczki na owoce i kanapki do pracy.

Słoki, butelki i puszki

w grudniu warto dwa razy zastanowić się przed wyrzuceniem kolejnego słoika lub butelki po oliwie. Ładne, szklane opakowania są jak najbardziej w modzie. Szczególnie przydadzą się, gdy przygotowujemy jadalne upominki jak ciasteczka, czy syropy lub nalewki.

Ozdabianie prezentów

Osobnym tematem jest dodatkowe ozdabianie naszych zawiniątek. Skarbnicą ciekawych przedmiotów mogą okazać się piwnice, strychy i (ponownie) sklepy z używaną odzieżą. Sięgnąć możemy po używane broszki, wsuwki i przypinki. Kolejny pomysł to samodzielnie przygotowane pompony z wełny pozyskanej ze starego swetra lub resztki motka z babcinej szafy. Jako ozdób użyć można też naturalnych materiałów jak gałązki, laski cynamonu, suszone plastry pomarańczy. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia!

W tym roku pomyślmy nie tylko o sobie nawzajem. Dajmy skromny podarunek naszej planecie i postarajmy się zredukować ilość wyprodukowanych przez nas śmieci.

Agnieszka Górecka
Agnieszka Górecka
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wielbicielka psów ras myśliwskich (i nie tylko), pasjonatka jeździectwa i kreatywna, aktywna mama.
AUTOR

Polecamy