Policja już nie poucza

4 minuty czytania
643
0
Anna Godzwon
Anna Godzwon
4 stycznia 2019

Odsłuchaj

Voiced by Amazon Polly

Do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej wpłynęła petycja, by policjanci przestali udzielać pouczeń, a za każde złamanie prawa wystawiali mandat. Jak Wam się to podoba?

Jest w Sejmie taka komisja, do której każdy obywatel może napisać, że coś mu się nie podoba. Jak komisji spodoba się komisji to, co obywatel napisał, to komisja ma taką moc sprawczą, że może to zmienić. Tak w skrócie działa komisja do spraw petycji. Prawo do składania petycji dała nam konstytucja, a skoro takie prawo jest, to dlaczego z niego nie korzystać. Od początku kadencji do Sejmu wpłynęło już niemal pół tysiąca pism od obywateli, zatroskanych losami kraju i jego mieszkańców. Wśród nich była między innymi kwestia pieniędzy, znajdowanych na ulicy, o których pisałam latem ubiegłego roku („Pięciogroszówka łączy Sejm”). Jedna z ostatnich petycji jest natomiast taka, by policjanci przestali udzielać pouczeń, a za każde złamanie prawa wystawiali mandat. Po prostu.

Nie wiemy, komu tak bardzo na sercu leży budżet państwa, bo Sejm na swojej stronie internetowej nie ujawnia autora petycji. Ujawnia natomiast jej treść. Możemy dowiedzieć się zatem, że w latach 90-tych, gdy w służbach mundurowych panowała olbrzymia korupcja, ten środek stosowany był (przez niektórych policjantów najwidoczniej nadal jest, skoro widoczny jest wzrost liczby zabitych i rannych osób na drogach w tegorocznym roku kalendarzowym) w stosunku do wielu piratów drogowych w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej np butleki z alkoholem, pieniądze, biżuteria (pisownia oryginalna). Autor petycji stwierdza także, że środek jakim jest „pouczenie” nigdy nie był (nadal nie jest) skutecznym środkiem wychowawczym, ponieważ „pouczając” kogoś, iż dopuszcza się wykroczenia, nie ma się 100 % pewności czy ta osoba po raz pierwszy w życiu została pouczona o dopuszczeniu się wykroczenia czy po raz 150 (słownie: sto-pięcdziesiąty) – pisownia oryginalna w dalszym ciągu, dosłownie i w przenośni.

Ostatni protest policjantów, podczas którego mundurowi gremialnie szli na zwolnienia lekarskie, miał także inne oblicze – policjanci właśnie masowo udzielali pouczeń, zamiast wystawiać mandaty. O ile mniej pieniędzy z tego tytułu wpłynęło do budżetu państwa – nie wiadomo, ale mniej na pewno. Jak podaje dziennik „Rzeczpospolita” w sierpniu 2018 roku wystawiono tylko 74 tys. mandatów, podczas gdy rok wcześniej – niemal pół miliona. Sami policjanci, cytowani przez portal dziennik.pl podejrzewają, że tajemniczym autorem petycji może być ktoś związany z resortem spraw wewnętrznych i administracji, bo przecież trudno oczekiwać od przeciętnego obywatela, że bliższy mu budżet państwa niż jego własny.

Petycja jest w komisji, nie wiadomo jednak, kiedy posłowie się nim zajmą. Pomysł zatroskanego obywatela, choć ze wszech miar dla budżetu państwa korzystny, to jednocześnie dla rządzących w roku wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz Sejmu i Senatu może okazać się ryzykowny. Sprzeciw wobec takiego rozwiązania połączyłby bowiem miliony użytkowników dróg i to niezależnie od barw partyjnych. Sejmowa większość będzie musiała zdecydować czy narazić się na to, że społeczeństwo nie tyle nie wystawi mandatu, co go odbierze i udzieli bolesnego pouczenia. O roku ów wyborczy, w Tobie cała nadzieja!

Anna Godzwon
Anna Godzwon
Dziennikarka, urzędniczka, rzeczniczka, specjalistka od politycznego PR. Zaczynała w Rozgłośni Harcerskiej, była sprawozdawcą parlamentarnym Polskiego Radia i naczelną Polskiego Radia24. Po przejściu na ciemną stronę mocy organizowała posłom konferencje prasowe, prezydentowi Komorowskiemu oprawę medialną, a prezydentowi Obamie dwie wizyty w Polsce. Przeprowadziła Państwową Komisję Wyborczą przez czas zmian prawa wyborczego, a z wiosną poszła na swoje.
Wciąż ma serce po radiowej stronie. Jest niepijącą alkoholiczką, psychofanką U2, lubi, kiedy gapi się na Bałtyk, a Bałtyk na nią. Nie zaśnie, jak nie przeczyta choćby kilku stron książki. Lubi fotografować, jeść, podróżować i pisać.
AUTOR

Polecamy

Komentarze

Dodaj komentarz