Co się dzieje z ubraniami wrzucanymi do kontenerów z odzieżą używaną?

Pora na wiosenne wietrzenie szafy!
7 minut czytania
4459
0
Michał Fajtek
Michał Fajtek
21 marca 2019

Odsłuchaj

Codziennie mijamy je na ulicy. Czasem coś wrzucimy, częściej jednak w ogóle nie zwracamy na nie uwagi. Jednym przeszkadzają, inni uważają, że są potrzebne. Kontenery na odzież używaną. Czy wiesz, co tak naprawdę dzieje się z ubraniami, które tam trafiają?

Drugie życie naszych ubrań wcale nie jest takie oczywiste. Wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z tego, że odzież używana ma wiele niekonwencjonalnych zastosowań. Tekstylia, oprócz uzupełnienia asortymentu popularnych second handów, są eksportowane na rynek wtórny do Afryki i Azji oraz przetwarzane m.in. na paliwo alternatywne i czyściwo fabryczne. Skala tego zjawiska jest ogromna: firmy przetwarzają nawet 70 tys. ton używanej odzieży rocznie, a pracownicy sortowni nawet 300 ton dziennie!

– W dobie fast fashion kupujemy coraz więcej ubrań, często nie zastanawiając się nad tym, że w naszych szafach brakuje już miejsca na kolejną odzież. Tekstylia są odpadem trudnym do zutylizowania, ponieważ w systemie tradycyjnej segregacji nie ma oddzielnych pojemników na ubrania. Wyrzucone elementy garderoby lądują więc na wysypiskach śmieci i rozkładają się latami. W dodatku za wywóz i składowanie odpadów tego typu płaci się znacznie więcej niż za rzeczy posegregowane. Na tym wszystkim najbardziej cierpi środowisko. Na szczęście, coraz więcej osób poszerza swoją wiedzę ekologiczną i szuka alternatyw, dzięki którym życie ubrań nie musi kończyć się na wysypisku – mówi Mateusz Bolechowski z firmy Wtórpol.

Recykling odpadów tekstylnych sposobem na ochronę środowiska, działalność charytatywną i… dochodowy biznes.

Jedną z największych firm w Europie, zajmujących się recyklingiem tekstyliów jest Wtórpol ze Skarżyska-Kamiennej. Jej właściciel, Leszek Wojteczek zaczynał biznes w 1992 r., kiedy to przywoził odzież używaną z Zachodu, a później sprzedawał ją w swoich second-handach. Teraz Wtórpol utylizuje wyłącznie ubrania pochodzące z kontenerów ustawionych na terenie Polski. Firma na wyrzucanych tekstyliach owszem – sporo zarabia, ale też zajmuje się tą częścią modowego biznesu, która już tak naprawdę mogłaby wyrządzić środowisku szkody porównywalne do produkcji ubrań.

Do wyprodukowania jednego t-shirtu potrzeba 2.700 litrów wody. To tyle, ile jeden człowiek jest w stanie wypić w przeciągu prawie 3 lat! Może więc warto pomyśleć o tym podczas kolejnej wyprzedaży w galerii handlowej? Zakupy w second-handach to już nie wstyd, ale ekonomiczny sposób na oryginalne i wartościowe ubrania, a czasem nawet na zdobycie prawdziwych modowych perełek. Jak wynika z danych KPMG, w sklepach tego typu robi zakupy już 38% Polaków1.

Co dzieje się z ubraniami wrzucanymi do kontenerów?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że dzięki kontenerom odzież nie trafi na wysypisko, ale do sortowni. Tam zostaje rozdzielona na rzeczy dobrej jakości, które zasilą asortyment second-handów lub zostaną eksportowane za granicę (ok. 30%). Natomiast tekstylia zniszczone będą przetworzone na czyściwa fabryczne i paliwo alternatywne. Nic się nie zmarnuje.

Na kontenerach widnieją dwa loga – Polskiego Czerwonego Krzyża i Fundacji Eco Textil. O co tu chodzi? Za odzież wybieraną z kontenerów PCK, Wtórpol płaci instytucji umówione środki na działania statutowe, a inną część kwoty przekazuje na funkcjonowanie własnej Fundacji Eco Textil.

Fundacja pomaga dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością poprzez realizację programu „Rower dla Niepełnosprawnego”. Specjalistyczne rowery trójkołowe trafiają do osób indywidualnych i bezpłatnych wypożyczalni na terenie całej Polski. Sprzęt dostępny jest w trzech rozmiarach: dziecięcym, młodzieżowym oraz dla osób dorosłych. Miejsca, gdzie znajdują się wypożyczalnie można znaleźć na stronie Fundacji. Jeśli ktoś chciałby założyć wypożyczalnię w swoim mieście, również zapraszamy do kontaktu. Do tej pory Fundacja Eco Textil przekazała 5 584 rowerków, o łącznej wartości 12 181 720 zł – mówi Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil.

Wrzucając ubrania do kontenerów na odzież używaną należy przede wszystkim pamiętać o tym, że w ten sposób nie tylko dbamy o środowisko, ale możemy też realnie pomóc drugiej osobie. Przy okazji ktoś zarabia na rzeczach, które dla nas są śmieciami. A mogą mieć drugie życie i mogą się jeszcze przydać.

1 Badanie KPMG „Rynek mody w Polsce” dla Uczelni Łazarskiego

Michał Fajtek
Michał Fajtek
Dziennikarz z wykształcenia i zamiłowania. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Pasjonat sportu, a w szczególności piłki nożnej i siatkówki. Miłośnik podróży i dobrego jedzenia. Hiszpańska kuchnia i tamtejszy futbol – to marzenie o każdej porze dnia i nocy. Prowadzi własną firmę homeofsolutions.pl
AUTOR

Polecamy

Zaprenumeruj newsletter

Melon i Skwarski w Twojej skrzynce pocztowej.
Najciekawsze artykuły Igimag.pl raz na dwa tygodnie.

Zapoznałem(-am) się z treścią polityka prywatności i akceptuję.