Magia dotyku – masaż dla psa

14 minut czytania
793
0
Agnieszka Górecka
Agnieszka Górecka
24 maja 2019

Odsłuchaj

Masaż dla psa może wydawać się fanaberią i nowym pomysłem ekscentrycznych i zamożnych właścicieli psów. Nic bardziej mylnego. Psia rehabilitacja i masaże to rosnący obecnie trend, który wywodzi się z zamierzchłych czasów. Pierwsze dane na jego temat pojawiły się już w Chinach, wiele lat przed naszą erą.

Masaż stymuluje krążenie, uwalnia endorfiny (przynosząc ulgę w bólu), redukuje napięcie mięśniowe, poprawia zakres ruchu, redukuje objawy chorób stawów i polepsza kondycję całego ciała. Przyspiesza powrót do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej po operacjach lub kontuzjach. Dzięki poprawianiu krążenia krwi i chłonki sprawia, że tkanki są lepiej natlenowane. Wspiera także regenerację i przyspiesza przemianę materii. Kolejne korzyści to uelastycznienie więzadeł i przyrost masy mięśniowej.

Masaż definiujemy jako terapeutyczną manipulację tkankami miękkimi. Istnieje wiele jego technik i funkcji, jakie spełnia w określonych sytuacjach. W przypadku zwierząt wykonywany jest przez lekarzy weterynarii lub zoofizjoterapeutów, ale niejednokrotnie może być także wykonywany samodzielnie, przez wstępnie przeszkolonych, właścicieli. Zoofizjoterapeuci wykorzystują swoją wiedzę do odpowiedniego dobory rodzaju masażu, jego zakresu, czasu i częstotliwości wykonywania. Wszystko to w celu uzyskania odpowiedniego efektu i pełnego bezpieczeństwa ich podopiecznych, dlatego właśnie domowy masaż powinien być wykonywany zgodnie z ich instrukcjami, by nie zaszkodzić zdrowiu psa.

Każde zwierzę musi zostać przyzwyczajone do masażu. Początek to zazwyczaj głaskanie, które przechodzi w masaż. Czas zabiegu dostosowuje się do psa i wydłuża wraz z postępującą akceptacją zabiegu. Jest on również zależny od tego, jakie partie ciała obejmuje. Masować można bowiem albo poszczególne partie albo całe ciało psa. Jest to czynność powolna i dokładna.

Wielu właścicieli jest już świadomych, jak ważna jest profilaktyka chorób stawów w wieku szczenięcym. Unikają skoków, śliskich powierzchni, chodzenia po schodach i zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych. Dobrym sposobem na stymulacje rozwoju mięśni młodego czworonoga jest także masaż. Prawidłowo wykonywany usprawnia koordynację mięśniową, poprawia krążenie, a także tworzy pełną zaufania więź z właścicielem.

Masaż jest bardzo ważny także dla psów sportowych, pracujących i po prostu aktywnych. Wykonywany przed treningiem lub zawodami rozgrzewa głębokie parte ciała, a po nim usprawnia regenerację mięśni oraz pozwala na wyczucie podwyższonej temperatury niektórych partii ciała, w których mogło dojść do kontuzji. Techniki manualne wykorzystywane są również po zdiagnozowaniu kontuzji w celu poprawy stanu zdrowia i szybszego powrotu do pełnego zakresu ruchów. W tym wypadku muszą być wykonywane przez specjalistę i zostać dobrane do rodzaju urazu.

Terapią manualną powinni zainteresować się również właściciele psich seniorów. Zdecydowanie pomaga on w łagodzeniu bólu (często) odczuwanego przez starsze zwierzęta. Poprawia on także stan umięśnienia, zakres ich ruchów i ogólną kondycję. Jesień życia staje się dzięki niemu bardziej znośna i odrobinę radośniejsza.

Podstawowy i czysto relaksacyjny masaż to finalnie dobre rozwiązanie dla każdego czworonoga. Odpręża i daje okazję do wspólnego spędzania czasu z właścicielem w zupełnie inny sposób. Znika pośpiech, a relacja z psem ulega pogłębieniu.

Masaż wydaje się zatem dobry na wszystko, ale oczywiście tak nie jest. Przeciwskazania do zabiegów to m.in. odczuwany przez zwierzę ból, choroby nowotworowe, urazy skóry, ciąża, krwotoki, gorączka, czy wcześniejsze podanie blokady dostawowej.

Pomaganie naszym zwierzętom to nie fanaberia! Są członkami naszych rodzin i jeśli chcemy, by żyły długo ciesząc się przy tym zdrowiem i dobrymi relacjami z ludźmi warto bliżej przyjrzeć się masażowi.

 

Agnieszka Górecka
Agnieszka Górecka
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wielbicielka psów ras myśliwskich (i nie tylko), pasjonatka jeździectwa i kreatywna, aktywna mama.
AUTOR

Polecamy

[FM_form id="1"]
Skup antyków Warszawa