Co w wakacje zrobić z psem? Wakacyjne rozstania na cztery łapy…

5 minut czytania
500
0
Agnieszka Górecka
Agnieszka Górecka
19 czerwca 2019

Odsłuchaj

Zanim zaczniesz planować urlop, pomyśl co w wakacje zrobić z psem. W okresie wakacyjnym porzucenia zwierząt wzrastają o około 20% w porównaniu z innymi porami roku. Jest ich od kilku lat co prawa mniej niż wcześniej, ale do odnotowania pełnego sukcesu potrzeba jest jeszcze o wiele większa ludzka świadomość i empatia.

Nadchodzi lato. Czas beztroski, wypadów nad jezioro i dłuższych, wakacyjnych wojaży. Hotele i restauracje coraz częściej otwierają swoje drzwi przez psami i ich właścicielami, ale wakacyjne porzucenia czworonogów to wciąż powracający problem.

Posiadając psa, kota lub inny gatunek zwierzęcia decydujemy się na wiele nowych obowiązków. Nie musimy jednak wszędzie zabierać go ze sobą! Nie mając możliwości lub ochoty na długotrwałą podróż z czworonogiem, musimy jednak wcześniej znaleźć dla niego opiekę. Obecnie opcji jest kilka.

Hotel dla zwierząt

Psie hotele to już bardzo popularne instytucje, które można znaleźć nie tylko w okolicach dużych, miejskich aglomeracji, ale również w małych miastach i miasteczkach. Decydując się na zostawienie psa w takim miejscu warto je wcześniej obejrzeć i zobaczyć, czy panujące tam warunki i zasady nam odpowiadają. Hotele mogą mieć bowiem różną wielkość i odmienne zasady w zależności od prowadzących je osób. Wyróżnia się te domowe, w których psy mieszkają i funkcjonują z osobami prowadzącymi hotel oraz takie, w których psy mają oddzielne wybiegi, czy pokoje.

Właściciele hotelu mogą mieć w tym samym czasie pod opieką kilka zwierząt i przed przyjęciem każdego z nich prosić posiadacza czworonoga o okazanie dokumentacji medycznej psa, która potwierdzi, że ma on aktualne szczepienia nie tylko przeciwko wściekliźnie, ale i pozostałym chorobom zakaźnym. Pies powinien być również wcześniej odrobaczony i zabezpieczony przeciwpchelnie oraz przeciwkleszczowo. Wyprawka zwierzęcia powinna zwierać karmę, którą je na co dzień w ilości pokrywającej jego zapotrzebowanie na cały pobyt – pozwoli to na uniknięcie sensacji żołądkowo-jelitowych związanych ze zmianą diety. W celu zminimalizowania stresu warto zaopatrzyć psa w jego legowisko, ulubiony kocyk i zabawkę. W razie konieczności należy poinformować tymczasowych opiekunów o chorobach naszego zwierzęcia i pozostawić im leki z rozpisanym dawkowaniem i sposobem podawania. Hotele mogą być bardziej stresujące dla lękliwych psów i nie są odpowiednie dla zwierząt wykazujących agresję względem innych zwierząt.

Nowy zawód – petsitter

W przypadku kiedy nie odpowiadają nam skupiska kilku lub kilkunastu zwierząt  możemy poszukać petsittera, który zaopiekuje się tylko i wyłącznie naszym psem. Petsitter to obecnie prężnie rozwijający się zawód, a osoby decydujące się na taką formę zarobku zazwyczaj mają ogromną wiedzę o psach. Warto jednak prosić o potwierdzenie ukończenia kursu oraz referencje od poprzednich klientów. Osoba opiekująca się psem lub kotem powinna znać jego stan zdrowia, wiedzieć o przyjmowanych lekach lub alergiach oraz ogólnych zwyczajach. Dla dobra psychicznego naszego pupila (szczególnie jeśli jest lękliwy i nieufny) warto, by poznał wybraną osobę jakiś czas przed wyjazdem. Może być to spotkanie w domu lub wspólne wyjścia na spacery. W przypadku petsitterów istnieje kilka opcji opieki. Mogą oni przyjąć zwierzę do swojego domu lub opiekować się nim w domu właściciela. W zależności do potrzeb oraz dodatkowych uzgodnień opiekun może  przychodzić do zwierzęcia o określonych godzinach.

Rodzina i sąsiedzi

Kolejną opcją jest oczywiście pomoc członków rodziny, przyjaciół lub sąsiadów. Choć wydaje się, że w miastach coraz rzadziej znamy swoich sąsiadów, to jednak zwierzęta potrafią łączyć ludzi. Wielokrotnie spotyka się zatem sytuacje, kiedy w okresie wakacyjnym sąsiedzi zostawiają sobie klucze do mieszkań z prośbą o karmienie i doglądanie kotów, gryzoni, czy rybek. W przypadku zaprzyjaźnionych psów taka wymiana również jest możliwa, zwłaszcza, że psy i ich właściciele znają się ze spacerów.

Dwie pierwsze opcje wiążą się z kosztami, które wahają się w zależności od lokalizacji hotelu i zapewnianych zwierzętom warunków, a także od ewentualnych dodatkowych usług. Różnice w kosztach mogą być bardzo duże. Zarówno hotele, jak i petsitterzy mają zwykle w swoich cennikach dodatkowo płatne usługi, jak kąpiele, wyczesywanie, masaże lub szkolenie psa.

Podróż z psem

Koszty wspólnego wyjazdu zwykle są zbliżone do opłat, jakie należy uiścić za psy lub koty w hotelach, więc  opcją jest  rozważenie wspólnego wyjazdu. Czworonogi mogą być przewożone zarówno w pociągach, jak i samolotach, więc warto zapoznać się z warunkami ich przewozu. Podróż samochodem również może być przyjemna przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i myśleniu o dobru zwierzęcia w trakcie podróży. O sposobach przewozu zwierząt pisaliśmy już kilka miesięcy temu.

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami i najwyższa pora zaplanować kto zaopiekuje się naszym zwierzęciem podczas naszych urlopów.

Agnieszka Górecka
Agnieszka Górecka
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wielbicielka psów ras myśliwskich (i nie tylko), pasjonatka jeździectwa i kreatywna, aktywna mama.
AUTOR

Polecamy

[FM_form id="1"]
Skup antyków Warszawa