Człowiek człowiekowi spoilerem – zło płynące z serwisów streamingowych

Uspokajamy! W tym tekście nie ma spoilerów
12 minut czytania
421
3
Aleksandra Wolna
Aleksandra Wolna
6 czerwca 2019

Odsłuchaj

W czasach, kiedy serwisy streamingowe decydują się na publikowanie całych sezonów swoich seriali, w społeczeństwie odzywają się najgroźniejsze instynkty. Człowiek człowiekowi już nie wilkiem, a spoilerem.

Łatwo było zaobserwować to przy okazji cotygodniowych premier Gry o Tron, kiedy internet już od samego rana huczał od spoilerów, chociaż oficjalnie odcinek emitowany był w telewizji dopiero wieczorem. Niewielu było szczęśliwców, którzy mogli pozwolić sobie na wstanie o trzeciej nad ranem, by obejrzeć odcinek „na żywo”. A mimo tej świadomości, że są jakby nie było, wyjątkowi, i że są jeszcze ci widzowie, którzy tego nie widzieli, rozmawiali o konkretnych szczegółach z danego odcinka na swoich profilach społecznościowych. Nie oszczędzając nikogo i niczego.

Społeczeństwo sieci

Po raz pierwszy wspomniał o nim Manuel Castellas, mówiąc, że to takie społeczeństwo, w którym liczyć się będzie sieć relacji społecznych oraz swobodny dostęp do uczestniczenia w różnych organizacjach i wydarzeniach. Dla młodych ludzi ważny jest swobodny przepływ informacji, możliwość pozostawania w relacjach z każdym, bez niepotrzebnej biurokracji. Internet, sieć to podstawa zrzeszania się jednostek, które normalnie nie miałyby się prawa ani szansy poznać.

Każdy kij ma jednak dwa końce, i o ile z jednej strony internet i dzielenie się treściami z ludźmi często mieszkającymi po drugiej stronie kuli ziemskiej jest genialne, jednocześnie w innych ludziach może budzić poczucie wykluczenia. Bo jeśli za czymś nie nadążasz, bo jeśli nie oglądasz czegoś na bieżąco tak jak inni, to znaczy, że jesteś gorszy, masz dziwne priorytety w życiu, oraz no cóż, schrzaniłeś.

Realny problem?

Można oczywiście żartować, że co to jest za problem. Na świecie istnieje wiele poważniejszych rzecz, tematów i problemów, nad którymi warto się pochylić, a niekoniecznie nad oglądaniem seriali. Okej, może jest w tym trochę racji. Tak mniej więcej do momentu, w którym zajrzy się w… statystyki. Chociaż powoływanie się na badania kojarzy mi się z pisaniem prac dyplomowych, nie sposób było mówić o bingewatchingu, nie znając jego… powszechności.

73% ankietowanych lubi obejrzeć od trzech odcinków wzwyż za jednym razem. Bingewatchuje ponad 58% amerykanów, z których aż 72% mówi, że jest to ich regularny sposób odbioru telewizji. W kolejnym badaniu przeprowadzonym przez amerykanów, aż 76% ankietowanych ogląda seriale w telewizji, podporządkowując go do własnego stylu życia, nie na odwrót, jak to bywało w latach poprzedzających. 39% ankietowanych twierdzi, że zostawiają seriale do obejrzenia na później, gdy osoba, z którą będą chcieli to obejrzeć, będzie miała czas

Liczby niekoniecznie znaczą więcej niż tysiąc słów

Kolejne badania oraz artykuły, na które natknęłam się w trakcie pisania tekstu mówią jeszcze ciekawsze rzeczy. Na przykład to, że oglądanie seriali działa na nasz mózg tak samo, jak przyjmowanie leków poprawiających nastrój. Za wszystko odpowiedzialna jest bowiem dopamina, która generuje poczucie euforii, przyjemności, dlatego staje się to dla nas takie kuszące. I uzależniające, bo uzależnienie od oglądania seriali można porównać do uzależnienia od na przykład heroiny.

Tyle, że to znów kij o dwóch końcach. Życie jest stresujące, pełne w problemy, nerwy i stres, od którego czasem nie sposób się oderwać. Siadamy przed telewizorem i nagle świat przestaje istnieć. Kolejny ciekawy artykuł podpowiedział, że mózg rozwija się od 13 do 23 roku życia, tak samo jak system nagród. Analogicznie, starsi ludzie, którzy wpadają w wir oglądania, pożerania seriali sezonami, mają o wiele większą szansę na to by się od tego uzależnić. Od przyjemności, którą zajadają stres i nerwy dnia codziennego.

Według badań Morning Consult, 73% ludzi w wieku 18-29 lat ogląda seriale co najmniej raz w tygodniu, w wieku 30-44 jest to 69%.

Między spoilerem a fobią

Tak, istnieje coś takiego jak fobia dotycząca spoilerów. Wynika ona ze sposobu, w jaki konsumujemy media. To znaczy, w dość szybki i bezpośredni sposób. Jest to zupełna odwrotność tego, do czego przyzwyczajeni są na przykład nasi rodzice. Kiedyś to właśnie program telewizyjny wyznaczał tempo życia człowieka. To do niego dostosowywał swoje plany, jeśli chciał obejrzeć coś konkretnego. Z drugiej strony zanim przejdę do kolejnej kwestii, to ciśnie mi się na usta również to, że też nie było tyle rzeczy do oglądania. Wracając jednak do meritum: teraz człowiek subskrypujący Netflixa, HBO GO oraz inne serwisy streamingowe wie, że to on jest panem swojego życia. Chce dostosować nawet i telewizję do tempa swojego życia.

Nawet jeśli ją dostosuje, to i tak nie ominie oczekiwań innych, całego świata, oraz internautów. Wiecie, to jak taki „dobry” przyjaciel. W ramię poklepie, swoje nastawi, żebyś się wypłakał, ale za chwilę znowu podłoży ci nogę i będzie patrzył z uśmiechem na twarzy, jak będziesz leciał przed siebie. Coś w stylu, wiecie, możesz obejrzeć „Grę o tron” kiedy i gdzie chcesz, ale najlepiej byłoby gdybyś to zrobił teraz, zaraz i żebyśmy pogadali o tym jutro rano do śniadania. W zasadzie to pogadamy tak czy siak.

Pierwszy i ostatni raz?

Po raz pierwszy terminu spoiler został użyty w 1971 roku kiedy Amerykański pisarz komediowy Douglas Kenney rozdał zakończenia filmu w magazynie National Lampoon z „konkretnymi spoilerami, które gwarantują zmniejszenie ryzyka niepokoju i potencjalnie niebezpiecznego napięcia”. Swoim działaniem chciał uspokoić ludzi, potencjalnych widzów swojego filmu. Współczesny kontakt tego słowa jest zgoła inny. Budzi do myślenia, nawołuje do głowy wiele refleksji.

Refleksji pod tytułem: nie warto brać współczesnego świata na serio. Sama wyznaję zasadę jednego sezonu w noc, oglądanie pojedynczych odcinków po prostu mordęga, tragedia i wszystko w jednym. Tak samo lubię sobie coś zaspoilerować; poczytać komentarze innych odnośnie danego odcinka, zobaczyć, co mnie czeka. Nie czuję się w ten sposób zaatakowana. Niemniej rozumiem ból innych.

Po prostu. Bądźmy sobie ludźmi, a nie wilkami, ani tym bardziej spoilerami. Oglądajmy to, co chcemy, kiedy chcemy i nie przejmujmy się, że wejście do internetu zburzy nam wszystko w mgnieniu jednego kliknięcia. Tak dużo a tak mało.

Aleksandra Wolna
Aleksandra Wolna
Jest przyszłą autorką bestsellerów, czekającą na pomysł na książkę. Od wielu lat prowadzi bloga o książkach, na którym często zdarza jej się wspominać o serialach, które akurat ogląda.

W wieloletnim związku z Netflixem, Wordem i innymi aplikacjami skutecznie odciągającymi ją od życia realnego. Spokój znajduje na kartkach książek, ale i w słowach wystukiwanych na klawiaturze. Bloguje odkąd pamięta, od kilku lat „tak na poważnie” bardzo lubi internet za możliwość rozwijania swoich umiejętności oraz poznawania nowych, ciekawych ludzi bez wychodzenia ze swojej strefy komfortu.

Raczej uśmiechnięta, raczej pozytywnie nastawiona do świata, stara się cieszyć z małych rzeczy i nie tracić radości z życia. Z wykształcenia kulturo-i medioznawczyni.
AUTOR

Polecamy

Zaprenumeruj newsletter

Melon i Skwarski w Twojej skrzynce pocztowej.
Najciekawsze artykuły Igimag.pl raz na dwa tygodnie.

Zapoznałem(-am) się z treścią polityka prywatności i akceptuję.