Zakupy z dziećmi

9 minut czytania
324
0
Olga Vitoš
Olga Vitoš
18 września 2019

Odsłuchaj

Zakupy z dzieckiem (lub dziećmi!) to nie lada wyzwanie i trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Gdy pojawiają się w domu dzieci, wyjście do supermarketu z nimi zaczyna być bardziej szkołą przetrwania, niż nieznaczącą codzienną czynnością.

Im większy supermarket, tym lepszego planu potrzebujesz

Zakupy w supermarkecie

Przede wszystkim przed wyjściem opracuj dokładny plan. Im większy supermarket, tym lepszego planu potrzebujesz. A teraz uzbrój się w cierpliwość i działaj.

 1. Opracuj listę zakupów.
 2. Opracuj trasę po sklepie w celu znalezienia odpowiednich produktów, unikając oczywiście regałów z zabawkami.
 3. Nie zapomnij unikać regałów ze słodyczami.
 4. Zaparkuj na parkingu.
 5. Przeklnij wszystkich, co zaparkowali bliżej wejścia i na miejscach dla rodzin z dziećmi. Pan, który przed Twoim nosem wjechał na miejsce dla rodzin z dziećmi (oczywiście bez dzieci w samochodzie), zasługuje na naganę.
 6. Młodsze dziecko wsadź do chusty/nosidła lub do wózka. Zapnij lub zawiąż porządnie, aby nie wymachiwało rękami na wszystkie strony, zrzucając z regałów co popadnie.
 7. Starszakowi najlepiej obiecaj jakąś nagrodę za dobre zachowanie. Tak, wiem, że system kar i nagród jest w dzisiejszych czasach niemodny, ale dzieci na szczęście o tym nie wiedzą.
 8. Na początku zakupów udaj się do części z pieczywem i daj dzieciom po bułce, aby się zajęły jedzeniem i nie rozglądały za zabawkami (oczywiście nie zapomnij za bułki zapłacić).
 9. Przeklnij osobę, która wymyśliła, żeby dział z pieczywem był w najdalszym miejscu supermarketu.
 10. Po kolei skreślaj pozycje na liście zakupów.
 11. Uważaj na regały z zabawkami!
 12. Jesteś w połowie listy zakupów. Super! Teraz koniecznie sprawdź ilość zjedzonej przez dzieci bułki. Jeśli już całą zjadły, daj drugą. Jeżeli nie chcą już jeść, możesz wymyślić jakąś zabawę, zacząć dyskutować na temat bomby atomowej lub jak najszybciej udać się do wyjścia ze sklepu.
 13. Jeszcze musisz wziąć kilka produktów? To trudno, staraj się być cierpliwą. Jeżeli dzieci za bardzo zaczynają dokazywać, udawaj, że ich nie znasz; –).
 14. Stojąc w kolejce do kasy, staraj się zachować spokój. Setne pytanie „mamo, kupisz mi autko” zignoruj lub zapowiedz, że o autko trzeba poprosić Mikołaja w liście przed świętami. Jeśli to nie skutkuje, załóż dziecku skarbonkę, do której będziecie odkładać drobne sumy na takie wydatki. Dziecko nauczy się podstaw oszczędzania i wartości pieniądza, a tobie na pewno wyjdzie to taniej. Sprawdzone!
 15. Pakując rzeczy do samochodu, nie zapomnij z wózka wyciągnąć młodszego dziecka. Inaczej będziesz musiała się po nie wracać.
 16. Nie, nie dawaj dzieciom do samochodu kolejnej bułki. Jedzenie podczas jazdy jest niebezpieczne.
 17. Nie zapomnij też przed ruszeniem do domu zapiąć pasy fotelików samochodowych.
 18. Teraz usiądź wygodnie za kierownicą i delektuj się chwilą, że żadne dziecko ci nie może już uciec. Przydałaby się też ciepła kawa.

Zakupy w sklepie z ubraniami/butami

Chcesz kupić coś do ubrania lub buty dzieciom? Polecam nie brać ich ze sobą. Wybiorą najbardziej nieodpowiednie pod względem kroju i jakości ubranie. I do tego będzie ono najdroższe w sklepie. Wszelkie próby przekonania, że trzylatek nie potrzebuje wiązanych butów, spełzną na niczym, a ty i tak kupisz te ze sznurówkami i od teraz będziesz na spacerze co pięć minut je wiązać…

Chcesz kupić coś do ubrania na siebie? Zapomnij! W najlepszym wypadku w przymierzalni młody człowiek odsłoni ci zasłonkę… Dobra wiadomość jest taka, że dzięki dzieciom zaoszczędzisz na ubraniach, bo nie będziesz miała zbyt dużo okazji do samotnych zakupów. Z resztą, po co komu na plac zabaw jedwabna sukienka i szpilki?

Na pewno dzieci wybiorą najmniej odpowiednie buty. Koniecznie sznurowane.

Market budowlany

Market budowlany to wbrew pozorom najlepsze miejsce dla dzieci, o ile jest akurat sezon na kosiarki. Młody człowiek potrafi spędzić przy nich pół dnia. Tylko nie zapomnij go potem wziąć do domu, bo sklepy jednak wieczorem są zamykane…

Dziecko w sklepie z zabawkami

Wpadłaś na genialny pomysł zabrania dziecka do sklepu z zabawkami, aby wybrał prezent na urodziny kolegi, na które został zaproszony? Zdecydowanie lubisz wyzwania!

Najpierw zróbcie z dzieckiem plan. Wymyślcie, co chcielibyście kupić. Przed wyjściem do sklepu przygotuj sobie więcej pieniędzy, ponieważ pewnie młody człowiek będzie chciał też coś sobie kupić. Nie zapomnij się również na tę ewentualność przygotować. Wymyśl, co możesz dziecku zaproponować. Może lody w pobliskiej cukierni? Albo jakąś małą figurkę z kolekcji, którą zbiera? W każdym razie, jeżeli uda ci się dziecko przekonać, że nie ma potrzeby kupować sobie kolejnego zestawu lego z okazji urodzin kolegi, to już wygrałaś!

Dziecko w sklepie z zabawkami? Lubisz wyzwania!

Czy warto chodzić z dziećmi do sklepu?

Zdecydowanie warto! Nawet jeżeli zakupy często przypominają walkę w dżungli, to wiedz, że dzieci zamknięte w domu cudownie same nie naucza się życia w społeczeństwie. Robisz dobrą rzecz, która zaprocentuje w przyszłości. I nie przejmuj się wrogim spojrzeniem starszej pani, której wydaje się, że twoje dzieci są z piekła rodem. Widocznie nie pamięta wół, jak cielęciem był.

Olga Vitoš
Olga Vitoš
Doula, prezeska Fundacji Kocham Zapinam i autorka bloga Turkusowa Kropka. Od kilku lat związana z pisaniem i malowaniem. Walczy o przestrzeganie praw kobiet przy porodach w swoim małym regionie. Współtworzy ogólnopolską akcję #MaluchyNaBrzuchy.

W wolnych chwilach ilustruje książki dla dzieci. Kocha góry i najchętniej zamieszkałaby w małej chatce w jakiejś urokliwej górskiej dolinie i każdego ranka piła kawę podziwiając górski krajobraz. Nie potrafi żyć bez książek, kawy i swojej rodziny, chociaż przyznaje, że doba jest zdecydowanie za krótka, aby robić wszystko co się lubi.
AUTOR

Polecamy

Zaprenumeruj newsletter

Melon i Skwarski w Twojej skrzynce pocztowej.
Najciekawsze artykuły Igimag.pl raz na dwa tygodnie.

Zapoznałem(-am) się z treścią polityka prywatności i akceptuję.