Dziwne kino #5 – Fanatyk (2017)

Ekranizacja pasty o wędkarzu
14 minut czytania
307
0
Kuba Łaszkiewicz
Kuba Łaszkiewicz
4 października 2019

Odsłuchaj

Mój stary to fanatyk wędkarstwa. Tymi słowami zaczyna się jedna z najbardziej znanych past w Polsce. Czym jest pasta? Czy ma to jakiś związek z kuchnią włoską? Ani trochę. Pasty to teksty pisane przez anonimowych internautów. Mogą być bardzo krótkie i zawierać dosłownie kilka słów, mogą zajmować kilkanaście stron w edytorze tekstu.

Użytkownicy dzielą się nimi na różnych portalach społecznościowych, między innymi za pośrednictwem Facebooka czy Wykopu. Niejednokrotnie wklejane są w komentarzach pod postami jako forma reakcji na takowe. Ta ekscentryczna forma literacka zyskuje coraz większą popularność. Autorzy past nie muszą trzymać się jakichkolwiek ram i reguł, mogą poruszać praktycznie każdą tematykę, nawet tabu.

Mimo tak gigantycznego potencjału dopiero w 2017 roku ktoś wpadł na pomysł, żeby jedną z past… zekranizować. Padło na najpopularniejszą z nich, autorstwa Malcolma XD. Opowiada o nastolatku, którego tata jest nieokiełznanym miłośnikiem łowienia ryb. Nie mówimy tu o wędkarzu z pasją, bardziej o szaleńcu, który swoje wypady nad jezioro traktuje dużo poważniej od swojej rodziny. Regularnie robi obchód po okolicznych kioskach i wykupuje wszystkie możliwe czasopisma poświęcone wędkarstwu. Mówi o rybach praktycznie przy każdej okazji. Ba, nawet jak na święta kupił sobie nowy ponton, to przebrał się w wędkarskie ubrania, nadmuchał go na środku salonu i przesiedział tak cały dzień. Wiele takich anegdot składa się na tę pastę i według mnie zrobienie filmu na jej podstawie było bardzo ciekawym pomysłem. Czy się udało? Jak najbardziej!

Choć jest to produkcja krótkometrażowa, zostało w niej zawarte całe mięso owego dzieła literackiego. Co prawda kilka godnych uwagi wątków zostało pominiętych, ale cała reszta została przedstawiona we wspaniały sposób.

Główny bohater, Kuba, jest dokładnie taki, jakiego go sobie wyobrażamy. Nieśmiały, nieco wycofany, bardzo sfrustrowany zachowaniem brata, który nie widzi świata poza siłownią i jeszcze bardziej sfrustrowany pasją ojca, który nie widzi świata poza wędkami i swoim przyjacielem Mirosławem, też wędkarzem. Kuba nie jest może zbyt ciekawą postacią. Spełnia jednak bardzo ważną funkcję: opowiada nam o poczynaniach swojego taty, ani trochę przy tym nie przeszkadzając w odbiorze.

Piotr Cyrwus okazał się aktorem idealnym do roli szalonego wędkarza. Obserwując jego przygody, nie sposób nie parskać co chwilę śmiechem. Wydarzenia z pasty zostały przeniesione na ekran bardzo plastycznie. Moim absolutnym faworytem jest scena, w której ojciec dyskutuje ze swoim znajomym – granym przez samego Mariana Dziędziela – o wyższości jednego gatunku ryb nad drugim. Używa przy tym pamiętnego sformułowania: „Szczupak to jest król wody, tak jak lew jest król dżungli!”. Wszystko to, zostało prześlicznie przedstawione i zagrane.

Nie ma sensu opowiadać więcej i psuć Wam radości z oglądania – w końcu to tylko trzydzieści minut seansu. Musicie jednak wiedzieć, że w ciągu ostatnich paru lat w Polsce nie został zrealizowany ciekawszy film krótkometrażowy. Może się wydawać, że to czysta komedia, nic bardziej mylnego. Humor prezentowany przez „Fanatyka” jest bardzo przyzwoity, nie sposób nie wspomnieć o nieco dramatycznej otoczce towarzyszącej z pozoru nieszkodliwym wybrykom ojca. Kuba jest przedstawiony jako postać tragiczna i poddaje się terapii ze względu na traumy z dzieciństwa; ponadto, niebywale dobrze została nakreślona toksyczna relacja taty-wędkarza z synem. Film wymyka się więc nieco ramom gatunku, serwując widzom nie tylko zabawne, ale przede wszystkim cudownie niejednoznaczne i dające do myślenia kino.

Ach, i nie byłbym sobą, gdybym nie zaprosił także do zapoznania się z pierwowzorem literackim!

Kuba Łaszkiewicz
Kuba Łaszkiewicz
Autor dwóch powieści młodzieżowych ("Kalesony Sokratesa" i "Wszystkie dziewczyny Wertera"), początkujący stand-uper, fan Pink Floyd, licealista.
AUTOR

Polecamy

Zaprenumeruj newsletter

Melon i Skwarski w Twojej skrzynce pocztowej.
Najciekawsze artykuły Igimag.pl raz na dwa tygodnie.

Zapoznałem(-am) się z treścią polityka prywatności i akceptuję.