Jak rozbudzić w dziecku miłość do książek?

7 minut czytania
658
0
Olga Vitoš
Olga Vitoš
19 października 2019

Odsłuchaj

Jeżeli chcesz rozbudzić w dziecku miłość do czytania książek, musisz najpierw zastanowić się, dlaczego tego chcesz.

Powszechnie uważa się, że czytanie książek poszerza horyzonty, wzbogaca, dostarcza wiedzy, ale czy każdy musi dużo czytać? Nie do końca, chociaż trzeba przyznać, że na pewno dzięki temu sporo można uzyskać.

Cała Polska czyta dzieciom? Tak!

Zacznij od czytania dziecku książek w jak największej ilości. Oczywiście ilość ma być dostosowana do wieku dziecka. Jeden trzylatek wysiedzi przy 10 minutach bajki, inny może nawet godzinę (tak, znam takie przypadki!). Zacznij jak najwcześniej, a najlepiej jeszcze w ciąży. Dziecko w brzuchu słyszy głosy i może nie do końca będzie rozumiało, o czym czytasz, ale ty wyrobisz sobie nawyk czytania bajek na głos. Kilkutygodniowemu maluszkowi też można czytać. Chodzi też o wyrobienie sobie nawyku, a przy okazji możesz wtedy czytać to, co Ty wybierzesz. Z trzylatkiem tak łatwo już nie będzie.

Sposób czytania też jest ważny.

Nie zapominaj o tym, jak czytasz. Bajka nie może brzmieć jednostajnie i nudno, bo dziecko uśnie (chyba, że taki jest Twój zamiar), lub bardzo szybko przestanie Cię słuchać. Spróbuj imitować różne głosy, grać, jak prawdziwy aktor! Dzięki temu oprócz czytania będziecie mieli również świetną zabawę.

I pamiętaj: czytaj tak długo, jak dziecko jest w stanie skupić swoją uwagę.

Wybieraj odpowiednie książki.

Nie zapominaj, że książka ma się podobać przede wszystkim dziecku. Dla najmłodszych zazwyczaj się kupuje książki, które nam się podobają, ale starszy maluch może mieć już swoje preferencje. Jeżeli lubi misie, wybieraj też książki o misiach. Dziecko jest miłośnikiem owadów? Też coś się dla niego znajdzie.

Odwiedzajcie bibliotekę.

Oczywiście, że biblioteka nie jest dla każdego malucha. Najpierw dziecko musi się nauczyć szanować książki na tyle, aby ich nie niszczyć. Tego szacunku nauczy się oczywiście od Ciebie. Jak tylko młodzież ogarnie podstawy, można ruszyć do biblioteki. Ogrom nowych książek może być dla dziecka fascynująca a świadomość, że książkę trzeba oddać również może przyczynić się do większego zainteresowania.

Sama chodziłam do biblioteki z dziećmi od najmłodszych lat. Starszy co prawda zaczął chodzić, gdy miał 3 lata, ale młodszy już praktycznie od urodzenia.

Napiszcie własną książkę.

Wystarczy tylko trochę wyobraźni i można napisać własną książkę dla dziecka. Taki prezent może być dla niego niezwykły. Możecie taką książkę wymyślić również razem, wspólnie zrobić do niej obrazki, wydrukować, oprawić i czytać do woli. To zdecydowanie świetna zabawa!

Czytaj książki.

Nie zapomnij o dobrym przykładzie. Jak dzieci będą widziały, że sama czytasz, też będą chciały czytać. To działa zawsze. Oczywiście nie musisz czytać 100 książek w rok, ale czytaj tak często, jak masz na to czas i ochotę. Gra jest zdecydowanie warta świeczki!

Olga Vitoš
Olga Vitoš
Doula, prezeska Fundacji Kocham Zapinam i autorka bloga Turkusowa Kropka. Od kilku lat związana z pisaniem i malowaniem. Walczy o przestrzeganie praw kobiet przy porodach w swoim małym regionie. Współtworzy ogólnopolską akcję #MaluchyNaBrzuchy.

W wolnych chwilach ilustruje książki dla dzieci. Kocha góry i najchętniej zamieszkałaby w małej chatce w jakiejś urokliwej górskiej dolinie i każdego ranka piła kawę podziwiając górski krajobraz. Nie potrafi żyć bez książek, kawy i swojej rodziny, chociaż przyznaje, że doba jest zdecydowanie za krótka, aby robić wszystko co się lubi.
AUTOR

Polecamy

Zaprenumeruj newsletter

Melon i Skwarski w Twojej skrzynce pocztowej.
Najciekawsze artykuły Igimag.pl raz na dwa tygodnie.

Zapoznałem(-am) się z treścią polityka prywatności i akceptuję.