Piątek na jedynkę albo lekcja o tolerancji

7 minut czytania
382
0
Anna Godzwon
Anna Godzwon
24 października 2019

Odsłuchaj

Tęczowy Piątek po raz czwarty organizuje w Polsce Kampania Przeciwko Homofobii. Nie ma on nic wspólnego z propagowaniem środowisk LGBT, wulgarną edukacją seksualną ani deprawacją maluczkich.

Tęczowy piątek jeszcze się nawet nie zaczął, jeszcze nic się nie stało, a najtęższe umysły już uderzyły na trwogę. „Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ” – grzmi przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski. Wtóruje mu ultrakatolickie stowarzyszenie Ordo Iuris, kolportując poradnik „Jak powstrzymać wulgarną edukację seksualną w szkole”. „Uwaga, nadciąga Tęczowy Piątek. Rodzicu, możesz ochronić swoje dzieci!” – alarmuje portal państwowej telewizji. Oświatowa Solidarność z Torunia przypomina, że pedagodzy są odpowiedzialni za zbawienie młodego pokolenia, a ministerstwo edukacji przypomina, że rodzice mają prawo wyrazić sprzeciw, jeśli dziecko w szkole uczestniczy w wydarzeniu niezgodnym z ich wartościami.

Tymczasem szkoły organizują tęczowy piątek by wesprzeć uczniów o innej orientacji seksualnej, pokazać im, że mogą czuć się bezpiecznie, by zademonstrować pochwałę tolerancji i otwartości oraz zwrócić uwagę, że nie wszyscy są tacy sami, a różnorodność to wartość, a nie wada czy grzech. Ale nie. Są dorośli, co wiedzą lepiej. A że wiedzą lepiej, bo w ich wiedzy nastąpiła dobra zmiana, to Tęczowy Piątek jest niemile widziany przez wielu właściwie od początku. Była minister edukacji mówiła, że w kalendarzu szkolnym nie ma takiego dnia. Kuratorzy kontrolowali szkoły, zaangażowane w akcję.

LGBT jeszcze miesiąc temu było takim samym straszakiem na wyborców, jak uchodźcy albo straszenie zabraniem pięćset plus. Politycy wytoczyli najcięższe działała przeciwko mitycznej, choć nieistniejącej, ideologii LGBT nie chcąc dostrzec, że za każdą z tych liter stoi człowiek. Człowiek, któremu należy się szacunek, a nie dyskryminacja. Akceptacja i zrozumienie, zamiast potępienia. Oświatowa toruńska Solidarność wzywa nauczycieli do otaczania modlitwą osób, dotkniętych kryzysem tożsamości. Z całym szacunkiem, ale nauczyciele mogą otaczać modlitwą kogo chcą, byle po godzinach pracy. W szkole mają zapewnić każdemu ze swoich uczniów poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. O tym właśnie jest Tęczowy Piątek.

Nie jest dobrze dawać większe znaczenie przymiotnikowi, „homoseksualny”, niż rzeczownikowi, „osoba”. Wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy godność. Nie ma znaczenia, kim jesteś i jak żyjesz – nie tracisz swojej godności. Są ludzie, którzy wolą segregować bądź wykluczać ludzi z powodu przymiotnika. Oni nie mają ludzkiego serca. Nie, to nie ja powiedziałam, to papież Franciszek do geja w brytyjskim programie „Pilgrimage”. Jestem pewna, że czułby się dobrze na Tęczowym Piątku. I nie widziałby tęczowej zarazy, tylko ludzi z ich godnością

A lekcję z tolerancji i katolickiego miłosierdzia Episkopat, MEN, TVP i apologeci drużyny, która z barw widzi tylko czarny i biały, po raz kolejny zaliczyli na jedynkę.

Od redakcji:

Kampania Przeciw Homofobii zachęca – zrób sobie zdjęcie.
Tęczowy Piątek już 25 października. Pokaż młodzieży, że stoisz po jej stronie – zrób sobie zdjęcie z grafiką akcji. Dołącz do ambasadorów i ambasadorek kampanii „Stoję po stronie młodzieży” publikując zdjęcie na Facebooku, Instagramie i Twitterze. Koniecznie z hasztagiem #TęczowyPiątek.

Grafikę z #tęczowypiątek możecie pobrać ze strony KPH.

Anna Godzwon
Anna Godzwon
Dziennikarka, urzędniczka, rzeczniczka, specjalistka od politycznego PR. Zaczynała w Rozgłośni Harcerskiej, była sprawozdawcą parlamentarnym Polskiego Radia i naczelną Polskiego Radia24. Po przejściu na ciemną stronę mocy organizowała posłom konferencje prasowe, prezydentowi Komorowskiemu oprawę medialną, a prezydentowi Obamie dwie wizyty w Polsce. Przeprowadziła Państwową Komisję Wyborczą przez czas zmian prawa wyborczego, a z wiosną poszła na swoje.
Wciąż ma serce po radiowej stronie. Jest niepijącą alkoholiczką, psychofanką U2, lubi, kiedy gapi się na Bałtyk, a Bałtyk na nią. Nie zaśnie, jak nie przeczyta choćby kilku stron książki. Lubi fotografować, jeść, podróżować i pisać.
AUTOR

Polecamy

Zaprenumeruj newsletter

Melon i Skwarski w Twojej skrzynce pocztowej.
Najciekawsze artykuły Igimag.pl raz na dwa tygodnie.

Zapoznałem(-am) się z treścią polityka prywatności i akceptuję.