9 sposobów na jesienne wieczory z dziećmi

10 minut czytania
711
0
Olga Vitoš
Olga Vitoš
9 listopada 2019

Odsłuchaj

Jesień to taka piękna i twórcza pora roku! Wszędzie spadają mieniące się różnymi kolorami liście. Pod drzewami można znaleźć kasztany, żołędzie i inne tego typu cudowności. W lasach rosną grzyby, a ich zapach unoszący siw w domu jest tak cudownie kojący.

Niestety jesień, to także plucha, zimny wiatr, wcześnie zachodzące słońce i nudzące się dzieci. Co więc z nimi począć?

Kreatywność jest ograniczona tylko przez naszą wyobraźnię

Wracając z przedszkola lub szkoły możecie pozbierać wszystko, co leży pod nogami: liście, kasztany, żołędzie, szyszki, mech, patyki, cokolwiek tylko chcecie! Dokupcie do tego trochę plasteliny, filc, kolorową bibułę i twórzcie, ile wlezie! Ogranicza was tylko wasza własna wyobraźnia, więc ćwiczcie ją do woli. To rewelacyjny sposób na nudę.

Obserwacja jeży

Podobno nie ma złej pogody, są tylko niedopasowane do niej ubrania. Jesienne spacery nawet wieczorami mogą być bardzo przyjemne. Tym bardziej że jesienią bardzo aktywne stają się jeże mieszkające w parkach i ogrodach. Szukają różnego rodzaju dodatkowego jedzenia i miejsca na zimowy nocleg. Nic więc dziwnego, że łatwiej będzie je wtedy spotkać. Pamiętajcie, że jeże są pod ochroną i należy je obserwować z daleka i nie przeszkadzać. Absolutnie nie wolno ich dotykać!

Planszówki

Stary dobry sposób na spędzenie długiego i ciemnego wieczoru. Im prostsza planszówka, tym lepsza! Skomplikowane gry, zwłaszcza małym dzieciom, szybko się nudzą. Ciężko im zrozumieć zasady i czerpać przyjemność z grania, a czasem trzeba wygrać!

Wspólne pieczenie

Gdy robi się zimno, warto upiec w domu ciasteczka lub ciasto. Dzięki temu zrobi nam się cieplej (piekarnik da dodatkowe ciepło) i przyjemniej (upieczcie ciastka, które najbardziej lubicie). Jesienią warto wybierać przepisy na ciastka korzenne. Pyszne, zdrowsze a do tego jakie rozgrzewające!

Czytanie książek

Pamiętacie wpis o rozbudzaniu w dzieciach miłości do książek? Jesień to najlepsza pora na taką aktywność! Ciężko dziecko przekonać do książki, gdy najlepszą rozrywką jest bieganie po lesie, łące, czy parku, ale jesienią więcej czasu spędza się w domu. Warto w tym czasie sięgnąć również po książki.

Budowanie

Budowanie jest bardzo kreatywnym zajęciem i wystarczająco zajmującym, aby w ten sposób spędzić cały wieczór. Z czego można budować? Ze wszystkiego! Oczywiście z LEGO, drewnianych klocków, kartonów, koców czy innych drobnych elementów. Można też pokusić się o sklejanie modeli plastikowych lub takich z papieru. To świetna zabawa!

Krojenie grzybów

Jeśli chodzicie na grzyby, to dobrze wiecie, że bez względu na to, czy chcecie je ususzyć, czy udusić, trzeba grzyby pokroić. A krojenie grzybów może być świetną zabawą dla dziecka. Oczywiście tylko pod nadzorem rodzica i raczej nożem, który nie jest zbyt ostry. Grzyby to w ogóle świetny sposób na spędzenie dnia. Rano idziemy do lasu na zbieranie, aby potem cały wieczór grzyby obierać i kroić. Taka tam, rozrywka leśnych ludzi.

Teatrzyk cieni

Pamiętacie teatrzyki cieni z czasów naszego dzieciństwa? Warto jest takie atrakcje praktykować również ze swoimi dziećmi. Do teatrzyku cieni potrzeba niewiele. Wystarczy ściana, mała lampka i własna wyobraźnia. Tak można tworzyć całe historie o czymkolwiek tylko chcemy.

Łuskanie orzechów, nasionek

Każdego roku przez całe lato i wczesną jesień można zbierać różnego rodzaju nasiona i orzechy, aby je potem łuskać z całą rodziną. Podczas długich jesiennych i zimowych wieczorów warto usiąść przy wspólnym stole i łuskając rozmawiać do woli, o czym tylko chcemy. Takie zajęcie bardzo zbliża.

Jak widać jesień też może być przyjemna i fakt, że wieczory stają się długie i zimne, nie musi tego zmieniać. Wystarczy tylko trochę wyobraźni, kreatywności i chęci, a by znaleźć zajęcia idealne dla swojej rodziny.

Olga Vitoš
Olga Vitoš
Doula, prezeska Fundacji Kocham Zapinam i autorka bloga Turkusowa Kropka. Od kilku lat związana z pisaniem i malowaniem. Walczy o przestrzeganie praw kobiet przy porodach w swoim małym regionie. Współtworzy ogólnopolską akcję #MaluchyNaBrzuchy.

W wolnych chwilach ilustruje książki dla dzieci. Kocha góry i najchętniej zamieszkałaby w małej chatce w jakiejś urokliwej górskiej dolinie i każdego ranka piła kawę podziwiając górski krajobraz. Nie potrafi żyć bez książek, kawy i swojej rodziny, chociaż przyznaje, że doba jest zdecydowanie za krótka, aby robić wszystko co się lubi.
AUTOR

Polecamy

Zaprenumeruj newsletter

Melon i Skwarski w Twojej skrzynce pocztowej.
Najciekawsze artykuły Igimag.pl raz na dwa tygodnie.

Zapoznałem(-am) się z treścią polityka prywatności i akceptuję.