Book Truck – odjechany dom kultury

16 minut czytania
308
0
Beata Turska
Beata Turska
16 listopada 2019

Odsłuchaj

Mobilna księgarnia, kawiarnia na kółkach, objazdowy dom kultury z ambicjami i ruchoma instalacja artystyczna w jednym? Czemu nie? Jeśli pomysłodawcom uda się zebrać pieniądze na busa i wyposażenie, Book Truck wyruszy w trasę już w przyszłym roku.

Food trucki z hamburgerami, ramenem i pierożkami dim sum znają już chyba wszyscy, a starsi pamiętają być może bibliobusy – mobilne oddziały miejskich bibliotek, które jeździły po Polsce w latach 70. i 80.

Grzegorz Czekański prowadzą we Wrocławiu café księgarnię „Tajne Komplety”
Grzegorz Czekański prowadzą we Wrocławiu café księgarnię „Tajne Komplety”

Book Truck – projekt, na który trwa właśnie zbiórka na platformie Polak potrafi – to połączenie tych dwóch pomysłów, a zarazem dużo więcej: nie tylko pełen dobrych książek pojazd, a zarazem kawiarnia na kółkach, ale i dom kultury ze spotkaniami autorskimi, plenerowymi pokazami filmowymi, kameralnymi koncertami i warsztatami dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Pomysłodawcy – Karol Pęcherz i Grzegorz Czekański z wrocławskiej Fundacji na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza – nie są nowicjuszami. Od lat prowadzą we Wrocławiu autorską café księgarnię „Tajne Komplety”, która w 2011 roku została uznana za najpiękniejszą księgarnię w Polsce i w której organizują około stu wydarzeń rocznie. Zorganizowali też wędrujący festiwal literacko-artystyczny preTEKSTY i wydali około 40 książek.

Book Truck

Drodzy Tajniacy, Bywalcy obu Tajnych Księgarń, Koleżanki i Koledzy, Szanowni:❗ organizujemy zbiórkę na Book Trucka, czyli odjazdowy objazdowy dom kultury i odjechaną mobilną księgarnię.Link do akcji na portalu Polak Potrafi: https://polakpotrafi.pl/projekt/mobilna-ksiegarniaBOOK TRUCK, czyli…🚌 Chcemy jeździć po regionie z projektami społecznymi, promować ambitną literaturę, szczególnie tam, gdzie nie ma potrzebnej infrastruktury.🚍 Spotkania z autorami, warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych podnoszące kompetencje czytelnicze, warsztaty literackie filozoficzne, kameralne koncerty; pokazy filmów w plenerze; interwencje kulturalne przestrzeni publicznej małych miejscowości (np. pozyskiwanie domowych archiwów, wspomnień, praca nad pamięcią zbiorową). To tylko niektóre z zastosowań Book Trucka.📙 Wierzymy, iż wdrożenie autorskiej mobilnej księgarni, połączonej z działaniami animacyjnymi, przyczyni się do stworzenia nowej propozycji kontaktu z książką i kulturą i promocji czytelnictwa dla Dolnego Śląska (i nie tylko).NA CO ZBIERAMY:💰 W akcji na portalu Polak Potrafi zbieramy na zakup busa i zabudowę.POMOŻECIE?Macie drobniaczka albo miliard monet? Sypnijmy groszem, a dzięki temu zrobimy coś odjazdowego w Twojej miejscowości i dziesiątkach innych. Od terenów wiejskich po algomeracje, od Dusznik-Zdroju po Bolesławiec, od Sycowa po Głogów, od wałbrzyskich podwórek po place przy trzepakach we Wrocławiu.Z góry wielkie dzięki.Link do akcji na portalu Polak Potrafi: https://polakpotrafi.pl/projekt/mobilna-ksiegarnia

Opublikowany przez Tajne Komplety. Prawdziwa księgarnia, a nie sklep z książkami Niedziela, 8 września 2019

Po co im Book Truck?

– Chcemy docierać nim do mniejszych i większych miejscowości na Dolnym Śląsku, gdzie okazji, żeby kupić dobrą książkę, spotkać się z pisarzem albo wziąć udział w koncercie czy spektaklu jest niewiele, a księgarnie, o ile są, przypominają raczej sklepy papiernicze albo zabawkowe – mówi Grzegorz Czekański. – Chcielibyśmy bywać nim także na festiwalach i imprezach literackich i muzycznych w innych częściach Polski i zaglądać na wrocławskie podwórka.

Ekipa Book Trucka chciałaby także rozmawiać z mieszkańcami odwiedzanych miejscowości i – jeśli tylko oni także będą mieli na to ochotę – zachęcać ich do brania udziału w różnych artystycznych przedsięwzięciach.

– Będziemy zbierać ich opowieści i zdjęcia z archiwów domowych, a potem zadbamy o to, by zaprezentować te zbiory w formie wystawy albo książki – zapowiada Grzegorz Czekański.

By Book Truck mógł ruszyć w drogę, trzeba 60 tysięcy złotych na pojazd i wyposażenie. Pomysłodawcom zależy na tym, żeby wyglądał zjawiskowo: ma przyciągać uwagę, intrygować i być mobilnym dziełem sztuki, którego nie da się przeoczyć albo zignorować.

Musi być także praktyczny: trzeba go wyposażyć w system regałów, które umożliwią zabezpieczenie książek na czas podróży (żeby nie spadały z półek), zaplecze gastronomiczne z ekspresem do kawy i lodówką na zimne napoje, nagłośnieniem, projektorem i miejscem na przewożenie leżaków, rozkładanych stolików i niewielkiego namiotu.

Zbiórka będzie trwać do 20 listopada, do godz. 22.10.

Beata Turska
Beata Turska
Dziennikarka, redaktorka i nie tylko. Matka nastolatka, który wie wszystko najlepiej. Od niedawna tropicielka tanich biletów do Wszędzie, a od zawsze - zbieraczka osobliwości i kuriozalnych coverów. Ozdobą jej kolekcji jest "Paint it black" Rolling Stonesów w wykonaniu Karela Gotta - po niemiecku. Kocha Indie, nie potrafi żyć bez kawy, gadania i psów.
AUTOR

Polecamy

Zaprenumeruj newsletter

Melon i Skwarski w Twojej skrzynce pocztowej.
Najciekawsze artykuły Igimag.pl raz na dwa tygodnie.

Zapoznałem(-am) się z treścią polityka prywatności i akceptuję.