Antarktyda w liczbach

16 minut czytania
6365
0
Beata Turska
Beata Turska
1 grudnia 2019

Odsłuchaj

Żadnych działań zbrojnych, żadnych baz wojskowych, manewrów i doświadczeń z jakąkolwiek bronią (w tym jądrową), żadnych śmieci, a wyniki badań naukowych dostępne dla wszystkich – 60 lat temu, 1 grudnia 1959 roku podpisano międzynarodowy Układ Antarktyczny, który gwarantuje, że Antarktyda jest wspólna i nigdy nie może być areną wojny ani jej zapleczem. Co jeszcze warto wiedzieć o tym kontynencie?

Zero

Właśnie tylu ludzi mieszka na tym kontynencie na stałe, choć Antarktyda ma oczywiście tymczasowych mieszkańców, głównie naukowców. Latem w stacjach badawczych przebywa łącznie ok. 4400, a zimą ok. 1100 osób. Na dwóch z nich mieszkają całe rodziny.

Ponad 1,5 tysiąca chętnych do pracy w polskiej stacji antarktycznej „Arctowski”

Jak ogłosił Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, zakończony w kwietniu nabór tego roku nabór na uczestników 44 wyprawy antarktycznej na Polską Stację Antarktyczną im. H. Arctowskiego https://www.facebook.com/arctowski/ w sezonie 2019-2020 był rekordowy. Nigdy wcześniej nie zgłosiło się aż tylu chętnych. Jak co roku poza naukowcami stacja szukała m.in. elektryka, energetyka, mechanika samochodowego, informatyka i kucharza.

A oto szczęśliwcy, którym się udało:

I wylecieli! 💓👌💪44. Polska Wyprawa Antarktyczna jest już w drodze do Stacji Arctowskiego. Przed nimi Madryt, Santiago,…

Opublikowany przez Arctowski Polish Antarctic Station Piątek, 22 listopada 2019

Ponad 14 mln km kwadratowych

Rzadko zaglądamy na spód globusa, więc niekoniecznie zdajemy sobie sprawę z tego, że Antarktyda jest ogromna: prawie dwa razy większa od Australii.

1 gigantyczna czapa lodu

Czapa lodowa, która przykrywa 98 proc. powierzchni Antarktydy ma miejscami prawie 5 km (średnio 1,9 km) – to 90 proc. całego światowego lodu. Gdyby się stopiła, poziom mórz wzrósłby o 60 metrów (!), a wtedy woda wdarłaby się na teren Polski tak daleko, że zalałaby m.in. Włocławek i Płock.

315 mld ton

Tyle waży góra lodowa, która oderwała się od lodowca Amery na Atarktydzie. Jak wyliczyła gazetaprawna.pl, jej powierzchnia jest dwa razy większa od Warszawy.

Nawet 90 (i więcej!) stopni poniżej zera

Najniższa zanotowana na Antarktydzie temperatura to – jak podaje serwis dobrapogoda24.pl –  98 stopni poniżej zera. Została zarejestrowana przez satelitę 23 lipca 2004 roku. Średnia roczna temperatura też nie zachęca: 57 stopni poniżej zera. Najcieplejszy jest styczeń, najzimniejszy sierpień.

325 kilometrów na godzinę

Nawet z taką prędkością może tam wiać wiatr. Dla porównania: halny rozpędza się do ok. 90 km na godzinę.

1 wielka pustynia

Antarktyda jest kontynentem… pustynnym, z roczną sumą opadów równą 200 mm, a i to tylko na obrzeżach.

4800 kilometrów kwadratowych

Taki obszar zajmuje największa oaza antarktyczna –  pozbawione pokrywy lodowej, pokryte żwirem Suche Doliny McMudro. Jest tam trochę jak na Marsie: zimno, sucho i wieje. Ale – wbrew nazwie –  są też strumienie i jeziora.

24 godziny na dobę

Tak długo świeci w lecie (czyli w styczniu) świeci na Antarktydzie słońce. Jeśli niebo nie jest akurat zasnute chmurami, dociera tam więcej promieniowania słonecznego niż na równiku. Łatwo o oparzenie słoneczne, bo promienie odbijają się od śniegu.

40 lat obserwacji i jeden smutny wniosek

Według NASA trwające 4 dekady badania nie pozostawiają wątpliwości: topnienie pokrywy lodowej zachodniej Antarktydy jest już nieodwracalne.

Tysiące ofiar zbyt cienkiego lodu

Jak podały w kwietniu media, pokrywa lodowa, która na skutek ocieplenia klimatu staje się coraz cieńsza, nie utrzymała ciężaru piskląt pingwinów cesarskich, które wykluły się w drugiej co do wielkości kolonii tych ptaków. Maluchy zginęły.

1 wyjątkowe miejsce dla wielbicieli diamentów

We wschodniej części Antarktydy przez większą część roku spada z nieba pył diamentowy: słupki, blaszki i igły lodu, które opadają tak wolno, że sprawiają wrażenie zawieszonych w przestrzeni. Taki pył można go zobaczyć w różnych częściach świata, ale nigdzie tak często, jak tam.

Niecałe 200 lat

Choć o istnieniu Antarktydy spekulowano już w starożytności, pierwsze ludzkie istoty (każdym razie nie ma dowodów, że było inaczej) zobaczyły jej brzegi dopiero w 1820 roku – byli to członkowie trzech różnych wypraw. Dwie pierwsze minęły się o zaledwie 3 dni.

1 samotny żeglarz

Śmiałkiem, który w 1972 roku sam dopłynął do Antarktydy przez burze śnieżne, wichry i fale wielkości wieżowców był Nowozelandczyk David Henry Lewis. Zaliczył dwie wywrotki, stracił maszt i odmroził ręce, ale po dwóch miesiącach lodowatego piekła dotarł do stacji antarktycznej Palmera, gdzie przezimował i naprawił jacht. Opisał to w książce „Ice Bird”.

120 osób na koncercie grupy Metallica

Tylko 120? Tak, bo koncert odbył się w wyjątkowym miejscu – w argentyńskiej stacji badawczej Carlini, a szczęśliwcami, którzy mieli okazję to zobaczyć, byli zwycięzcy konkursu zorganizowanego przez Coca Colę Zero w Ameryce Południowej.

Nothing Else Matters na Antarktydzie, 2013 rok

0,5 kilometra

Na taką głębokość jest w stanie zanurkować największy spośród mieszkających na Antarktydzie pingwinów. Osiąga wzrosty przeciętnego ośmiolatka (130 cm) i waży do 45 kilogramów. Żeby dotrzeć do kolonii lęgowej, może pokonać nawet 120 kilometrów. Ciekawostka: jajo wysiaduje samiec, a tymczasem matka zajmuje się poszukiwaniem jedzenia.

Ma Antarktydzie żyją też inne gatunki pingwinów, a także albatrosy, mewy, albatrosy, kormorany, rybitwy, a poza tym m.in. foki. W morzach wokół niej żyją walenie i 8200 gatunków innych zwierząt.

3:49:18

W takim czasie 42,195 kilometra przebiegł na Antarktydzie Piotr Suchenia, zwycięzca zeszłorocznej, 14 edycji Antarctic Ice Marathon. Kolejny antarktyczny maraton odbędzie się 13 grudnia.

2 bankomaty

Jak podaje serwis mentalfloss, na Antarktydzie są dwa bankomaty (jeden z nich zapasowy). Zainstalowano je w 1998 roku w amerykańskiej stacji naukowo badawczej McMurdo – największym ośrodku naukowym na Antarktydzie, w którym przebywa nawet 1258 osób naraz.

11 tys. zł

Tyle po 41 proc. przecenie kosztowała w tym sezonie najtańsza 15-dniowa wycieczka objazdowa po Antarktydzie i Ziemi Ognistej, jaką udało mi się znaleźć w sieci. Niestety, spóźniłam się.

Beata Turska
Beata Turska
Dziennikarka, redaktorka i nie tylko. Matka nastolatka, który wie wszystko najlepiej. Od niedawna tropicielka tanich biletów do Wszędzie, a od zawsze - zbieraczka osobliwości i kuriozalnych coverów. Ozdobą jej kolekcji jest "Paint it black" Rolling Stonesów w wykonaniu Karela Gotta - po niemiecku. Kocha Indie, nie potrafi żyć bez kawy, gadania i psów.
AUTOR

Polecamy

[FM_form id="1"]
Skup antyków Warszawa