Myśl, myśl, myśl! – lekcje w pokoju zagadek

5 minut czytania
343
0
Emilia Grim
Emilia Grim
3 grudnia 2019

Odsłuchaj

Zamiast siedzieć w ławkach, przetrząsają zakamarki escape roomu i wspólnymi siłami rozwiązują zagadki, trenując przy okazji wyciąganie wniosków, kreatywność i komunikację. Można? Można.

Sesja w pokoju zagadek (są trzy do wyboru: matematyczny, historyczny i architektoniczny) we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia trwa tyle, co lekcja – 45 minut, ale nikt raczej nie patrzy tęsknie w okno. Nie ma na to czasu, a adrenalina skutecznie stawia do pionu.

W ciągu trzech kwadransów uczniowie starszych klas wrocławskich podstawówek (także tych integracyjnych, pokoje są przystosowane dla osób poruszających się na wózkach) muszą odnaleźć wskazówki i pójść ich tropem, rozwiązując kolejne zagadki.

Jakie? Muszą na przykład ustalić datę, która jest jednocześnie kodem otwierającym skrzynię, kryjącą następną wskazówkę albo rozwiązać zadanie matematyczne, które w połączeniu z umiejętnością wykorzystania w praktyce znajomości praw fizyki, pozwoli im otworzyć zamek. Krótko mówiąc chodzi o to, by ruszyć głową, kojarzyć fakty, myśleć kreatywnie i – co w tej zabawie jest kluczowe – współpracować.

Jeśli zmieszczą się w czasie, wygrali. Jeśli utkną, mogą przez krótkofalówkę poprosić animatora o podpowiedź. Tak czy inaczej, bawią się świetnie, a przy okazji ćwiczą czytanie ze zrozumieniem, komunikowanie się, rozumowanie, argumentowanie, działanie pod presją czasu i mnóstwo innych umiejętności. Większość jest zresztą w podstawie programowej MEN, ale tu mogą je trenować w bardziej atrakcyjnej formie.

– Radzą sobie doskonale, zwłaszcza w pokoju historycznym. Mieliśmy grupy, którym udawało się wyjść kwadrans przed czasem – mówi Mariola Słocka, koordynatorka projektu. – Trudniej jest w przygotowanym przez studentów Politechniki pokoju architektonicznym, gdzie przestrzeń jest podzielona na pięć małych pomieszczeń.

Zasady: nie wolno rozkręcać mebli ani robić czegokolwiek na siłę. Żadnych dróg na skróty trzeba rozwiązać całą serię zadań. Żadnych komórek (zostają w szatni) i żadnego szukania pomocy w internecie. Można wyjść w każdej chwili (ze względów bezpieczeństwa pokoje nie są zamykane na klucz), ale wtedy koniec zabawy.

Nauczyciel może wejść z uczniami (na ogół klasę dzieli się na grupy między pokoje) i zazwyczaj to robi, ale włącza się przeważnie dopiero pod koniec, gdy zaczyna brakować czasu.

Zajęcia dofinansowuje departament edukacji Gminy Wrocław. Cieszą się takim wzięciem, że nie ma już wolnych terminów. Organizatorzy zapowiadają kolejną edycję.

Emilia Grim
Emilia Grim
Mieszka i pracuje tam, gdzie aktualnie ją poniesie. Blogerka i fotograf-amator. Pisze o filmach, książkach i serialach dla portalu gazeta.pl, współpracuje też z serwisami podróżniczymi. W wolnych chwilach szuka tanich biletów lotniczych, gotuje i dużo czyta.
AUTOR

Polecamy

[FM_form id="1"]