Zestresowane zwierzęta

10 minut czytania
203
0
Agnieszka Górecka
Agnieszka Górecka
31 grudnia 2019

Wszyscy znamy pojęcie stresu i każdy z nas czasem odczuwa jego skutki. Tymczasem nie jest to stan obcy także zwierzętom. Odczuwają go w sytuacjach takich jak podróż, zmiana miejsca zamieszkania, zbyt duże zagęszczenie zwierząt lub w trakcie wizyt u lekarza weterynarii.

Z naukowego punktu widzenia stres to suma wszystkich reakcji biologicznych organizmu na bodźce fizyczne, emocjonalne lub psychiczne, które zakłócają homeostazę jednostki. Jest to zatem pojęcie dość szerokie. Powszechnie używane w negatywnym kontekście, opisywane jest też jako skumulowany szkodliwy wpływ różnych czynników na zdrowie i wydajność zwierząt. Stan ten sprawia, że czworonóg jest niezdolny do utrzymania normalnego stanu fizjologicznego, co zostanie szerzej opisane w dalszej części artykułu.

Zacznijmy od siebie

Świadomy właściciel może starać się ograniczyć stres swojego pupila, istnieją jednak doniesienia, iż zestresowani właściciele także są źródłem stresu u ich zwierząt domowych. Kilka miesięcy temu Nature’s Scientific Reports opublikował wyniki badań przeprowadzonych przez szwedzkich naukowców na 58 psach i ich właścicielach. Wszystkie pary wypełniły ten sam kwestionariusz oraz poddały się badaniom polegającym na oznaczeniu kortyzolu nazywanego inaczej hormonem stresu. Hormon ten można oznaczać we krwi, moczu lub włosach. Te ostatnie są stosunkowo dobrym miernikiem ze względu na to, iż rosną powoli i gromadzą sporo substancji z krwi. Testy przeprowadzono latem i zimą, pokazując korelację między poziomem kortyzolu u psów i ich właścicieli. Dodatkowo połączono to ze stężeniem oksytocyny określanego czasem jako hormonu przywiązania. Było ono wyższe u suk niż u samców psów. Wynika z tego, że nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne wpływa na bliskie nam czworonogi.

Badania nad stresem u psów przeprowadzała także Nancy Dreschel z Pennsylvania State University. Przeprowadzała ona ankietę zwierającą 99 pytań dotyczącą psów, które zmarły w ciągu 5 lat poprzedzających badania. Jednym z wniosków było dłuższe życie psów określanych przez właścicieli jako grzeczne (choć prawie wszystkie z badanych psów odbyły szkolenie i zostały określone jako posłuszne), czyli emocjonalnie mniej nerwowe lub lękliwe. Może oznaczać to, iż odczuwały one mniej stresu i żyły w bardziej harmonijnym środowisku. Podobne wnioski wyciągnięto z pytania o reakcję psów na obce osoby. Ponownie dłużej żyły te psy, które według właścicieli reagowały dobrze lub umiarkowanym lękiem.

Objawy objawom nierówne

Każde zwierzę ma indywidualne cechy i temperament, co objawia się także jego tolerancją na różne stresujące sytuacje. Objawy stresu u psów i kotów są różne i dość niespecyficzne. Zwierzęta cierpią na biegunki lub zaparcia, mają zaburzenia apetytu, są bardziej senne lub agresywne. Mogą także nadmiernie izolować się od ludzi i innych zwierząt. W ich cele zachodzi wtedy wiele zmian i procesów. Stres wpływa na podwyższenie temperatury ciała, zwiększenie poziomu glikokortykoidów, czy zwiększoną częstość pracy serca. Pogarsza on także funkcjonowanie układu odpornościowego i zmniejsza apetyt zwierzęcia. Istnieją doniesienia, że wpływa na przeżuwanie pokarmu, co może zmniejszać jego strawność. Znane są także zaburzenia płodności związane ze stresem. Pogorszenie jakości nasienia, niechęć do krycia, czy występowanie zwiększonej ilości poronień u samic to tylko część z nich.

Bezpieczny kocyk

Zauważając nietypowe zachowanie warto najpierw udać się do lekarza weterynarii, który wykona kilka podstawowych badań w celu wykluczenia podłoża chorobowego. Wyda on także pomocne zalecenia mające na celu obniżenie stresu u naszego podopiecznego. Podstawowe pomysły to zwiększenie ilość ruchu i regularne zabawy oraz w razie potrzeby zmiana diety na karmę o lepszej jakości. Pomóc może także organizacja „bezpiecznej strefy”, w której pies znajdzie schronienie podczas burzy, wizyty gości lub innych negatywnie wpływających na niego sytuacji. W takiej strefie warto trzymać kocyk lub inny przedmiot, który będzie można przenosić i posłużyć się nim podczas podróży, w nowych miejscach lub u weterynarza. Obecnie na rynku dostępne są także feromony w postaci obroży, czy wkładek do kontaktów, które zwiększają komfort psychiczny psów oraz kotów, a także ziołowe preparaty mające pobudzać wydzielanie serotoniny. W skrajnych przypadkach konieczna może okazać się terapia behawioralna pod okiem profesjonalisty oraz podawanie leków.

Stres to problem, którego nie powinniśmy bagatelizować ani u siebie, ani u naszych podopiecznych. Spokój i komfort psychiczny należy się każdej żyjącej istocie!

Agnieszka Górecka
Agnieszka Górecka
Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Wielbicielka psów ras myśliwskich (i nie tylko), pasjonatka jeździectwa i kreatywna, aktywna mama.
AUTOR

Polecamy

[FM_form id="1"]
Skup antyków Warszawa