5 podcastów, które warto śledzić w 2020 roku

5 minut czytania
676
0
Aleksander Piskorz
Aleksander Piskorz
14 stycznia 2020

Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że 2020 rok upłynie pod znakiem boomu na podcasty. W całym gąszczu tych treści do słuchania, już teraz można łatwo się zgubić. Na których twórców należy więc zwrócić uwagę i przede wszystkim… czego warto słuchać w nadchodzących miesiącach?

Moja przygoda z podcastami zaczęła się stosunkowo niedawno. Do tej pory co prawda bacznie obserwowałem ich rozwój na przestrzeni ostatnich lat, jednak do całego formatu podchodziłem w sceptyczny sposób. W związku ze swoją pracą, coraz większą ilością obowiązków i permanentnym stanem „przeładowania” treściami postanowiłem spróbować i zacząć słuchać. Okazało się, że podcasty są świetnym wypełniaczem w ciągu dnia, szczególnie w drodze do i z pracy. Sam traktuję je bardziej jako alternatywę dla bycia na bieżąco. Podcasty zastępują mi także ciekawe artykuły, na których przeczytanie albo nie mam czasu albo zwyczajnie brakuje mi koncentracji. Wspomniany format daje interesujące poczucie niejako uczestniczenia i bycia „w środku” dyskusji, choć przecież przez cały czas ich trwania nie wypowiada się ani słowa.

Analitycy przewidują, że media od 2020 roku zaczną bardzo mocno skręcać w stronę treści mówionych. I to już widać, również na naszym, polskim podwórku. Jeśli więc nie wiecie, czego warto posłuchać, na co zwrócić uwagę, a przede wszystkim w które podcasty zainwestować swój czas, to… dobrze trafiliście.

Oto pięć podcastów, które warto śledzić w 2020 roku. A dla wytrwałych, na końcu mały bonus.

Dział zagraniczny

 

Prowadzący „Dział zagraniczny” Maciej Okraszewski od razu ujął mnie stwierdzeniem, iż znajdę w jego pracy materiały, które przeciętnego, polskiego czytelnika po prostu nie interesują. Z podobnym stwierdzeniem spotkałem się wiele razy podczas swojej pracy dziennikarsko-blogerskiej, kiedy wychodziłem z propozycją na dany materiał. I w przypadku „Działu zagranicznego” zdecydowanie się nie zawiodłem.

Sam podcast porusza istotne i ciekawe tematy, praktycznie z każdego zakątka świata. Oprócz bardzo dobrej jakości, absurdalnej wręcz merytoryczności, bardzo polubiłem pytania Okraszewskiego – a także zapraszanych przez niego gości i ekspertów. Zdecydowanie polecam wszystkim osobom z otwartą głową i tym z niepohamowaną ciekawością świata. Przy tych materiałach nie sposób się nudzić.

The Daily

The Daily to podcast od New York Times skupiający się głównie na tematach newsowych oraz bieżących wydarzeniach – autorzy proponują także często wyrafinowane reportaże i śledztwa dziennikarskie (materiał o Boeingu i sprawie Harveya Weinsteina to kawał świetnej roboty). The Daily z założenia jest dość mocno amerykańsko-centryczne, jednak nie zawsze skupia się na tematach ważnych tylko dla mieszkańców USA.

Ośrodek Studiów Wschodnich

Ośrodek Studiów Wschodnich z założenia zajmuje się tematyką powiązaną na różne sposoby ze wschodnią częścią naszej planety. Oprócz fantastycznych podcastów biorących na cel Rosję oraz Chiny znajdziecie tu także sporo opowieści o Rumunii, Abchazji i innych regionach. Seria o rosyjskich służbach specjalnych jest szczególną gratką dla osób, które zawsze chciały dowiedzieć się, jak funkcjonują jedne z najbardziej tajemniczych jednostek na Ziemi.

Pismo

Pismo jako przyjemny miesięcznik radzi sobie zaskakująco dobrze na naszym rynku. Samo wydanie papierowe jest absolutnie przeładowanie treściami oraz różnorodnością, a uruchomienie dodatkowego podcastu było po prostu strzałem w dziesiątkę. Seria materiałów oznaczona jako „Śledztwo Pisma”, to reporterski cykl jakiego nigdy wcześniej nie słyszałem ani nie czytałem. Podcasty Pisma polecam zdecydowanie osobom świadomym i tym, które lubią stawiać duże, wyraziste pytania.

Science Weekly

Science Weekly jest wielokrotnie nagradzanym podcastem promującym naukę: od chemii, przez biologię aż po fizykę. Za materiałami stoją ludzie tworzący The Guardian – a tego serwisu chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. O ile naukowych podcastów jest mnóstwo (a sam jestem nieco zakręcony na punkcie nauki), tak Science Weekly w bardzo przystępny sposób podaje wszystkie materiały. I to nawet dla laików oraz osób, które z pozoru nie interesują się tego typu zagadnieniami. Warto w 2020 roku poszerzyć swoje horyzonty!

Aleksander Piskorz
Aleksander Piskorz
Dziennikarz zakręcony na punkcie guzików, przełączników i wszelakich przycisków. Fascynuje go rzeczywistość zamknięta w dwudziestu czterech klatkach na sekundę. Wyznaje zasadę, iż nie ma głupich pytań. Są tylko takie, przez które sami możemy poczuć się głupi.
AUTOR

Polecamy

Zaprenumeruj newsletter

Melon i Skwarski w Twojej skrzynce pocztowej.
Najciekawsze artykuły Igimag.pl raz na dwa tygodnie.

Zapoznałem(-am) się z treścią polityka prywatności i akceptuję.